• خانه
  • اخبار
  • Ars با فضاپیمای JPL’s Psyche که به دور یک سیارک می چرخد، در یک اتاق تمیز گشت می زند

Ars با فضاپیمای JPL’s Psyche که به دور یک سیارک می چرخد، در یک اتاق تمیز گشت می زند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
Ars با فضاپیمای JPL's Psyche که به دور یک سیارک می چرخد، در یک اتاق تمیز گشت می زند


تصویر هنری فضاپیمای سایک ناسا که قرار است در آگوست 2022 پرتاب شود. ماموریت سایک سیارکی غنی از فلز به همین نام واقع در کمربند سیارکی اصلی بین مریخ و مشتری را بررسی خواهد کرد.

بزرگنمایی / تصویر هنری فضاپیمای سایک ناسا که قرار است در آگوست 2022 پرتاب شود. ماموریت سایک سیارکی غنی از فلز به همین نام واقع در کمربند سیارکی اصلی بین مریخ و مشتری را بررسی خواهد کرد. (اعتبار: NASA / JPL-Caltech / ASU)

Ars Technica این هفته این فرصت را داشت که از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا بازدید کند تا برای یک نگاه اجمالی به اتاق تمیز در فضاپیمای روان که اکنون کامل شده است، آماده شود. این ماموریت بلندپروازانه، که نام آن از سیارک همنامی که کاوش خواهد کرد، گرفته شده است، قرار است در ماه آگوست با موشک فالکون هوی پرتاب شود. دانشمندان امیدوارند که کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سیارک غیرمعمول درک ما از شکل گیری سیارات و اولین روزهای منظومه شمسی را بهبود بخشد.

16 Psyche که در مارس 1852 توسط ستاره شناس ایتالیایی آنیبال د گاسپاریس کشف شد، یک سیارک از نوع M است (به این معنی که محتوای فلزی بالایی دارد) که در کمربند اصلی سیارکی به دور خورشید می چرخد، با شکلی غیر معمول سیب زمینی مانند. فرضیه ترجیحی از دیرباز این است که روان از نخستین روزهای منظومه شمسی، هسته فلزی برهنه پیش سیاره (سیاره کوچک) بوده و پوسته و گوشته از برخورد (یا برخوردهای متعدد) با اجسام دیگر حذف شده است. در سال‌های اخیر، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که تخمین‌های جرم و چگالی با یک هسته باقی‌مانده تمام فلزی سازگار نیست. در عوض، به احتمال زیاد مخلوط پیچیده ای از فلزات و سیلیکات ها است.

از طرف دیگر، ممکن است این سیارک زمانی بدن مادر طبقه‌ای از شهاب‌سنگ‌های سنگی بوده باشد که متلاشی شده و دوباره در مخلوطی از فلز و سیلیکات انباشته شده‌اند. یا شاید این جسمی مانند 1 Ceres، یک سیاره کوتوله در کمربند سیارکی بین مدارهای مریخ و مشتری باشد – با این تفاوت که 16 Psyche ممکن است در حین سرد شدن، دوره ای از آتشفشان آهن را تجربه کرده باشد و فلزات به شدت غنی شده را در این مراکز آتشفشانی باقی بگذارد.

14 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات