• خانه
  • اخبار
  • OctaGlove دستگیره اختاپوس زیر آب را برای انسان به ارمغان می آورد

OctaGlove دستگیره اختاپوس زیر آب را برای انسان به ارمغان می آورد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
OctaGlove دستگیره اختاپوس زیر آب را برای انسان به ارمغان می آورد


محققان یک OctaGlove با الهام از هشت پا ساخته اند که می تواند به طور ایمن اجسام زیر آب را بگیرد. اعتبار: ویرجینیا تک

هر غواص نجات یا نجات‌دهنده می‌داند که گرفتن اشیاء لغزنده در یک محیط آبی دشوار است، به خصوص اگر به لمس ظریف‌تری نیاز باشد. بر اساس مقاله‌ای که اخیراً در مجله Science Advances منتشر شده است، به همین دلیل است که دانشمندان هنگام توسعه «OctaGlove» جدید، یک سیستم پوشیدنی برای گرفتن اشیا در زیر آب که شبیه دست اختاپوس است، به اختاپوس الهام گرفتند.

به گفته نویسندگان، چندین نمونه در طبیعت از راه های موثر برای گرفتن اشیاء در محیط های زیر آب وجود دارد. برای مثال، صدف‌ها پروتئین‌های چسبنده ترشح می‌کنند تا به سطوح مرطوب بچسبند، در حالی که قورباغه‌ها دارای پدهای انگشتی با ساختار منحصربه‌فردی هستند که نیروهای چسبندگی مویرگی و هیدرودینامیکی ایجاد می‌کنند. اما سفالوپودهایی مانند اختاپوس یک مزیت اضافی دارند: چسبندگی ایجاد شده توسط گیره های آنها را می توان به سرعت و به راحتی معکوس کرد تا موجودات بتوانند با شرایط متغیر سازگار شوند و به سطوح مرطوب و خشک بچسبند.

مایکل بارتلت، یکی از نویسندگان، مهندس مکانیک در ویرجینیا تک، می گوید: «وقتی به اختاپوس نگاه می کنیم، چسب مطمئناً خودنمایی می کند و به سرعت چسبندگی را در صورت تقاضا فعال و آزاد می کند. با این حال، چیزی که به همان اندازه جالب است این است که اختاپوس بیش از 2000 مکنده را در هشت بازو با پردازش اطلاعات از انواع حسگرهای شیمیایی و مکانیکی کنترل می کند. اختاپوس واقعاً توانایی تنظیم چسبندگی، احساس و کنترل برای دستکاری اشیاء زیر آب را در کنار هم قرار می دهد.

خواندن 7 پاراگراف باقی مانده | نظرات