منو سایت

  • خانه
  • چگونه می توان این رایانه را برطرف کرد با خطای Windows 11 کار نمی کند؟

چگونه می توان این رایانه را برطرف کرد با خطای Windows 11 کار نمی کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

اگر برنامه Microsoft Health Health Check را اجرا می کنید و پیام This PC Can’t Run Windows 11 را دریافت می کنید ، احتمالاً با فعال کردن TPM و Secure Boot در رایانه خود این مشکل را برطرف خواهید کرد. در اینجا نحوه رفع خطا در این رایانه وجود ندارد که نمی تواند با ویندوز 11 کار کند.

ویندوز 11 به TPM 2.0 و Secure Boot نیاز دارد

در اکثر رایانه ها ، دلیل این خطا این است که Secure Boot و TPM در UEFI غیرفعال هستند. لازم به ذکر است که بسیاری از کاربران هنوز از کلمه “BIOS” به جای “UEFI” استفاده می کنند. مورد دوم به یک استاندارد قدیمی اشاره دارد. پس از فعالسازی TPM و Secure Boot ، در صورت برآورده شدن سایر الزامات سیستم ، رایانه شما دیگر مشکلی با سازگاری ویندوز 11 ندارد.

نحوه فعال کردن TPM و Secure Boot در UEFI

برای ورود به منوی UEFI ، باید رایانه خود را مجدداً راه اندازی کرده و کلید مناسب را در زمان مناسب فشار دهید.

بسته به مدل مادربرد شما ، کلید مورد نیاز برای ورود به محیط UEFI یا BIOS نیز متفاوت خواهد بود. البته وقتی کامپیوتر روشن است ، می توانید کلید مورد نیاز برای ورود به این محیط ها را نیز بیابید. به عنوان مثال ، در لپ تاپ Acer Spin 3 ، پس از روشن کردن دستگاه و مشاهده صفحه Acer ، باید کلید “F2” را فشار دهید.

وقتی وارد محیط UEFI یا BIOS می شوید ، روش فعالسازی TPM و Secure Boot نیز بسته به مدل دستگاه شما متفاوت خواهد بود ، اما به طور کلی باید به دنبال گزینه های “Security” یا “Boot” باشید. به عنوان مثال ، در نوع BIOS مگا ترندهای ایالات متحده ، می توانید گزینه “TPM” را در برگه “Security” پیدا کنید. به دنبال “TPM” باشید و مطمئن شوید که فعال است.

عیب یابی این رایانه نمی تواند ویندوز 11 را اجرا کند

در لپ تاپ ذکر شده در بالا ، ما توانستیم تنظیمات “Secure Boot” را در برگه “Boot” پیدا کنیم. به دنبال گزینه “Secure Boot” بگردید و مطمئن شوید که فعال است.

عیب یابی این رایانه نمی تواند ویندوز 11 را اجرا کند

همچنین ، قبل از خروج از محیط BIOS یا UEFI ، تغییرات خود را ذخیره کنید.

توجه: اگر این کافی است ، اما نتوانستید گزینه های TPM یا Secure Boot را در UEFI یا BIOS در رایانه خود پیدا کنید ، احتمالاً رایانه شما به قدری قدیمی است که از این ویژگی ها پشتیبانی نمی کند.

پس از خروج از محیط BIOS یا UEFI ، کامپیوتر شما راه اندازی مجدد می شود و ویندوز بوت می شود. اکنون ، اگر تست سازگاری ویندوز 11 را اجرا کنید ، احتمالاً دیگر مشکلی نخواهید داشت. در غیر این صورت باید به دنبال راه حل های دیگر باشید.

این مقاله را نیز بخوانید: به روز رسانی مایکروسافت ویندوز 11 کاملاً رایگان خواهد بود

Secure Boot و TPM چیست و چه کار می کنند؟

در بالا سعی کردیم خطا را برطرف کنیم این رایانه نمی تواند ویندوز 11 را اجرا کند. Secure Boot یک ویژگی UEFI است که فقط به سیستم عامل های مجاز اجازه می دهد. به این ترتیب ، کاربران کمتر در معرض بدافزارها قرار خواهند گرفت. علاوه بر بررسی BIOS یا UEFI ، همچنین می توانید ببینید آیا این ویژگی توسط اطلاعات سیستم در تنظیمات ویندوز پشتیبانی می شود یا خیر.

به همین ترتیب TPM به معنی است تیزنگ زده پشکل پهن مodule همچنین از یک تراشه مخصوص روی رایانه شما برای رمزگذاری داده ها برای افزایش امنیت آن استفاده می کند. اکثر دستگاه های تولید شده از سال 2016 شامل تراشه TPM 2.0 مورد نیاز برای نصب ویندوز 11 هستند.

برای بررسی تراشه TPM خود ، می توانید “Windows + R” را فشار دهید ، “tpm.msc” را تایپ کرده و سپس “Enter” را فشار دهید. در پنجره کنترل TPM که ظاهر می شود ، می توانید اطلاعات مربوط به TPM دستگاه خود را پیدا کنید. در بخش “نسخه مشخصات” نیز می توانید نسخه ماژول TPM خود را مشاهده کنید.

چگونه می توان این خطای رایانه ای را برطرف کرد نمی توان ویندوز 11 را راه اندازی کرد؟ اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.