منو سایت

  • خانه
  • کاهش درآمد ۶ میلیارد دلاری اپل به دلیل کمبود تراشه

کاهش درآمد ۶ میلیارد دلاری اپل به دلیل کمبود تراشه

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

امروزه بر کسی پوشیده نیست که مشکل کمبود تراشه های نیمه هادی در سراسر جهان عملکرد اپل و سایر شرکت های گوشی های هوشمند را تحت تاثیر قرار داده است. قبلاً می دانیم که این پدیده تا حدی بر تولید مک بوک، آی پد و سری آیفون 13 تأثیر گذاشته است. CNBC گزارش می دهد که برای اولین بار از سال 2016، اپل صورتحساب درآمد تقریبی خود را در زمینه های مختلف کسب و کار منتشر کرده است. این ارقام نشان می دهد که ارزش سهام اپل در معاملات نهایی سه ماهه چهارم سال مالی بین سال های 2020 تا 2021، 3 درصد کمتر از پیش بینی کارشناسان وال استریت بوده است.

کوک به CNBC گفت: «با وجود انتظارات عرضه محدود، ما عملکرد بسیار خوبی داشتیم. «محدودیت عرضه به دلیل کمبود تراشه کل صنعت را تحت تأثیر قرار داده است و صحبت‌های زیادی در این مورد و همچنین اختلالات تولید مربوط به شیوع کووید 19 در جنوب شرقی آسیا وجود دارد.

تیم کوک تخمین می زند که کاهش سرعت تولید تراشه کل درآمد تخمینی غول کوپرتینویی را در مجموع 6 میلیارد دلار کاهش داده است. بیش از شش ساعت قطع فیس بوک در ماه گذشته نیز برای مارک زاکربرگ حدود 6 میلیارد دلار هزینه داشت. با این حال، خبر بد هنوز تمام نشده است.

به گزارش بلومبرگ، تیم کوک اعلام کرد که اپل بدترین عواقب کمبود تراشه را در فصل تعطیلات آینده یا سه ماهه اول سال مالی جدید تجربه خواهد کرد. با این حال، تیم کوک ادعا می کند که فروش کل اپل به رکورد بالایی رسیده است و از تخمین اولیه شرکت 111 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. اما اکنون تحلیلگران پیش بینی خود را از 120 میلیارد دلار به 118.5 میلیارد دلار کاهش داده اند.

رشد فروش اپل نسبت به سال گذشته ادامه دارد

با وجود این مشکل، اپل در سال گذشته شاهد رشد درآمد قابل توجهی در سایر زمینه ها بوده است. درآمد سالانه اپل نسبت به سال 2020 33 درصد رشد کرد و این شرکت در سه ماهه چهارم مالی 2021 به درآمد 366 میلیارد دلاری دست یافت. کسب و کار خدمات اپل (کل درآمد نرم افزاری) پس از آیفون 26 درصد سال به سال رشد کرد و طبق معمول از آن فراتر رفت. انتظارات

فروش آی‌پد اپل نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش یافت و درآمدی بیش از 1 میلیارد دلار داشت که بیشتر از پیش‌بینی Refinitiv بود. با این حال مشکل کمبود تراشه بر روند تولید تبلت های اپل تاثیر منفی گذاشت.

فروش مک‌بوک اپل بسیار کندتر رشد کرد و تنها 1.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت (به جز مک بوک پرو که در ماه اکتبر معرفی شد).

فروش لوازم جانبی و گجت های پوشیدنی اپل بدون احتساب محصولات معرفی شده در ماه اکتبر، در مجموع 11 درصد افزایش یافت. در زیر خلاصه ای از نمودار برآورد درآمد اپل به همراه برآوردهای موسسه مالی Refinitiv برای سال مالی 2021-2020 آمده است:

تیم کوک گفت که درآمد اپل برای سه ماه منتهی به دسامبر سال جاری احتمالاً بدون تغییر نسبت به سال گذشته باقی خواهد ماند. با این حال، تیم کوک ادعا می کند که با وجود کاهش پیش بینی ها، اپل همچنان به رشد قابل توجه درآمد سالانه خود ادامه خواهد داد. امسال، این شرکت یکی از قوی ترین خطوط تولید را دارد که نوید رشد فروش پایدار را برای اپل می دهد.

اکنون این سوال مطرح می شود که چگونه با وجود مشکل کمبود تراشه، اپل چگونه می تواند تا این حد استوار به نظر برسد و نسبت به رقبای خود کمتر تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته باشد؟ پاسخ به این سوال ساده است: استراتژی های درمانی خاص را پیش بینی و اجرا کنید.

اپل با وجود مشکل کمبود این تراشه توسط سازندگان نیمه هادی تحت درمان ویژه ای قرار گرفته است که به بقای شرکت آمریکایی کمک می کند.

آینده نگری بسیار زودهنگام اپل باعث شد که امسال 80 درصد از ظرفیت تولید 5 نانومتری TSMC را از قبل رزرو کند. TSMC بزرگترین تولید کننده نیمه هادی در جهان است. این پدیده اشتراک گذاری ظرفیت تولید باقیمانده تراشه را برای رقبای اپل دشوار می کند.

این پدیده بدان معناست که اگرچه غول کوپرتینویی نیز اثرات کمبود تراشه را احساس می کند. اما مشکلات اپل به طور قابل توجهی کمتر از سایر سازندگان گوشی های هوشمند خواهد بود.

این نه تنها از اپل پشتیبانی می کند. اما نگرش TSMC نسبت به این شرکت آمریکایی از جنبه های دیگر نیز خاص به نظر می رسد. TSMC اعلام کرده است که از ژانویه 2022 تعرفه تولید تراشه خود را 20 درصد افزایش خواهد داد. اما اپل از این قاعده مستثنی است و با افزایش 3 درصدی کارمزد مواجه خواهد شد. بیش از 20 درصد از درآمد TSMC از اپل است. این پدیده دلیل نگرش ویژه TSMC به اپل را توضیح می دهد. با این حال، این رفتار ممکن است برای سایر شرکت ها ناعادلانه به نظر برسد.

کمبود تراشه به معنای کاهش قدرت پردازش نیمه هادی است که در سری آیفون 14 اپل استفاده می شود

مشکل کمبود تراشه همچنین به طور غیرمستقیم بر برنامه های اپل برای تولید تراشه آیفون 14 تأثیر گذاشت. اپل ماه گذشته اعلام کرد که این شرکت قصد دارد از یک فرآیند 3 نانومتری در تولید تراشه A16 در آیفون های آینده استفاده کند، به احتمال زیاد تا زمان عرضه این تراشه کار نخواهد کرد. سری آیفون 15 در سال 2023. دلیل این پدیده این است که به دلیل مشکل کمبود نیمه هادی ها، تولید سریع تراشه های با معماری 3 نانومتری بسیار پیچیده است و بنابراین همچنان باید منتظر عرضه تجاری این تراشه ها باشیم.

این بدان معناست که در سال آینده احتمالاً مصرف کنندگان باید خود را برای بهبودهای نسبتاً محدود یا حتی جزئی در بهره وری انرژی و عملکرد در سری آیفون 14 آماده کنند. بنابراین با فرآیند 4 نانومتری، تعداد ترانزیستورها در تراشه آینده اپل احتمالاً افزایش خواهد یافت. چند میلیارد کمتر از آنچه در برنامه اولیه شرکت پیش بینی شده بود.

اگر تا سال 2023 از فرآیند 3 نانومتری در تراشه A16 Bionic استفاده شود، سری آیفون 15 همچنان می تواند اولین گوشی هوشمند مجهز به تراشه 3 نانومتری در جهان باشد.

کاهش 6 میلیارد دلاری تراشه های اپل برای اولین بار در اخبار فناوری و موبایل ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.