منو سایت

  • خانه
  • پردازنده تراشه جدید سری M اپل از پردازنده های گرافیکی نوت بوک مدرن قدرتمندتر است

پردازنده تراشه جدید سری M اپل از پردازنده های گرافیکی نوت بوک مدرن قدرتمندتر است

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

سرعت GPU مورد استفاده در تراشه های M1 Pro و M1 Max اپل با Nvidia و AMD رقابت می کند. علاوه بر این ، این پردازنده های گرافیکی به لطف پیکربندی پیشرفته تر ، احتمالاً با بازی ها و کنسول های رومیزی مدرن رقابت خواهند کرد.

اپل در یک رویداد اخیر صحبت می کند ، مفتخر است که در مورد گرافیک تراشه های جدید M1 Pro و M1 Max صحبت می کند. تعداد هسته های گرافیکی در هر یک از این تراشه ها به طور قابل توجهی بیشتر از تراشه M1 است. بر اساس شایعات ، تراشه M1 Pro مجهز به 16 هسته پردازشی است و عملکرد آن 7 برابر سریعتر از تراشه گرافیکی مجتمع یک تراشه 8 هسته ای و یک لپ تاپ مدرن است. همچنین عملکرد این پردازنده گرافیکی در مقایسه با پردازنده های گرافیکی مجزا برای لپ تاپ ها بهتر است و در عین حال مصرف برق آن 70 درصد کمتر است.

گفته می شود که تراشه M1 Max عملکرد بسیار بالاتری را ارائه می دهد. عملکرد GPU تراشه با GPU رده بالای یک لپ تاپ حرفه ای جمع و جور قابل رقابت است. در حالی که بازده انرژی این GPU ها مشابه یکدیگر است. وب سایت NotebookCheck تخمین می زند که پس از اعلام جزئیات پیکربندی تراشه جدید اپل ، احتمالاً اپل از پردازنده های گرافیکی مدرن لپ تاپ و حتی برخی از لپ تاپ ها پیشی می گیرد.

این گزارش به اطلاعات کمی از یک منبع معروف ، تراشه M1 اشاره می کند. این تراشه مجهز به پردازنده گرافیکی 8 هسته ای است و قادر خواهد بود با 2.6 ترافلاپس (2.6 ترابایت عملیات نقطه شناور در ثانیه) کار کند. عملکرد پردازنده گرافیکی با دقت یک نقطه اعشار در FP32 یا float32 توصیف می شود.

پردازنده گرافیکی 14 هسته ای در تراشه M1 Pro قادر به انجام عملیات محاسبه نقطه شناور تا 4.5 ترا است. طبق تبلیغات ، نسخه مجهز به پردازنده گرافیکی 16 هسته ای نیز قادر خواهد بود با 5.2 ترافلاپس کار کند. در مورد تراشه M1 Max ، نسخه 24 هسته ای احتمالاً قادر به انجام 7.8 ترا تراکنش نقطه شناور در ثانیه است. در حالی که مدل 32 هسته ای پیشرفته تر می تواند 10.4 عملیات محاسباتی ترافلاپ را انجام دهد.

اگر برآوردهای فوق صحیح باشد ؛ در این مورد ، تراشه های جدید M1 از برخی از بهترین محصولات Nvidia و AMD ظاهر می شوند. پردازنده گرافیکی 16 هسته ای تراشه M1 Pro احتمالاً 5.2 ترافلاپس عملکرد شناور در ثانیه را انجام می دهد. رقمی که این پردازنده گرافیکی را با کارت گرافیک Radeon RX 5500 هم تراز می کند. GeForce GTX 1660 Ti با پردازنده گرافیکی در خانواده محصولات Nvidia رقابت می کند و با قدرت محاسبه 5.4 ترافلاپس کمی سریعتر ظاهر می شود.

پردازنده گرافیکی 32 هسته ای در نسخه پیشرفته تر تراشه M1 Max با پردازنده گرافیکی استفاده شده در iMac Pro اپل ، AMD Radeon RX Vega 56 برابر است. GeForce RTX 2060 معادل این مدل در خانواده Nvidia است.

پردازنده گرافیکی 32 هسته ای M1 Max تقریباً مشابه پردازنده گرافیکی مورد استفاده در Sony PlayStation 5 است (قادر به انجام 10.28 عملیات محاسبه ترافلاپ). در حالی که ایکس باکس سری ایکس قادر خواهد بود حداکثر 12 ترافلاپس عملیات شناور را انجام دهد.

در حال حاضر ، این برآوردها بر اساس اظهارات اپل در رویداد اخیر ، اطلاعیه های مطبوعاتی شرکت و اطلاعات موجود در صفحات مربوط به محصول است. بنابراین صرف نظر از عملکرد تراشه M1 ، این اعداد چندان قابل اعتماد نخواهند بود.

Traflops بهترین معیار برای مقایسه عملکرد GPU نیست. عملکرد GPU در دنیای واقعی به لحاظ نظری به نحوه ارتباط پردازش با CPU و استفاده از GPU در یک جریان داده ثابت با حداکثر سرعت انتقال بستگی دارد. برآوردهای موجود در این گزارش بر اساس این فرضیه است که تراشه های جدید از سرعت فرکانسی مشابه تراشه M1 استفاده می کنند.

در حالی که جدیدترین مدلهای MacBook Pro 14 و 16 اینچی برای کاربران نهایی در دسترس است. تقریبا هیچ کس به جز اپل از عملکرد تراشه های جدید اطلاع نخواهد داشت. در آن زمان ، عملکرد واقعی نیمه هادی های جدید اپل از طریق آزمایش های مقایسه ای ارزیابی می شود.

پردازنده گرافیکی تراشه های جدید سری M اپل از پردازنده های گرافیکی نوت بوک مدرن قدرتمندتر است که اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.