• خانه
  • اخبار
  • نور قطبی شده سرنوشت نهایی ستاره ای را که توسط یک سیاهچاله “اسپاگتی شده” نشان می دهد

نور قطبی شده سرنوشت نهایی ستاره ای را که توسط یک سیاهچاله “اسپاگتی شده” نشان می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
نور قطبی شده سرنوشت نهایی ستاره ای را که توسط یک سیاهچاله "اسپاگتی شده" نشان می دهد


اگر یک ستاره (رد قرمز) خیلی نزدیک به یک سیاهچاله (سمت چپ) حرکت کند، می تواند توسط گرانش شدید خرد یا اسپاگت شود.  برخی از مواد ستاره در اطراف سیاهچاله می چرخند، مانند آب در فاضلاب، و پرتوهای ایکس فراوانی (آبی) ساطع می کنند.

بزرگنمایی / اگر یک ستاره (رد قرمز) خیلی نزدیک به یک سیاهچاله (سمت چپ) حرکت کند، می تواند توسط گرانش شدید خرد یا اسپاگت شود. برخی از مواد ستاره در اطراف سیاهچاله می چرخند، مانند آب در فاضلاب، و پرتوهای ایکس فراوانی (آبی) ساطع می کنند. (اعتبار: NASA/CXC/M. Weiss)

هنگامی که ستاره شناسان برای اولین بار ستاره ای را مشاهده کردند که پس از نزدیک شدن بیش از حد به یک سیاهچاله عظیم در سال 2019، قطعه قطعه شده یا “اسپاگت شده” شده بود، دریافتند که بخش اعظم ماده ستاره در یک باد قوی از نور نوری ساطع شده به بیرون پرتاب شده است. انفجار اکنون، اخترشناسان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) قطبش این نور را تجزیه و تحلیل کرده اند تا مشخص کنند که ابر احتمالاً متقارن کروی است و شواهد بیشتری برای حضور این باد قدرتمند اضافه کرده اند.

الکس فیلیپنکو، یکی از اخترشناسان UCB، یکی از نویسندگان این پروژه گفت: «این اولین بار است که کسی شکل ابر گازی را در اطراف یک ستاره جزر و مدی اسپاگتی کشف کرده است. آخرین یافته ها در مقاله اخیر منتشر شده در Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

همانطور که قبلاً گزارش داده‌ایم، شی‌ای که از افق رویداد سیاه‌چاله – از جمله نور – عبور می‌کند، بلعیده می‌شود و نمی‌تواند فرار کند، حتی اگر سیاه‌چاله‌ها نیز کثیف هستند. این بدان معنی است که بخشی از ماده یک جسم در واقع در یک جت قدرتمند به بیرون پرتاب می شود. اگر این جسم یک ستاره باشد، فرآیند خرد شدن (یا “اسپاگت شدن”) توسط نیروهای گرانشی قدرتمند یک سیاهچاله در خارج از افق رویداد رخ می دهد و مقداری از جرم اصلی ستاره به طور ناگهانی به بیرون پرتاب می شود. این می تواند یک حلقه چرخان از ماده (همچنین به عنوان یک قرص برافزایشی شناخته می شود) در اطراف سیاهچاله تشکیل دهد که اشعه ایکس قدرتمند و نور مرئی ساطع می کند. جت ها راهی هستند که اخترشناسان می توانند به طور غیرمستقیم وجود یک سیاهچاله را استنباط کنند.

خواندن 7 پاراگراف باقی مانده | نظرات