• خانه
  • اخبار
  • همه چیز برای واکیتا از دست نمی رود – اگرچه مخزن ژنی آن کم عمق است

همه چیز برای واکیتا از دست نمی رود – اگرچه مخزن ژنی آن کم عمق است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
همه چیز برای واکیتا از دست نمی رود - اگرچه مخزن ژنی آن کم عمق است


تصویری از دو حیوان در حال شنا.

بزرگنمایی / جمعیت واکیتا کوچک است، اما ممکن است بسیاری از جهش های مضر خود را در گذشته پاک کرده باشد. (اعتبار: دیوید اشنایدر)

با وجود تنها 10 نفر در جهان، خوکچه هندی کوچکی به نام واکیتا در آستانه انقراض است. تا حدودی تعجب آور است، با وجود سطحی نسبی مخزن ژنی آن، همخونی مشکلی برای خوکچه هندی نیست. این بر اساس یک مطالعه جدید توسط خدمات ملی ماهیگیری دریایی، اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و سایر گروه ها در سراسر جهان است.

واکیتا که به عنوان خوکچه هندی بندر کالیفرنیا نیز شناخته می شود، کوچکترین گونه ی سینه ای است که در شمال خلیج کالیفرنیا زندگی می کند. در طول دهه‌ها، پستانداران کوچک به عنوان صید جانبی در تورهای آبششی صید شده‌اند و این غرق‌شدگی‌های تصادفی جمعیت آنها را ویران کرده است. ژاکلین رابینسون، یکی از نویسندگان و همکار فوق دکترا در مؤسسه ژنتیک انسانی UCSF، گفت: از این گذشته، شبکه‌های آبششی (و سایر مرگ‌های تصادفی) بزرگ‌ترین خطری هستند که یک جمعیت فوق‌العاده کوچک با آن مواجه است.

دلیل این امر این است که واکیتاها برای هزاران سال جمعیت کمی داشته اند و کاهش جمعیت فاجعه باری را تجربه کرده اند. این وضعیتی مشابه با روباه روباه جزیره کانال کانال است. رابینسون به Ars گفت: «اما از طریق حفاظت، حفاظت و اسارت، این جمعیت روباه‌ها توانسته‌اند به سرعت بهبود یابند و به نسبت‌های پیش از زوال برسند.

7 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات