• خانه
  • اخبار
  • هک ماهواره ای مرموز قربانیانی بسیار فراتر از اوکراین دارد

هک ماهواره ای مرموز قربانیانی بسیار فراتر از اوکراین دارد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
هک ماهواره ای مرموز قربانیانی بسیار فراتر از اوکراین دارد


هک ماهواره ای مرموز قربانیانی بسیار فراتر از اوکراین دارد

برای بزرگنمایی کلیک کنید (اعتبار: bjdlzx | Getty Images)

بیش از 22000 مایل بالاتر از زمین، KA-SAT در مدار قفل شده است. این ماهواره با سرعت 7000 مایل در ساعت، هماهنگ با چرخش سیاره، اینترنت پرسرعت را به مردم سراسر اروپا منتقل می کند. از سال 2011، او به صاحبان خانه، مشاغل و ارتش کمک می کند تا به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنند. با این حال، هنگامی که نیروهای روسی در ساعات اولیه 24 فوریه به اوکراین حرکت کردند، اتصال اینترنت ماهواره ای قطع شد. یک حمله سایبری مرموز به زیرساخت های زمینی ماهواره، نه خود ماهواره، ده ها هزار نفر را در تاریکی اینترنت فرو برده است.

از جمله بخش هایی از دفاع اوکراین بود. ویکتور ژورا، یکی از مقامات ارشد آژانس امنیت سایبری اوکراین، سرویس دولتی برای حفاظت از ارتباطات و اطلاعات ویژه (SSSCIP) گفت: “این یک ضرر واقعاً بزرگ در ارتباطات در همان ابتدای جنگ بود.” بر اساس گزارش های گفته شده دو هفته بعد. او جزئیات بیشتری ارائه نکرد و SSSCIP به درخواست WIRED برای اظهار نظر پاسخ نداد. اما حمله به سیستم اینترنت ماهواره‌ای متعلق به شرکت آمریکایی Viasat در سال گذشته، پیامدهای گسترده‌تری داشت. افرادی که از اتصالات اینترنت ماهواره ای استفاده می کنند در سراسر اروپا، از لهستان تا فرانسه، از شبکه حذف شده اند.

تقریبا یک ماه پس از حمله، وقفه ها ادامه یافت. هزاران نفر هنوز در اروپا آفلاین هستند – حدود 2000 توربین بادی هنوز در آلمان خاموش هستند – و شرکت ها در حال رقابت برای جایگزینی مودم های آسیب دیده یا تعمیر به روز رسانی هستند. سازمان های اطلاعاتی متعددی از جمله سازمان های ایالات متحده و اروپا نیز در حال بررسی این حمله هستند. هک Viasat شاید بزرگترین حمله سایبری عمومی از زمان حمله روسیه به اوکراین باشد و به دلیل تأثیر آن در خارج از اوکراین برجسته است. اما سؤالات در مورد جزئیات حمله، هدف آن و اینکه چه کسی آن را انجام داده همچنان باقی است – اگرچه کارشناسان مشکوک هستند.

17 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات