• خانه
  • اخبار
  • مطالعه مشکلات تولید مثل انگشت به سمت موش ها می رود

مطالعه مشکلات تولید مثل انگشت به سمت موش ها می رود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مطالعه مشکلات تولید مثل انگشت به سمت موش ها می رود


مطالعه مشکلات تولید مثل انگشت به سمت موش ها می رود

برای بزرگنمایی کلیک کنید (اعتبار: دیوید اوبری)

در طول دهه گذشته، جامعه علمی نگران چیزی بوده است که «بحران تکرارپذیری» نامیده می‌شود: شکست آشکار برخی آزمایش‌های معنادار برای ایجاد نتایج مشابه در صورت تکرار. این شکست منجر به پیشنهادات زیادی در مورد اینکه چه کاری می توان برای بهبود اوضاع انجام داد، ارائه شده است، اما ما هنوز به طور کامل متوجه نشده ایم چرا آزمایش ها نمی توانند نتایج را بازتولید کنند.

چندین مطالعه اخیر سعی کرده اند مشکل اساسی را شناسایی کنند. یک مطالعه جدید با انجام مجموعه ای از آزمایشات رفتاری یکسان در چندین آزمایشگاه در سوئیس و آلمان به شکست تکرارپذیری نزدیک شده است. مشخص شده است که بسیاری از تفاوت ها در خود آزمایشگاه خلاصه می شود. اما تغییراتی نیز در نتایج وجود دارد که نمی‌توان آن را به هیچ دلیل واضحی نسبت داد و می‌تواند به سادگی ناشی از تفاوت‌های بین موش‌های جداگانه باشد.

سعی کنید و دوباره امتحان کنید

طرح اصلی کار بسیار ساده است: سه آزمایشگاه را برای انجام یک مجموعه از 10 آزمایش رفتاری استاندارد روی موش ها انتخاب کنید. اما محققان تعدادی گام اضافی برداشته اند تا به عوامل اصلی که می توانند منجر به تغییرات در نتایج تجربی شوند، نگاهی دقیق داشته باشند. این آزمایش‌ها روی دو سویه موش مختلف انجام شد که هر دو نسل‌های زیادی همخون شده‌اند و تنوع ژنتیکی را محدود می‌کنند. همه ماوس ها از یک شرکت سفارش داده شده اند. آنها در شرایط یکسان قرار گرفتند و در همان سن مورد آزمایش قرار گرفتند.

9 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات