منو سایت

  • خانه
  • کمبود تراشه در جهان عرضه iPad Pro اپل را به تاخیر انداخته است

کمبود تراشه در جهان عرضه iPad Pro اپل را به تاخیر انداخته است

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

از سال 2021 ، احتمالاً عصر کمبود تراشه در جهان نامیده می شود. شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و تقاضای غیرمنتظره مصرف کنندگان از خودروهای جدید باعث شده است که شرکت های تولید کننده تراشه نتوانند سفارشات خود را انجام دهند. اکنون به نظر می رسد مشکل جهانی کمبود تراشه بر عملکرد شرکت های بزرگ از جمله TSMC تأثیر گذاشته است. این شرکت تایوانی بزرگترین تولید کننده نیمه هادی مستقل در جهان است و اپل بزرگترین مشتری آن است.

به گفته وب سایت MacRumors ، زمان تحویل برخی از مدل های iPhone 11 و iPhone 12 به 2 هفته رسیده است. این پدیده را می توان با توجه به عرضه آینده سری آیفون 13 اپل توجیه کرد. در این دوره ، سهام مدلها و تلفنهای فعلی iPhone از سال گذشته بسیار کمتر است. همانطور که اپل شروع به ایجاد فضای مورد نیاز برای فروش آیفون های آینده خود کرد.

کمبود جهانی تراشه ها بر عرضه تبلت های پیشرفته از سری iPad Pro اپل تأثیر گذاشته است

همین امر در مورد Apple Watch 6 Series نیز صدق می کند. سفارشات مربوط به مدلهای آلومینیومی این محصول ظرف 3 تا 4 هفته به مشتریان تحویل داده می شود. بسته به نوع سفارش ، مدل های فولادی تمام می شوند یا ظرف 3 هفته در اختیار خریداران قرار می گیرند. این بار ، دلیل تاخیر در تحویل سفارشات این است که اپل مشغول ایجاد فضای لازم برای عرضه مدل جدید سری 7 اپل است.

مشکل کمبود تراشه ها بر فروش تبلت Apple iPad Pro مجهز به تراشه M1 تأثیر منفی گذاشت

اما برخی از محصولات اپل ، به ویژه مدلهای مجهز به تراشه بومی M1 ، نگران اثرات کمبود تراشه جهانی هستند. تبلت های توسعه یافته سری IPad Pro از جمله این ابزارها هستند. M1 قوی ترین تراشه ای است که توسط اپل طراحی شده است. این نیمه هادی در فرایند 5 نانومتری توسط TSMC تولید شده و مجهز به 16 میلیارد ترانزیستور است. در مقایسه ، جالب است بدانید که تراشه A14 Bionic دارای 11.8 میلیارد ترانزیستور است.

تیم کوک ؛ پیشتر در ماه ژوئیه ، مدیرعامل اپل اعلام کرد که مشکل کمبود تراشه در جهان احتمالاً بر تولید iPhone و iPad در سه ماهه جاری تأثیر خواهد گذاشت.

معمولاً در این زمان از سال ، مشتریان می توانند بسته به منطقه جغرافیایی محل اقامت خود ، همان روز سفارش iPad را بردارند. اما وب سایت اپل زمان تحویل iPad Pro را 3 تا 6 روز تعیین کرده است. این پدیده احتمالاً نشان می دهد که غول کوپرتینویی با کمبود تراشه های M1 مواجه است. تیم کوک ؛ مدیرعامل فعلی اپل ، که قبل از ارتقاء مسئول زنجیره تامین این شرکت بود. در یک کنفرانس مطبوعاتی در سه ماهه دوم سال مالی ، او اعلام کرد که کمبود چیپس به احتمال زیاد مانع تحویل تبلت های iPad می شود.

تیم کوک در آن زمان گفت: “ما معتقدیم که محدودیت هایی برای عرضه وجود خواهد داشت نه تقاضا.” پس از انتشار گزارش درآمد سه ماهه سوم سال مالی در اواخر جولای ، مدیرعامل کمبود تراشه را مجددا ارزیابی کرد و گفت که این پدیده احتمالاً بر عرضه iPhone و iPad در سه ماهه چهارم سال مالی اپل (پایان ماه) تأثیر می گذارد. پایان فعلی) در حال اجرا خواهد بود. به گفته تیم کوک ، محدودیت های کمبود تراشه در جهان اکنون به تدریج از اپل جلوتر است.

سایر تأمین کنندگان نیز با کمبود روبرو هستند. وضعیتی که احتمالاً بر فروش آیپد های اپل پرو تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، Radiant Opto-Electronics یکی از شرکت هایی است که مینی پنل های LED را برای اپل ، به ویژه iPad Pro 12.9 اینچی عرضه می کند. این شرکت در تولید پنل های مورد نیاز اپل شکست خورده است و این باعث شده تا غول مستقر در کوپرتینو تامین کنندگان بیشتری پیدا کند.

اپل به اندازه تولیدکنندگان خودرو از مشکل کمبود تراشه متاثر نمی شود. سفارشات بلند مدت اپل یکی از دلایل این امر است. تولیدکنندگان خودرو همیشه ظرفیت تولید خود را بر روی محصولات پرفروش متمرکز می کنند. این پدیده به این معنی است که سفارشات آنها برای مدت کوتاهی ثبت می شود. انتظار می رود شرکت های خودروسازی با شیوع کووید 19 در سراسر جهان فروش خود را کاهش دهند. بنابراین ، با افزایش فروش خودرو در اوایل سال جاری ، شرکت های تولیدی شوکه شده و به ناتوانی خود در تامین تراشه های لازم پی بردند. در نتیجه ، آنها تمام قطعات مورد نیاز را از تولید کنندگان سفارش دادند. اما این سناریو بازار تراشه ها را کاهش داد و در نهایت شرکت هایی مانند فورد را مجبور به کاهش 50 درصدی تولید کرد. کمبود تراشه جهانی همچنین درآمد اپل را بسیار کمتر از حد انتظار در سه ماهه سوم سال مالی کرد.

مشکل کمبود تراشه در جهان راه اندازی آیپد پرو اپل را که برای اولین بار در اخبار فناوری و موبایل ظاهر شد به تاخیر انداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.