منو سایت

 • خانه
 • نشت حافظه چیست و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

نشت حافظه چیست و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

رایانه های مدرن دارای حافظه و RAM بالایی هستند ، بنابراین سرعت خوبی در هنگام انجام وظایف دارند. اکنون گاهی اوقات یک مشکل کوچک می تواند سرعت رایانه شما را کند کند ، یکی از آنها ممکن است نشت حافظه باشد. ما قصد داریم در زیر به این موضوع بیشتر بپردازیم.

نشت حافظه چیست؟

اطلاعات برنامه های مختلف به طور موقت در RAM رایانه شما ذخیره می شود. وقتی قسمتی از یک برنامه از بخشی از RAM شما استفاده می کند اما آن را برای همیشه آزاد نمی کند ، ما می گوییم که نشتی حافظه رخ داده است. نتیجه این است که دفعه بعد که یک برنامه می خواهد از حافظه بیشتری استفاده کند ، آن برنامه خراب می شود. این می تواند بر عملکرد رایانه شما تأثیر منفی بگذارد.

چگونه نشت حافظه را تشخیص دهیم؟

هنگامی که با کمبود RAM مشکل دارید ، با پیامی روبرو می شوید که روی آن نوشته شده است “کاهش حافظه”. نقص رایانه شما همچنان ادامه خواهد داشت. با استفاده از RAM کامپیوتر خود می توانید نشت حافظه را تشخیص دهید. با راه اندازی Windows Performance Monitor می توانید این را پیدا کنید. شما نمی توانید علت نشت حافظه را در اینجا پیدا کنید ، اما حداقل می توانید مطمئن باشید.

 1. برای راه اندازی Windows Performance Monitor ، باید کلیدهای “Windows + R” را فشار دهید تا پنجره “Run” برای شما باز شود. سپس باید “mdsched.exe” را تایپ کرده و “Enter” را فشار دهید.
 2. سپس باید روی “OK” کلیک کنید و سپس “Restart Now” را انتخاب کنید تا وجود یا عدم وجود مشکل را بررسی کنید. آزمایش شروع شده است و ممکن است چند ساعت طول بکشد. سپس برای تشخیص نشت حافظه ، باید دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.

نشت حافظه

پیامدهای نشت حافظه

پیامدهای این امر بستگی به این دارد که از برنامه های سرور یا برنامه های سفارشی استفاده می کنید.

برنامه های کاربردی مصرف کننده (رومیزی و تلفن همراه)

در مورد چنین برنامه هایی ، پیامدها بسیار جدی نیستند ، زیرا حافظه اختصاص داده شده هنگام بسته شدن برنامه آزاد می شود. بنابراین ، بی ثباتی سیستمیک وجود ندارد. در زیر برخی از مشکلاتی که به دلیل استفاده بیش از حد از حافظه رخ می دهد ذکر شده است:

 • سرعت کامپیوتر را کم کنید
 • بسته شدن ناگهانی برنامه ها
 • کد تخصیص حافظه در برنامه شما ممکن است خراب شود و خطا ایجاد کند.

برنامه های سرور

اگر این مشکل در سرور رخ دهد ، وضعیت بدتر می شود ، زیرا سرورها باید به مدت طولانی بدون وقفه کار کنند. مشکلاتی که در اینجا بوجود می آید مشابه مشکلات برنامه های رومیزی است. حافظه برای روزها ، هفته ها و ماه ها مصرف می شود و در نتیجه عملکرد سرور کاهش می یابد. خطاها شروع به ظاهر شدن می کنند و سرانجام سرور از کار می افتد.

چگونه از نشت حافظه جلوگیری کنیم؟

امروزه در اکثر زبان های برنامه نویسی ، ویژگی هایی وجود دارد که توسعه دهندگان می توانند برای مدیریت خودکار حافظه از آنها استفاده کنند. این زبانها از چیزی به نام Garbage Collector استفاده می کنند. این ویژگی به آزادسازی حافظه بلااستفاده کمک می کند. انواع مختلفی از جمع آوری زباله وجود دارد و درک نحوه عملکرد برنامه های جمع آوری زباله می تواند گامی مهم در جلوگیری از نشت حافظه باشد.

این مقاله را نیز بخوانید: چگونه می توان مشکل عدم تخلیه زباله های ویندوز 10 را حل کرد؟

راه دیگر نوشتن کدی است که می تواند منابع غیر ضروری را آزاد کند. کد شما باید به گونه ای باشد که نشان دهد آیا کار فعلی برنامه به پایان رسیده است یا خیر. این امر اجرای کامل چرخه ها را تضمین می کند و بنابراین از نشت حافظه جلوگیری می کند.

نحوه رفع نشت حافظه در ویندوز 10 |

تشخیص و رفع نشت حافظه در مراحل اولیه توسعه دشوار است ، اما راه های مقابله با آن به شرح زیر است:

1. برنامه ای را که بیشترین حافظه را مصرف می کند ، ببندید

برای انجام این کار ، “CTRL + Shift + ESC” را فشار دهید تا Task Manager برای شما باز شود. به برگه “Process” بروید و سپس برنامه ای را که بیشترین حافظه را مصرف می کند پیدا کنید. سپس بر روی برنامه مورد نظر راست کلیک کرده و “End Task” را انتخاب کنید تا بسته شود. راه اندازی مجدد کامپیوتر نشت حافظه را برطرف می کند.

نشت حافظه

2. از ابزارهای داخلی ویندوز 10 استفاده کنید

ویندوز 10 خود دارای ابزارهایی است که به شما اجازه می دهد تجزیه و تحلیل دقیق علت این مشکل را انجام دهید.

 1. به منوی استارت رفته و “Windows Memory Diagnostics” را تایپ کنید و سپس روی برنامه ظاهر شده کلیک کنید.نشت حافظه
 2. سپس با انتخاب “Restart Now” وارد مرحله عیب یابی می شوید. این ابزار رایانه شما را برای مشکلات حافظه اسکن می کند و در نهایت مشکلاتی را که پیدا کرده است به شما نشان می دهد.نشت حافظه

ابزار نظارت بر منابع داخلی نیز می تواند در این امر به شما کمک کند. به منوی استارت رفته ، Resource Monitor را وارد کرده و سپس آن را باز کنید. در زیر می توانید داده های فوری مربوط به فعالیت سیستم خود را مشاهده کنید.

3. خواص سیستم را برای بهترین عملکرد تنظیم کنید

 1. روی دسکتاپ راست کلیک کرده و سپس “Customize” را انتخاب کنید. در کادر جستجوی جدید ، “تنظیمات پیشرفته سیستم” را تایپ کنید.
 2. پس از طی مراحل بالا ، به برگه “Advanced” بروید و در قسمت “Performance” روی “Settings” کلیک کنید.نشت حافظه
 3. سپس گزینه “Adjust for Best Performance” را فعال کنید. روی “OK” کلیک کنید و سپس رایانه را مجدداً راه اندازی کنید. منابع رایانه شما در حال حاضر بیشتر در خدمت عملکرد هستند تا ظاهر سیستم عامل.

نشت حافظه

4. برنامه هایی را که از ابتدا اجرا می شوند غیرفعال کنید

گاهی اوقات برنامه ای که از ابتدای ویندوز در حال اجرا بود باعث نشت حافظه می شود. برای حل این مشکل ، باید از شروع برنامه در هنگام راه اندازی جلوگیری کنید.

 1. CTRL + SHIFT + ESC را فشار دهید تا Task Manager برای شما باز شود. سپس به برگه “راه اندازی” بروید.
 2. سپس باید برنامه ای را پیدا کنید که قصد راه اندازی آن را ندارید. همچنین می توانید ببینید کدام برنامه در Task Manager ضعیف است. سپس ، با کلیک راست روی برنامه مورد نظر ، انتخاب “غیرفعال کردن” و در نهایت راه اندازی مجدد کامپیوتر ، می توانید مشکل را حل کنید.

نشت حافظه

5. ادغام هارد دیسک

 1. پراکنده سازی نه تنها عملکرد دیسک سخت را بهبود می بخشد ، بلکه مدیریت RAM را نیز بهبود می بخشد. در دسکتاپ ، روی “This computer” دوبار کلیک کنید ، سپس روی دستگاه مورد نظر خود راست کلیک کرده و سپس “Properties” را انتخاب کنید.
 2. سپس باید به برگه “Tools” بروید و در قسمت “Optimize and defragment your device” روی “Optimize” کلیک کنید. منتظر بمانید تا روند تکمیل شود. با راه اندازی مجدد کامپیوتر می توانید نتیجه تغییرات را مشاهده کنید.

6. واسطه را در حین کار غیرفعال کنید

Runtime Broker در مورد روند مدیریت مجوزهای برنامه مایکروسافت است. Runtime Broker معمولاً از مقدار کمی RAM استفاده می کند ، اما اگر برنامه ای خراب شود ، این فرایند می تواند سرعت کامپیوتر شما را به شدت کاهش دهد.

 1. ابتدا باید “CTRL + SHIFT + ESC” را فشار دهید تا وارد Task Manager شوید. در اینجا شما باید فرایند “بروکر در محل کار” را پیدا کنید.نشت حافظه
 2. روی آن راست کلیک کرده و سپس روی “غیرفعال کردن / پایان کار” کلیک کنید.

7. نکات و ترفندهای ویندوز را غیرفعال کنید

نکات و ترفندهای نشان داده شده توسط ویندوز 10 برای مبتدیان مناسب است. این نکات باعث می شود کاربر بهتر از سیستم استفاده کند و همچنین برخی از ویژگی های اضافی دیگر را بهتر بشناسد.

 1. به منوی استارت رفته و تنظیمات را باز کنید.
 2. در پنجره جدید ، به بخش “سیستم” بروید. روی “اعلان ها و اقدامات” در پنجره سمت چپ کلیک کنید.
 3. سپس باید “دریافت نکات ، ترفندها و پیشنهادات هنگام استفاده از Windows” را پیدا کرده و علامت آن را بردارید.

به این ترتیب ، هنگام استفاده از ویندوز ، دیگر پیام هایی برای استفاده بهتر دریافت نخواهید کرد.

نتایجی که اظهار شده

نشت حافظه می تواند یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت رایانه شما باشد و همچنین می تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند. به روز رسانی درایورها ، ویندوز و حذف بدافزار از سیستم می تواند به شما در حل این مشکل کمک کند. اگر رایانه شما هنوز کند است ، ممکن است لازم باشد RAM خود را افزایش دهید.

نشت حافظه چیست و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟ اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.