منو سایت

  • خانه
  • همه چیز در مورد تراشه TPM 2.0 و اتصال آن به ویندوز 11

همه چیز در مورد تراشه TPM 2.0 و اتصال آن به ویندوز 11

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

سیستم عامل جدید مایکروسافت ، ویندوز 11 ، به یک ویژگی امنیتی به نام TPM 2.0 نیاز دارد. TPM یعنی تیزنگ زده پشکل پهن مدمیده می شود در زیر بیشتر در مورد این ویژگی و همچنین اتصال آن به ویندوز 11 صحبت خواهیم کرد.

آیا نسخه TPM کامپیوتر من برای نصب ویندوز 11 کافی است؟ این سوالی است که این روزها بسیاری از کاربران کامپیوتر از خود می پرسند. پاسخ این س forال برای اکثر افرادی که در چند سال گذشته کامپیوتر خریده اند بله است. سایر کاربران نمی توانند به راحتی به آنها پاسخ دهند.

TPM چیست؟

به عبارت ساده تر ، TPM یک تراشه کوچک است که روی مادربرد کامپیوتر شما قرار دارد. عملکرد این تراشه شبیه به صفحه کلید سیستم امنیت خانگی است که هنگام ورود به سیستم از آن برای غیرفعال کردن سیستم امنیتی استفاده می کنید. برنامه های احراز هویت تلفن همراه نیز ویژگی مشابهی با این تراشه دارند. در چنین سناریوهایی ، روشن کردن کامپیوتر مانند ورود به خانه از درب ورودی است. اکنون ، اگر کد امنیتی را برای مدت کوتاهی وارد نکنید ، آژیرها به صدا در می آیند.

TPM 2.0

هنگامی که کلید پاور را در رایانه های جدیدتر که از رمزگذاری کامل دیسک و TPM استفاده می کنند فشار می دهید ، این تراشه کوچک یک کد منحصر به فرد به نام کلید رمزگذاری ارائه می دهد. اگر همه چیز خوب پیش رفت ، رمزگذاری دستگاه باز می شود و رایانه شما شروع به کار می کند. حال ، اگر مشکلی در این کلید وجود داشته باشد (به عنوان مثال ، شخصی لپ تاپ شما را بدزدد و سعی کند دستگاه رمزگذاری شده داخل آن را دستکاری کند) ، رایانه شما راه اندازی نمی شود.

البته این تنها کاری نیست که تراشه های TPM انجام دهند. در واقع ، بسیاری از برنامه ها و ویژگی های دیگر می توانند پس از بوت شدن سیستم عامل از TPM استفاده کنند. سرویس های ایمیل Thunderbird و Outlook از TPM برای مدیریت پیام های رمزگذاری شده استفاده می کنند. مرورگرهایی مانند Google Chrome و Firefox از TPM در برخی ویژگی های پیشرفته مانند پشتیبانی از گواهینامه های SSL در وب سایت ها استفاده می کنند. بسیاری از وسایل تکنولوژیکی دیگر ، مانند چاپگرها و لوازم خانگی متصل ، از این ویژگی استفاده می کنند.

از آنجا که تراشه های TPM می توانند علاوه بر عملکرد اصلی خود ، یعنی محافظت از رایانه در هنگام بوت ، کارهای دیگری نیز انجام دهند ، طبیعی است که انواع مختلفی از این تراشه ها وجود داشته باشد. گروه محاسبات مورد اعتماد یا TCG که مسئول حفظ استانداردهای TPM است ، تشخیص می دهد که دو نوع TPM اضافی وجود دارد. TPM ها را می توان در پردازنده اصلی جاسازی کرد ، به صورت فیزیکی به رایانه اضافه کرد یا به عنوان یک کد واحد در یک محیط جداگانه (سیستم عامل) اجرا شد. دومی تقریباً به اندازه یک تراشه TPM امن است زیرا از یک محیط قابل اعتماد استفاده می کند. این محیط با سایر برنامه هایی که از پردازنده استفاده می کنند متفاوت است.

نوع سوم TPM مجازی است و کاملاً در حالت نرم افزاری کار می کند. البته ، TCG این حالت را برای استفاده عملی توصیه نمی کند ، زیرا ممکن است در معرض دستکاری خطاهای امنیتی سیستم عامل باشد. مبالغه نیست اگر بگوییم که اپل از تراشه های امنیتی T2 نیز استفاده کرده است که در واقع نوعی TPM هستند.

این مقاله را نیز بخوانید: مایکروسافت سیستم عامل ویندوز 11 را با طراحی جدید و منوی بوت معرفی می کند

ویندوز 11 و TPM 2.0 چه ویژگی مشترکی دارند؟

ویندوز 7 و 10 به طور گسترده از TPM پشتیبانی می کنند. از لپ تاپ ها و رایانه های رومیزی در سازمان های بزرگ با نیازهای فناوری اطلاعات بالا استفاده می شود. در بسیاری از موارد ، TPM ها جایگزین کارت های هوشمند کارکنان فناوری اطلاعات شده اند. دارندگان این کارت ها آنها را در شکاف ها قرار می دهند یا آنها را در یک خواننده بی سیم قرار می دهند تا احتمال دستکاری ناخواسته در سیستم های رایانه ای به حداقل برسد.

قابلیت های امنیتی سطح سیستم عامل نیز از TPM استفاده می کنند. اگر تا به حال از ویژگی Windows Hello برای تشخیص چهره در لپ تاپ های جدید استفاده کرده اید ، این ویژگی به تراشه TPM نیاز دارد.

TPM 2.0

TPM ها را می توان جایگزینی برای روش های قدیمی امنیت در رایانه ها دانست. از ژوئیه 2016 ، یکی از ویژگی هایی که مایکروسافت در ارتباط با رایانه های رومیزی جدید با ویندوز 10 درخواست کرده است ، پشتیبانی از TPM 2.0 است. به طور مشابه ، ویندوز 11 فقط در رایانه هایی با TPM کار می کند. همانطور که می بینید ، مایکروسافت مدت ها قبل از ویندوز 11 به این ویژگی حساس بود. حال ، اگر نرم افزار PC Health Check را روی رایانه خود نصب کنید ، آیا این برنامه در واقع فقط بررسی می کند که ویژگی TPM 2.0 در رایانه شما فعال است یا خیر؟ (مایکروسافت اعلام کرده است که نرم افزار را در روزهای آینده برای توضیح بهتر مسائل سازگاری تغییر می دهد).

با این حال ، مایکروسافت به وضوح اعلام کرده است که ویندوز 11 بر روی رایانه هایی که نسخه های قدیمی تر TPM را تحت شرایط خاصی نصب می کنند ، نصب می شود. صفحه پشتیبانی ویندوز 11 بیان می کند که TPM 2.0 بیش از یک نیاز معمولی است رایانه هایی که از TPM 1.2 استفاده می کنند نیز می توانند ویندوز 11 را اجرا کنندبه مایکروسافت هشدار داده است که در مورد اخیر ، دستگاه ها اعلانی دریافت می کنند که توصیه نمی شود ارتقاء سیستم عامل را توصیه کنید.

آیا کامپیوتر من از TPM 2.0 پشتیبانی می کند؟

اگر دستگاه شما با سایر شرایط ویندوز 11 سازگار است ، به احتمال زیاد از TPM 2.0 نیز پشتیبانی می کند. این استاندارد تا حدودی جدید است. اگر کامپیوتر خود را بعد از سال 2016 خریداری کرده اید ، به احتمال زیاد TPM 2.0 خواهد داشت. در غیر این صورت ، یا کامپیوتر شما از TPM 1.2 پشتیبانی می کند یا اصلاً چیزی به نام TPM وجود ندارد!

مایکروسافت سعی دارد با مراجعه به مهلت استفاده از TPM 2.0 این وضعیت را ساده کند. ردموندی ها در بخش پرسش و پاسخ برای ویندوز 11 اعلام کردند که کامپیوترهای زیر 4 سال می توانند سیستم عامل خود را به ویندوز 11 ارتقا دهند. انواع مختلفی از TPM وجود دارد ، بنابراین در نگاه اول نمی توانید به راحتی تشخیص دهید که چیپ TPM 2.0 یا سیستم عامل روی رایانه شما فعال می شوند می توانید در قسمت “پردازشگر امنیتی” ویندوز 10 اطلاعات بیشتری کسب کنید. البته سازنده لپ تاپ یا مادربرد رومیزی شما نیز می تواند اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

TPM 2.0

اکثر شرکت ها مطالبی را در وب سایت خود ارسال کرده اند که به شما امکان می دهد بدانید کدام محصول از TPM 2.0 پشتیبانی می کند. به عنوان مثال ، در وب سایت Dell ، می توانید دریابید که کدام نسخه از TPM بر روی دستگاه خاصی نصب شده است. این شرکت از سه نوع TPM 2.0 در دستگاههای Latitude ، Precision ، OptiPlex و همچنین لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی در رده کاربری خود استفاده می کند.

این مقاله را نیز بخوانید: Internet Explorer از ویندوز 11 حذف شد

آیا می توانم یک تراشه TPM 2.0 به رایانه خود اضافه کنم؟

اگر رایانه رومیزی دارید و از نظر سخت افزاری و BIOS سیستم خود مشکلی ندارید ، می توانید یک تراشه TPM 2.0 جداگانه به مادربرد رایانه خود اضافه کنید. در بسیاری از مادربردها ، چندین پین در کنار یکدیگر قرار داده شده و کلمه “TPM” در کنار آنها نوشته شده است.

البته این فقط خرید یک ماژول TPM 2.0 و نصب آن بر روی مادربرد نیست. در حقیقت ، این تنها نیمی انجام شده است ، و برای اینکه ویندوز شما این تراشه را تشخیص دهد ، باید همین کار را در BIOS انجام دهید. نحوه انجام این فرآیند بسته به مدل مادربرد شما متفاوت خواهد بود. حتی مایکروسافت اذعان کرد که این روند نامشخص است. استیو دیسپنز ، معاون مدیریت محصول مایکروسافت در استیو دیسپانس گفت: “در BIOS مادربردهای مبتنی بر اینتل ، شما باید گزینه هایی مانند Platform Trust Technology (PTT) و در مادربردهای AMD گزینه هایی مانند fTPM را فعال کنید.” به

حال ، اگر شما از جمله افرادی هستید که چند سال پیش هزینه زیادی برای خرید یک رایانه گیمینگ گران قیمت صرف کرده اید ، اما اکنون می بینید که مادربرد یا پردازنده شما از TPM 2.0 پشتیبانی نمی کند یا نمی توانید اضافه کنید این تراشه در رایانه شما ممکن است رایانه شما با ویندوز 11 سازگار نباشد ، اما هنوز تمام نشده است. اگر مادربرد شما از قابلیت های TPM در سخت افزار پشتیبانی نمی کند ، ممکن است بتوانید این قابلیت را در نرم افزار با کمی آزمایش و خطا به رایانه خود اضافه کنید.

آیا TPM مانع از کار لینوکس می شود؟

بسیاری از رایانه ها دارای دستگاه هایی هستند که از TPM پشتیبانی می کنند ، اما به دلایلی این ویژگی را غیرفعال کرده اند. اگر شما یکی از این افراد هستید ، باید بگوییم که ویندوز 11 هم خبرهای خوب و هم بد برای شما دارد. خبر خوب این است که هر کاری که می خواهید این روزها انجام دهید را می توانید با فعال کردن TPM انجام دهید. البته استثنائاتی وجود دارد که فقط درصد بسیار کمی از مصرف کنندگان را تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان مثال ، TCG لیستی از الزامات TPM برای سیستم عامل لینوکس منبع باز تهیه کرده است ، به این معنی که کاربرانی که می خواهند بین ویندوز 11 و توزیع های مختلف لینوکس جابجا شوند باید بتوانند این کار را انجام دهند. میزان پشتیبانی در این زمینه نیز بسته به توزیع لینوکس مورد استفاده شما متفاوت خواهد بود. همچنین ، نحوه تعامل و رفتار TPM با محیط دوبار شارژ هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

این مقاله را نیز بخوانید: مایکروسافت برنامه های اندروید را در ویندوز 11 از طریق فروشگاه برنامه آمازون ارائه می دهد

آیا TPM می تواند استفاده از برخی ویژگی های ویندوز 11 را محدود کند؟

TPM 2.0

نکته ای که باید در TPM 2.0 در نظر داشت این است که مایکروسافت می تواند از رویکرد مشابه اپل پیروی کرده و در هنگام به روزرسانی های بعدی ویندوز 11 محدودیت های بیشتری را بر TPM اعمال کند. به عنوان مثال ، مک های مجهز به تراشه T2 دارای قابلیت های بیشتری از سایر رایانه های اپل هستند. این تراشه را ندارید اینها شامل تشخیص اثر انگشت و همچنین پردازش سیگنال تصویر اصلاح شده است. وضعیت مشابهی در ویندوز 10 وجود دارد. تشخیص چهره Windows Hello یکی از آنهاست.

با Windows 11 و نسخه های بالاتر ، TPM ممکن است در آینده تجربه ویندوز را به اشتراک بگذارد. این شامل افزودن ویژگی های جدید است که نیاز به TPM های جدید دارد ، و همچنین انتشار نسخه های محدودتر ویندوز ، مانند Windows 10S. اکثر کاربران با چنین مواردی مشکلی ندارند ، اما در هر صورت ، هنگام ارتقا به ویندوز 11 ، بهتر است چنین مواردی را در نظر داشته باشید.

همه چیز در مورد تراشه TPM 2.0 و اتصال آن به ویندوز 11 برای اولین بار در اخبار فنی و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.