• خانه
  • اخبار
  • پایان راه: اپل سرور macOS را می‌کشد، جایی که Mac OS X شروع به کار کرد

پایان راه: اپل سرور macOS را می‌کشد، جایی که Mac OS X شروع به کار کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
پایان راه: اپل سرور macOS را می‌کشد، جایی که Mac OS X شروع به کار کرد


پایان راه: اپل سرور macOS را می‌کشد، جایی که Mac OS X شروع به کار کرد

(اعتبار: اوریش لاوسون)

اپل امروز اعلام کرد که پس از 23 سال رسماً سرور macOS را متوقف کرده است. این برنامه که خدمات مدیریت دستگاه و چندین ویژگی دیگر را به افرادی که از چندین مک، آیفون و آیپد در یک شبکه استفاده می‌کنند ارائه می‌کند، همچنان می‌توان با macOS Monterey خریداری، دانلود و استفاده کرد. همچنین در حال حاضر هنوز با قیمت خرده فروشی معمولی خود 20 دلار در دسترس است، اما دیگر با ویژگی های جدید یا اصلاحات امنیتی به روز نخواهد شد.

این سرور هرگز به اندازه نسخه های کاربری macOS به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است، اما macOS Server سابقه طولانی دارد و به خرید NeXT توسط اپل در اواخر دهه 1990 از NeXT اپل و نرم افزار NeXTSTEP آن برمی گردد. NeXTSTEP در پروژه ای به نام “Rhapsody” اقتباس شد، که پشتیبانی از برخی از نرم افزارهای قدیمی اپل و یک رابط کاربری شبیه به مک را اضافه کرد و در ابتدا به عنوان Mac OS X Server 1.0 در مارس 1999 منتشر شد. این نسخه اولیه سیستم عامل Mac OS X Server در قلب سیستم عامل Mac OS X قرار دارد، اما مقدم بر عناصر مهم رابط کاربری مانند Dock و تم Aqua است که دو سال بعد در اولین نسخه کاربری Mac OS X راه اندازی خواهد شد.

Mac OS X Server نسخه کاملا مجزای خود از سیستم عامل باقی ماند، از انتشار این نسخه اولیه تا Snow Leopard Server (نسخه 10.6) در سال 2009. با شروع Mac OS X Lion، اپل شروع به فروش نرم افزار سرور به عنوان یک برنامه کاربردی برای دانلود کرد. یک افزونه برای هر مک، همزمان با مرگ آخرین سخت افزار Xserve اپل که روی رک نصب شده است. این انتقال همچنین هزینه نرم افزار را کاهش داد. هزینه یک مجوز سرور Snow Leopard 499 دلار است، در حالی که یک برنامه سرور فقط 50 دلار هزینه دارد.

2 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات