منو سایت

  • خانه
  • میلیاردها کاربر از دستگاه های Android و Windows در معرض هک شدن از طریق بلوتوث هستند!

میلیاردها کاربر از دستگاه های Android و Windows در معرض هک شدن از طریق بلوتوث هستند!

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

بیش از 1 میلیارد کاربر دستگاه های Android و Windows در سراسر جهان در معرض آسیب پذیری جدیدی قرار دارند. این ضعف خاص در سیستم عامل تراشه های بلوتوث تولید شده توسط شرکت های مختلف تراشه ، از جمله Qualcomm ، Silicon Labs و Intel مشاهده می شود.

بر اساس وب سایت MSPoweruser ، 11 شرکت تراشه تا کنون متهم شده اند که سیستم عامل بلوتوث خود را با این نقص منحصر به فرد طراحی کرده اند. در حال حاضر 13 مدل تخته تولید شده توسط این 11 شرکت در معرض آسیب پذیری قرار دارند. اما بیش از 1400 سیستم مختلف مبتنی بر تراشه (مورد استفاده در تلفن های همراه و لپ تاپ ها) در برابر این حفره امنیتی آسیب پذیر هستند. این سوراخ به طور خاص “هک های BrakTooth” نامیده می شود.

این مشکل بیش از 1 میلیارد کاربر دستگاه های Android و Windows با سیستم عامل بلوتوث آسیب پذیر را تحت تأثیر قرار می دهد. تا کنون ، فقط سه شرکت تراشه وصله هایی برای محافظت از مصرف کنندگان در برابر هک های آینده BrakTooth منتشر کرده اند. این شرکت ها شامل BluTrum ، Expressif و Infineon هستند.

سایر تراشه سازان از جمله اینتل و کوالکام هنوز به این مشکل رسیدگی نکرده اند. این بدان معناست که میلیون ها دستگاه هنوز در برابر حملات احتمالی آسیب پذیر هستند.

زیرا حمله هک BrakTooth مستلزم فعال شدن اتصال بلوتوث قربانی است. بنابراین ، به کاربران توصیه می شود ابزارهای بلوتوث خود را به عنوان یک مانع امنیتی خاموش کنند تا زمانی که همه رفع مشکلات سیستم عامل توسط شرکت های تراشه منتشر شده باشد.

نام چندین دستگاه که توسط هک های BrakTooth مورد حمله و بهره برداری قرار گرفته اند. در اینجا این است (اگرچه لیست دستگاه های هک شده محدود به این موارد نیست):

  • گوشی های هوشمند شامل Pokémon F1 و Oppo Reno 5G هستند
  • لپ تاپ های Dell ، Optiplex و Alienware
  • دستگاه های سرفیس مایکروسافت ، از جمله سرفیس گو 2 ، سرفیس پرو 7 و سرفیس بوک 3

شناسایی آسیب پذیری های بلوتوث پدیده جدیدی نیست. از آنجا که در گذشته ، بسیاری از هکرها از این روش برای دسترسی غیرقانونی به دستگاه های دارای بلوتوث استفاده می کردند و سعی کرده بودند که استراق سمع کنند ، ابزار قربانی را خراب کنند ، داده ها را سرقت کنند ، دستورات مخرب را اجرا کنند و حتی کنترل کامل دستگاه را در دست بگیرند.

اگرچه استاندارد واقعی بلوتوث اغلب به گونه ای است که دستگاه را در معرض انواع خاصی از نفوذ قرار می دهد و باید به روز شود. اما این بار آسیب پذیری در برابر هک های BrakTooth کاملاً از سیستم عامل تراشه بلوتوث ناشی می شود.

یک موسسه تحقیقاتی به نام ASSET Research Group نحوه هک کردن BrakTooth و اجرای کد غیر مجاز در دستگاه های آسیب پذیر را با ارسال یک ویدیو در YouTube توضیح می دهد (اگرچه فرآیند پردازش زبان برای افرادی که با کد آشنا نیستند دشوار است).

میلیاردها کاربر از دستگاه های Android و Windows در معرض هک شدن از طریق بلوتوث هستند! اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.