• خانه
  • اخبار
  • وقتی شبکه لرزه نگاری از کار افتاد، علم عمران مداخله کرد

وقتی شبکه لرزه نگاری از کار افتاد، علم عمران مداخله کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
وقتی شبکه لرزه نگاری از کار افتاد، علم عمران مداخله کرد


Raspberry Shake، لرزه نگار ساده بر اساس سخت افزار Raspberry Pi.

بزرگنمایی / Raspberry Shake، لرزه نگار ساده بر اساس سخت افزار Raspberry Pi. (اعتبار: Mike Hotchkiss، Raspberry Shake)

در بعدازظهر 12 ژانویه 2010، زمین لرزه ای به بزرگی 7 ریشتر حدود 26 مایلی غرب پورتو پرنس، پایتخت هائیتی را لرزاند. در میان مهمترین بلایای لرزه ای ثبت شده، بیش از 100000 نفر جان خود را از دست داده اند. میلیاردها دلار خسارت بیش از یک میلیون نفر را بی خانمان کرده و بسیاری از زیرساخت های منطقه را ویران کرده است. زمین تا عمق نسبتا کم در حدود 8 مایل پاره شد و ساختمان های ضعیف را خراب کرد.

هائیتی در آن زمان شبکه ملی لرزه نگاری نداشت. پس از این رویداد ویرانگر، دانشمندان ایستگاه های لرزه نگاری گران قیمتی را در سراسر کشور نصب کردند، اما این تجهیزات نیاز به بودجه، مراقبت و تجربه دارد. امروز این ایستگاه ها دیگر فعال نیستند. در سال 2019، زلزله شناسان تصمیم گرفتند چیزی متفاوت و بسیار ارزان تر را امتحان کنند – زلزله شناسی مدنی از طریق Raspberry Shakes.

صبح روز 14 آگوست 2021، در میان تابستان محاصره‌های کووید-19 و ناآرامی‌های سیاسی، زلزله جدیدی رخ داد و آزمایش کرد که این دستگاه‌های مجهز به رزبری پای چقدر می‌توانند مفید باشند. در مقاله‌ای که پنجشنبه در Science منتشر شد، محققان استفاده از داده‌های Raspberry Shake را برای نشان دادن اینکه این شبکه علمی غیرنظامی با موفقیت پس لرزه‌های اصلی و بعدی را رصد می‌کند و داده‌هایی را ارائه می‌دهد که بخشی جدایی‌ناپذیر از کشف آنچه در حال رخ دادن است، ارائه می‌کند. فقط زمین را پاره می کند

23 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات