• خانه
  • اخبار
  • نگاه کردن به مرگ: شامپانزه ها جذب جمجمه هایی از نوع خود می شوند

نگاه کردن به مرگ: شامپانزه ها جذب جمجمه هایی از نوع خود می شوند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
نگاه کردن به مرگ: شامپانزه ها جذب جمجمه هایی از نوع خود می شوند


شامپانزه ای به نام آیومو در یک جلسه ردیابی چشم در یک کابین آزمایشی شرکت کرد.

بزرگنمایی / شامپانزه ای به نام آیومو در یک جلسه ردیابی چشم در یک کابین آزمایشی شرکت کرد. (اعتبار: A. Goncalves و همکاران، 2022)

نخستی‌شناس سوئیسی، کریستف بوس، یک بار در مورد تصویری از جمجمه یک شامپانزه اظهار نظر کرد، و فکر کرد: «وقتی چنین منظره‌ای را در جنگل می‌بیند، چه اتفاقی برای ذهن شامپانزه می‌افتد؟» اما آن‌ها ترجیح زیادی برای چهره و جمجمه شامپانزه‌های همکارشان نشان می‌دهند. طبق مقاله ای که اخیرا در انجمن سلطنتی علوم باز منتشر شده است. آن‌ها این جذابیت را برای مردم با انسان‌ها به اشتراک می‌گذارند و تشخیص جمجمه شامپانزه‌ها می‌تواند نوعی پاریدولیا صورت (توانایی درک چهره در اشیاء بی‌جان) باشد.

شامپانزه ها دارای برخی ویژگی های غیرعادی با فیل ها هستند، از جمله توانایی تشخیص خود در آینه و نشان دادن علاقه به اعضای مجروح یا مرده گونه خود. در واقع، مشاهده شده است که فیل ها نه تنها به لاشه فیل ها، بلکه به استخوان ها و عاج ها نیز علاقه نشان می دهند. همچنین اعتقاد بر این است که فیل ها از استخوان های بستگان مرده خود “بازدید” می کنند.

مطالعه‌ای در سال 2006 روی فیل‌های آفریقایی توسط محققان دانشگاه ساسکس نشان داد که فیل‌ها به جمجمه (یا عاج) گونه‌های خود بیشتر از جمجمه حیوانات دیگر (مانند بوفالو یا کرگدن) علاقه‌مند هستند. با این حال، این مطالعه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه فیل ها می توانند بقایای بستگان نزدیک خود را تشخیص دهند، پیدا نکرد و نتیجه گرفت که این رفتار مشاهده شده صرفاً به دلیل جذابیت کلی آنها به بقایای فیل ها است.

۱۱ پاراگراف باقیمانده را بخوانید نظرات