منو سایت

  • خانه
  • چگونه می توان مشکل عدم کارکرد کارت گرافیک خود را برطرف کرد؟

چگونه می توان مشکل عدم کارکرد کارت گرافیک خود را برطرف کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

با این حال ، از بازی های ویدئویی گرفته تا پروژه های حرفه ای سه بعدی ، کارت گرافیک برای تجربه جلوه های بصری عالی در هر منطقه بسیار مهم است. متاسفانه کارت های گرافیک مانند دیگر اجزای کامپیوتر می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. اگر کارت گرافیک شما کار نمی کند و تجربه چندانی در حل چنین مشکلاتی ندارید ، این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد. در اینجا چند روش برای حل مشکل با خرابی کارت گرافیک آورده شده است.

علائم خرابی کارت گرافیک

1. عملکرد ضعیف هنگام انجام بازی ها

این تصور غلط رایج وجود دارد که شما در حال خرید یک لپ تاپ مخصوص بازی یا کارت گرافیک جدید هستید. قبل از خرید ، اطلاعات مربوط به کارت گرافیک مورد نظر را جمع آوری کنید ، اما وقتی بازی را روی آن شروع کنید ، خواهید دید که نتایج آن کم و بیش با آنچه شنیده اید متفاوت است.

اگر این تفاوت کوچک باشد ، می توان آن را یک قضیه عادی در نظر گرفت ، زیرا متغیرهای دیگر در این ارتباط دخیل هستند. اما اگر عملکرد کارت گرافیک شما بسیار بدتر از حد انتظار باشد ، باید به دنبال راه حلی باشید.

2. کامپیوتر را جمع کنید

مشکل کارت گرافیک خراب را حل کنید

خرابی کارت گرافیک می تواند باعث خرابی کامپیوتر شما شود. این خرابی ها می تواند اشکال مختلفی داشته باشد ، از جمله صفحه آبی مرگ ، تعلیق یا راه اندازی مجدد و خاموش شدن ناگهانی. البته همه خرابی ها مربوط به کارت گرافیک نیست ، اما اگر حافظه ذخیره را فعال کرده اید و اسکریپت درایور کارت گرافیک را مقصر می داند ، می توان گفت مشکل در کارت گرافیک است.

3. مشکلات بینایی

اگر کارت گرافیک شما مشکل داشته باشد ، به احتمال زیاد با مشکلات مختلف بصری ظاهر می شود. دلیل این امر این است که کارت گرافیک وظیفه نمایش جلوه های بصری روی مانیتور را بر عهده دارد. در چنین مواردی ، رنگها به درستی نمایش داده نمی شوند ، مدلهای سه بعدی وضعیت عجیبی دارند و همچنین برف دیجیتالی روی صفحه ظاهر می شود و در نهایت تصویری ناخوشایند خواهید داشت.

4. صدای بلند فن

اگر کارت گرافیک شما آسیب دیده باشد ، ممکن است هنگام روشن کردن رایانه یا کار با نرم افزارهای گرافیکی سنگین احساس کنید که طرفداران بسیار قوی هستند. حال ، اگر این سر و صدای زیادی از طرفداران کارت گرافیک شما باشد ، باید سعی کنید این مشکل را حل کنید.

5. راننده را جمع کنید

گاهی اوقات از رایانه خود به طور عادی استفاده می کنید و ناگهان می بینید که صفحه نمایش برای چند ثانیه سیاه می شود و سپس وضعیت به حالت عادی برمی گردد. سپس پیامی روی صفحه ظاهر می شود که به شما می گوید دستگاه کارت گرافیک شما خراب شده است. این مشکل باعث خرابی رایانه شما نمی شود ، فقط چند ثانیه شما را آزار می دهد.

6. صفحه سیاه

گاهی اوقات مشکل صفحه سیاه حل نمی شود و به نوعی می توان گفت که کارت گرافیک شما قصد نمایش چیزی بر روی صفحه را ندارد. در این سناریو ، یا باید از پردازنده گرافیکی CPU خود استفاده کنید یا کارت گرافیک دیگری را امتحان کنید تا ببینید مشکل از مانیتور است یا کارت گرافیک. اگر مانیتور قوی است ، کارت گرافیک را می توان شارژ کرد.

راه حل های مشکل خراب شدن کارت گرافیک

در بالا علائم خرابی کارت گرافیک را ذکر کردیم. اکنون بهتر است قبل از خرید کارت گرافیک جدید راه حل های زیر را امتحان کنید.

1. مطمئن شوید که کارت گرافیک فعال شده است

این امر به ویژه در مورد لپ تاپ ها صادق است ، اگرچه همین امر را می توان برای رایانه های رومیزی با گرافیک یکپارچه نیز گفت. اکثر لپ تاپ ها دارای این ویژگی هستند: وقتی آنها را خاموش می کنید ، به طور خودکار پردازنده گرافیکی اختصاصی را برای صرفه جویی در مصرف انرژی خاموش می کنند. گاهی اوقات ممکن است هنگام اتصال سیم برق از کارت گرافیک اختصاصی استفاده نکنید ، یا ممکن است این ویژگی را روی همیشه روشن تنظیم کرده باشید. برای اطمینان از فعال بودن کارت گرافیک اختصاصی خود ، می توانید یکی از موارد زیر را امتحان کنید:

این مقاله را نیز بخوانید: راهنمای نرم افزاری FurMark برای آزمایش عملکرد و ثبات کارت گرافیک

اگر کارت گرافیک انویدیا دارید ، باید به “کنترل پنل انویدیا” بروید و سپس در بخش “مدیریت تنظیمات سه بعدی” ، روی برگه “تنظیمات برنامه” کلیک کنید. بازی یا نرم افزاری را که با آن مشکل دارید انتخاب کنید ، سپس NVIDIA High Performance Processor را از منوی کشویی Select Preferred GPU انتخاب کنید.

مشکل کارت گرافیک خراب را حل کنید

برخی از لپ تاپ ها از نرم افزار مخصوص خود برای جابجایی بین GPU ها استفاده می کنند. به عنوان مثال ، این مورد در مورد لپ تاپ ASUS Armory Crate صادق است. در سیستم پیکربندی ، می توانید کارت گرافیک Nvidia خود را با غیرفعال کردن حالت iGPU یا با تنظیم همیشه این گزینه روی Off فعال نگه دارید و کارت گرافیک Nvidia خود را همیشه روشن نگه دارید.

اگر هیچ یک از روش های بالا برای شما کار نمی کند ، باید به BIOS در لپ تاپ خود بروید (با فشار دادن کلیدهای “F2” و “F8” هنگام راه اندازی رایانه) و کارت گرافیک ویژه خود را در آنجا فعال کنید. روش دیگر ، می توانید پردازنده گرافیکی یکپارچه (iGPU) را غیرفعال کنید تا کارت گرافیک اختصاصی خود را راه اندازی و فعال کنید.

مشکل کارت گرافیک خراب را حل کنید

2. تنظیمات گرافیکی بازی را تغییر دهید

اگر مشکل شما فقط هنگام کار با یک بازی خاص رخ می دهد ، ممکن است مشکلی نامیده نشود. کارت های گرافیکی مدرن از طریق سه نوع API (رابط برنامه نویسی برنامه) گرافیک سه بعدی ایجاد می کنند: DirectX ، OpenGL و Vulkan. در اکثر بازی ها ، می توانید API آنها را با رفتن به برگه تنظیمات پیشرفته تغییر دهید. در چنین مواردی ، گزینه های متنوعی را مشاهده خواهید کرد و البته پشتیبانی از هر یک از آنها بستگی به ترکیب کارت گرافیک ، درایور و سیستم عامل آن دارد.

برخی از کارت های گرافیک با برخی تنظیمات مشکل دارند. Nvidia و AMD هر دو دارای ویژگی های خاص کارت گرافیک خود هستند (مانند DLSS برای Nvidia و FidelityFX برای AMD).

گاهی اوقات فعال سازی ویژگی ای که مربوط به مارک کارت گرافیک شما نیست می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. یک مثال در این مورد گزینه “HairWorks” در The Witcher 3 است. این ویژگی روی کارت های گرافیک Nvidia به خوبی کار می کند ، اما نرخ فریم کارت های گرافیکی AMD را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

3. درایورها را به روز کنید

یکی از راه های حل مشکل خراب شدن کارت گرافیک ممکن است به روز رسانی درایور باشد. درایورهای کارت گرافیک نیز می توانند برای شما مشکل ایجاد کنند. اگر درایورهای شما قدیمی هستند ، ممکن است هنگام انجام بازی های مدرن با مشکلاتی روبرو شوید. اگر کارت گرافیک شما نیز بسیار قدیمی است ، درایورهای جدید احتمالاً به جای بهبود عملکرد ، آن را ضعیف می کنند. گاهی اوقات کارت گرافیک شما جدید است و درایور آخرین نسخه است ، اما بازی های شما هنوز خراب می شوند!

اگر مدتی است درایور کارت گرافیک خود را به روز نکرده اید ، بسته به سازنده پردازنده ، می توانید برای دانلود نسخه جدیدتر به Intel ، Nvidia یا AMD مراجعه کنید. اگر این هنوز کار نمی کند ، ممکن است ایده خوبی باشد که نسخه قدیمی درایور را نصب کنید.

4. حذف کامل راننده

ممکن است اخیراً مارک کارت گرافیک خود را در طول فرآیند ارتقاء (به عنوان مثال ، از Nvidia به AMD یا بالعکس) تغییر داده باشید. در چنین مواردی ، بهتر است درایور کارت گرافیک قدیمی را به طور کامل حذف کنید. متأسفانه ، برنامه های رسمی حذف کارت گرافیک اغلب همه فایل ها را حذف نمی کنند. خوشبختانه راه حلی در این زمینه وجود دارد و آن استفاده از نرم افزار برای حذف درایورهای صفحه نمایش است.

این مقاله را نیز بخوانید: با نحوه افزایش سرعت کارت گرافیک رایانه آشنا شوید

قبل از تغییر کارت گرافیک یا نصب درایور جدید ، نرم افزار حذف درایور را روی صفحه بارگیری و نصب کنید. با استفاده از این نرم افزار ، می توانید تمام فایل های درایور فعلی خود را حذف کرده و سپس کامپیوتر خود را خاموش (برای تغییر کارت گرافیک) یا راه اندازی مجدد آن (برای نصب درایور جدید). این روش برای عیب یابی صفحه نمایش نیز به خوبی کار می کند ، زیرا به شما امکان می دهد مطمئن شوید که درایور کارت گرافیک شما خطایی ندارد.

5. درجه را پایین بیاورید

راه دیگر حل مشکل با کارت گرافیک خراب می تواند کاهش دما باشد. ممکن است کارت گرافیک شما به دلیل داغ شدن زیاد کار نکند. اگر مشکل شما بعد از مدتی هنگام نمایش گرافیک سه بعدی یا پس از افزایش حجم فن ها رخ داد ، می توان مشکل را گرما در نظر گرفت. در چنین مواقعی بهتر است دمای کارت گرافیک خود را بررسی کنید.

با تمیز کردن و استفاده از هوای فشرده ، می توانید گرد و غبار کارت گرافیک خود را حذف کرده و در نتیجه به خنک شدن آن کمک کنید. تعویض گریس حرارتی در کارت گرافیک نیز می تواند مفید باشد ، اگرچه این کار باید توسط یک متخصص انجام شود. همچنین نرم افزاری مانند MSI Afterburner وجود دارد که می توان از آن برای تغییر سرعت فن کارت های گرافیک و موارد دیگر مانند خروجی گرافیک استفاده کرد.

 

6. مطمئن شوید که کارت گرافیک شما به درستی نصب شده است

برای اینکه کارت گرافیک شما به درستی کار کند ، باید آن را به درستی در شکاف مناسب PCI وارد کنید. اگر سیم برق کارت گرافیک شما باید جداگانه به برق متصل شود ، مراقب باشید هنگام اتصال سیم برق ، کارت گرافیک را تکان ندهید. مطمئن شوید که کارت گرافیک در موقعیت صحیح قرار دارد و پیچ های نگهدارنده محکم هستند. همچنین باید مطمئن شوید که اتصالات برق به درستی به کارت گرافیک شما متصل شده اند.

7. کابل فیلم را بررسی کنید

اگر مشکلی در کابل اتصال کارت گرافیک به مانیتور شما وجود داشته باشد ، تصویر حاصله نیز دچار مشکل می شود. به همین دلیل ، باید مطمئن شوید که کابل از دو طرف به درستی وصل شده است و خود کابل سالم است.

8. مانیتور را بررسی کنید

شاید مشکلات گرافیکی شما ربطی به کارت گرافیک نداشته باشد و مشکل از صفحه نمایش باشد. اگر هیچ یک از موارد بالا نمی تواند مشکل شما را حل کند ، بهتر است مانیتور یا کارت گرافیک را تعویض کنید. اگر مشکل حل شد ، می توان گفت که قسمت جایگزین مقصر است.

9. کارت گرافیک را تعویض کنید

گاهی اوقات مشکل واقعا سخت افزار کارت گرافیک شماست. اگر بالاخره به این نتیجه رسیدید که هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا کارت گرافیک خود را به حالت عادی برگردانید ، تنها راه خرید کارت گرافیک جدید این است.

چگونه می توان مشکل عدم کارکرد کارت گرافیک خود را برطرف کرد؟ اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.