منو سایت

  • خانه
  • چگونه تاخیر و بلوتوث دستگاه خود را کاهش دهیم؟

چگونه تاخیر و بلوتوث دستگاه خود را کاهش دهیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

دستگاه های بلوتوث را می توان یک ارتقاء مهم در سیم های خود دانست. به لطف فناوری بلوتوث ، طول سیم دستگاه دیگر نمی تواند شما را محدود کند ، بنابراین آزادی بیشتری برای حمل اسبابک خود خواهید داشت. با وجود این مزایا ، دستگاه های بلوتوث همیشه کامل نیستند و یکی از معایب آنها کند شدن سرعت در مناطق مختلف است. به همین دلیل ، در این مقاله تصمیم گرفتیم راهکارهایی را برای کاهش تأخیر دستگاه های بلوتوث و بلوتوث در اختیار شما قرار دهیم.

علت تأخیر سیگنال دستگاه بلوتوث چیست؟

دستگاه های بلوتوث آزادی حرکت بیشتری را به کاربر ارائه می دهند. این ویجت ها یک سیگنال بلوتوث را از دستگاه شما مانند تلفن هوشمند به بلندگوی بلوتوث منتقل می کنند. اگر اتصال سیمی باشد ، کار ایجاد این اتصال از بلوتوث حذف شده و به سیم منتقل می شود.

هنگام استفاده از اتصال بلوتوث ، مشکلاتی مانند تأخیر و تأخیر سیگنال بین دو دستگاه وجود دارد که نمی توانند به سرعت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در نتیجه ممکن است با تأخیر در دریافت صدا از بلندگو یا تأخیر در استفاده از صفحه کلید و موس مواجه شوید. خوشبختانه چنین موردی راه حل های خود را دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

1. از دستگاه خیلی دور نشوید و همچنین از موانع جلوگیری کنید

سیگنال های بلوتوث در محدوده خاصی می توانند انسجام و کیفیت خود را حفظ کنند. اینکه چقدر می توانید از دستگاه خود فاصله بگیرید بستگی به دستگاه شما و همچنین نسخه بلوتوثی دارد که از آن استفاده می کند. به عنوان مثال ، محدوده بلوتوث 4 حدود 300 مرحله (در فضای باز) است. از طرف دیگر ، بلوتوث 5 این عدد را در فضاهای نیمه باز به 800 پله و در فضاهای کاملاً باز تا 1000 پله افزایش داد.

البته ، همچنین ممکن است از دستگاه بلوتوث خود در خارج از خانه ، به عنوان مثال در خانه ، مدرسه یا دفتر استفاده نکنید. یعنی جایی که مبلمان و دیوار وجود دارد. بدترین چیزی که می تواند امواج بلوتوث شما را متوقف کند فلز است. فلز می تواند امواج بلوتوث شما را به طور قابل توجهی ضعیف و مختل کند. همین امر در مورد بتن ، پانل های شیشه ای مستحکم و دیوارهای آجری ، هر چند به میزان کمتر ، صدق می کند.

2. تداخل سیگنال را بررسی کنید

تاخیر بلوتوث را کاهش دهید

بلوتوث در باندهای فرکانسی از 2.40 تا 2.48 کار می کند. این همان فرکانس و طول موج است که سایر دستگاه های بی سیم مانند WiFi از آن استفاده می کنند. بنابراین ، بهتر است از مناطقی که در آنها دستگاه های بی سیم مختلف وجود دارد خودداری کنید. به خصوص اگر دستگاه های شما جدید نیستند و به آخرین نسخه های بلوتوث مجهز نیستند.

همه چیز از روترهای Wi-Fi ، چراغ های فلورسنت و هوشمند ، تلویزیون های هوشمند و مانیتورهای کودک گرفته تا سایر دستگاه های بلوتوث می تواند کیفیت سیگنال بلوتوث شما را کاهش دهد. به این ترتیب ، برای مثال ، هنگام گوش دادن به موسیقی ، نه تنها کیفیت صدای دریافتی شما کاهش می یابد ، بلکه تأخیر در دریافت صدا نیز قابل توجه خواهد بود.

این مقاله را نیز بخوانید: آیا امواج بلوتوث برای بدن مضر است؟

هر دستگاه بلوتوث باید یکی از کانال های بلوتوث موجود را برای کار انتخاب کند. حال ، اگر اتصال به درستی برقرار نشده باشد ، چندین دستگاه از یک کانال خاص استفاده می کنند و بنابراین سیگنال ها با یکدیگر تداخل دارند.

3. دستگاه بلوتوث را خاموش و وصل کنید

راه دیگر برای کاهش تأخیر بلوتوث ممکن است خاموش کردن دستگاه بلوتوث و سپس اتصال مجدد آن باشد. گاهی اوقات تأخیر به دلیل مشکل اتصال است. ممکن است دو دستگاه بلوتوث شما از ابتدا به درستی وصل نشده باشند. یا شاید یکی از آنها با پروتکل ارتباطی خود مشکل داشته باشد.

در هر صورت ، قطع و سپس اتصال مجدد دستگاه می تواند به شما در حل بسیاری از مشکلات کمک کند. به عنوان مثال ، در ویندوز 10 ، می توانید به “شروع> تنظیمات> دستگاهها> بلوتوث و سایر دستگاهها” بروید و بلوتوث را برای چند ثانیه خاموش کرده و سپس دوباره روشن کنید.

تاخیر بلوتوث را کاهش دهید

می توانید این روش را برای هر دو دستگاه اعمال کنید ، یا اگر فقط یکی از دستگاه های شما عقب افتاده و عقب افتاده است ، به سادگی بلوتوث را در آن دستگاه روشن / خاموش کنید. فقط به پایین بروید و روی “قطع ارتباط” تحت نام دستگاه مشکل خود کلیک کنید.

تا زمانی که دستگاه را از حالت جفت شدن خارج نکرده اید ، سپس با کلیک روی “اتصال” ، می توانید ببینید آیا مشکل برطرف شده است یا خیر؟ انجام این کار در دستگاه های Android و iOS نیز آسان است.

تاخیر بلوتوث را کاهش دهید

در هر دو نوع سیستم عامل ، باید به “تنظیمات> بلوتوث” بروید و بلوتوث را خاموش کنید و سپس آن را روشن کنید.

4. از کدک های بلوتوث برای کاهش تأخیر استفاده کنید

کدک های بلوتوث نرم افزاری هستند که فشرده سازی ، رمزگذاری ، انتقال و رمزگشایی بی سیم داده ها را کنترل می کنند. انواع کدک ها نیز به نوع فایل رسانه ای مانند ویدئو یا صدا بستگی دارد. بنابراین ، تغییر کدک بلوتوث می تواند در کاهش تأخیر سیگنال های بلوتوث شما مثر باشد.

همه کدک های بلوتوث یکسان عمل نمی کنند. به عنوان مثال ، برخی از کدک ها روی کیفیت صدا تمرکز می کنند ، اما باعث تأخیر نیز می شوند. با این حال ، برخی از کدک های دیگر کیفیت را فدای کاهش تاخیر می کنند.

دستگاه های IOS محدود به استفاده از کدک صوتی پیش فرض اپل ، AAC هستند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که AAC کدک خود اپل نیست و آنها این کدک را طراحی نکرده اند ، بلکه فقط از آن در دستگاه های خود استفاده می کنند. این کدک می تواند داده های با کیفیتی را ارائه دهد ، اما همچنین انرژی زیادی از تلفن شما می گیرد.

این مقاله را نیز بخوانید: نحوه مشاهده شارژ باتری دستگاه بلوتوث در ویندوز 10؟

تنوع بیشتری در دستگاه های Android دارید. کدک صوتی پیش فرض برای دستگاه های Android SBC است ، اما اگر دستگاه شما از آن پشتیبانی می کند می توانید از aptX نیز استفاده کنید. دومی یک کدک با تاخیر کم است که توسط Qualcomm توسعه یافته است.

برای تغییر کدک صوتی بلوتوث تلفن Android خود ، باید حالت برنامه نویس را فعال کرده و سپس به تنظیمات بروید. اگرچه امکان انجام این کار وجود دارد ، اما اگر تنظیمات اشتباه را لمس کنید ، ممکن است به تلفن شما آسیب برساند. بنابراین ، اگر شما فناوری را خیلی دوست ندارید و هیچ متخصصی در اطراف شما وجود ندارد ، بهتر است این راه حل را امتحان نکنید.

5. از دستگاههای سازگار استفاده کنید

اگر تلفن شما رده بالا است ، اما لپ تاپ شما از نسخه قدیمی بلوتوث یا بالعکس استفاده می کند ، ممکن است نسخه بلوتوث دو دستگاه یکسان نباشد و بنابراین سازگار نباشد.

فناوری بلوتوث بسیار انعطاف پذیر نیست. اکثر دستگاه ها فقط با طیف کوچکی از دستگاه های دیگر سازگار هستند ، بدون ذکر یک اتصال با کیفیت. قبل از خرید صفحه کلید یا هدست جدید ، مطمئن شوید که نسخه بلوتوث همان رایانه شما است.

نتایجی که اظهار شده

ما در مورد راههای کاهش تأخیر بلوتوث در بالا بحث کردیم. اگرچه فناوری بلوتوث حدود 30 سال است که وجود دارد ، اما همچنان در حال تکامل و دگرگونی است. اگر مشکل تأخیر بلوتوث به دلیل خطاهای محیطی ، فنی یا محدودیت های استاندارد بلوتوث است ، فقط می توانید تأثیر این عوامل را کاهش دهید ، نه اینکه آنها را به طور کامل از بین ببرید.

در نهایت ، چنین مواردی نمی توانند ارزش دستگاه های بلوتوث را کاهش دهند. در مواردی که کارایی و سرعت کار بسیار مهم است ، بهتر است از هدست ، صفحه کلید یا موس سیمی استفاده کنید. در غیر این صورت ، استفاده از ابزارهای بلوتوث می تواند راحتی بیشتری را برای شما به ارمغان آورد.

چگونه می توان تاخیر و تأخیر بلوتوث را در دستگاه خود کاهش داد؟ اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.