• خانه
  • اخبار
  • پرتوهای اسرارآمیز ایکس ممکن است یک کیلوگرم “پس درخشش” از همجوشی ستاره نوترونی در سال 2017 باشد.

پرتوهای اسرارآمیز ایکس ممکن است یک کیلوگرم “پس درخشش” از همجوشی ستاره نوترونی در سال 2017 باشد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
پرتوهای اسرارآمیز ایکس ممکن است یک کیلوگرم "پس درخشش" از همجوشی ستاره نوترونی در سال 2017 باشد.


ارائه هنرمند در مورد ادغام دو ستاره نوترونی برای تشکیل یک سیاهچاله (پنهان شده در یک برآمدگی روشن در مرکز تصویر).  این همجوشی، جت‌های متضاد و پرانرژی مواد (آبی) تولید می‌کند که مواد اطراف ستاره‌ها را گرم می‌کند و باعث می‌شود پرتوهای ایکس (ابرهای مایل به قرمز) ساطع شود.

بزرگنمایی / ارائه هنرمند در مورد ادغام دو ستاره نوترونی برای تشکیل یک سیاهچاله (پنهان شده در یک برآمدگی روشن در مرکز تصویر). این همجوشی، جت‌های متضاد و پرانرژی مواد (آبی) تولید می‌کند که مواد اطراف ستاره‌ها را گرم می‌کند و باعث می‌شود پرتوهای ایکس (ابرهای مایل به قرمز) ساطع شود. (اعتبار: NASA / CXC / M. Weiss)

در اوایل سال 2017، ستاره شناسان پدیده ای به نام “کیلونووا” را کشف کردند: همجوشی دو ستاره نوترونی، همراه با پرتوهای گامای قدرتمند. بر اساس مقاله جدیدی که در The Astrophysical Journal Letters منتشر شده است، سه سال و نیم بعد، اخترفیزیکدانان اشعه ایکس مرموز را مشاهده کردند که به اعتقاد آنها می تواند اولین کشف یک کیلونیو پس از درخشش باشد. از سوی دیگر، آنچه اخترفیزیکدانان دیدند ممکن است اولین مشاهده ماده در حال سقوط در سیاهچاله ای باشد که پس از همجوشی شکل می گیرد.

همانطور که قبلا گزارش شده بود، LIGO امواج گرانشی را با تداخل سنجی لیزری تشخیص می دهد. این روش از لیزرهای قدرتمندی برای اندازه گیری تغییرات کوچک در فاصله بین دو جسم که مایل ها از هم فاصله دارند استفاده می کند. (LIGO آشکارسازهایی در هانفورد، واشنگتن، و لیوینگستون، لوئیزیانا دارد. آشکارساز سوم در ایتالیا، معروف به Advanced VIRGO، در سال 2016 آنلاین شد.) داشتن سه آشکارساز به این معنی است که دانشمندان می توانند مثلثی کنند و بهتر تعیین کنند که آسمان شب از کجا خیانت می کند.

علاوه بر هفت ادغام دوتایی دیگر سیاهچاله، دومین چرخه LIGO، از 30 نوامبر 2016 تا 25 آگوست 2017، یک ستاره نوترونی دوتایی را با انفجارهای همزمان پرتوهای گاما و سیگنال ها در بقیه طیف الکترومغناطیسی پیدا کرد. این رویداد قبلاً با نام GW170817 شناخته می شود. این سیگنال ها شامل نشانه های خائنانه عناصر سنگین – به ویژه طلا، پلاتین و اورانیوم – هستند که در اثر برخورد ایجاد شده اند. بیشتر عناصر سبکتر در انفجارهای مرگبار ستارگان پرجرم موسوم به ابرنواخترها ساخته شده اند، اما ستاره شناسان مدت ها است که این نظریه را مطرح کرده اند که عناصر سنگین تر ممکن است از کیلون های تشکیل شده از برخورد دو ستاره نوترونی منشاء گرفته باشند.

۱۱ پاراگراف باقیمانده را بخوانید نظرات