منو سایت

  • خانه
  • محققان MIT یک بافت هوشمند ایجاد کرده اند که می تواند به حرکات کاربران پاسخ دهد

محققان MIT یک بافت هوشمند ایجاد کرده اند که می تواند به حرکات کاربران پاسخ دهد

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

تولید نساجی شاید یکی از قدیمی ترین فناوری هایی باشد که بشر شناخته شده است. اما تطبیق پیشرفت عصر اطلاعات با پوشش انسان آسان نبود. بدون شک در این بین ما شاهد تلاش هایی مانند پروژه ژاکارد گوگل بوده ایم. این پروژه به دنبال آوردن لباس به دوران مدرن بود. اما در عمل موفقیت چندانی نداشت. اما این مانع از کار محققان در موسسه فناوری ماساچوست در سوئد نشده است.

محققان MIT به تازگی پارچه ای هوشمند ساخته اند که می تواند حرکات کاربران را تشخیص داده و به آنها پاسخ مناسب دهد. این پارچه روباتیک نرم OmniFiber نام دارد و مجهز به حفره مرکزی توخالی است که اجازه می دهد مواد مایع از آن عبور کنند. الیاف پارچه را می توان در صورت لزوم با کمک هوای فشرده خم یا کشیده و پیچاند. به این ترتیب ، بافت جدید قادر خواهد بود بلافاصله بازخورد لمسی را ارائه دهد و عملکردی مشابه با ماهیچه مصنوعی را ارائه دهد.

فیبرهای ماهیچه ای مصنوعی ایده جدیدی نیست. سایر تیم های تحقیقاتی در MIT به روش خود به این فناوری نزدیک شده اند. آنچه OmniFiber را متمایز می کند این است که برای تغییر شکل نیازی به گرما ندارد. این پدیده بلافاصله استفاده از OmniFiber را افزایش می دهد. زیرا دیگر داغ شدن بیش از حد پوست مشکلی نخواهد داشت.

این پارچه مزایای دیگری نیز دارد. زیرا اجازه تولید پارچه هایی با الیاف نسبتاً ارزان را می دهد. همچنین ، تولید این الیاف نیازی به استفاده از یک فرآیند بافت ظریف ندارد.

تیم تحقیقاتی معتقد است که استفاده از پارچه ای که آنها در لباس تولید می کنند به ورزشکاران و خوانندگان کمک می کند تا تنفس خود را بهتر کنترل کنند. یکی از هیجان انگیزترین کاربردهای چنین پارچه هایی این است که لباس های ساخته شده با OmniFiber به افرادی که از بیماری تنفسی کووید 19 بهبود می یابند کمک می کند تا الگوهای تنفسی طبیعی خود را بازیابی کنند.

استفاده از OmniFiber در دنیای واقعی به احتمال زیاد مدتی طول می کشد. اما این به معنای پایان پروژه نیست. اوزگون کیلیچ افسر؛ یکی از محققانی که روی توسعه این بافت کار کرد. او به MIT News گفت که قصد دارد کار بر روی این سیستم را ادامه دهد. توسعه یک سیستم تولیدی که امکان تولید نخ از الیاف بلندتر را می دهد. این یکی از فعالیتهایی است که او آماده انجام آن است.

محققان MIT یک بافت هوشمند ایجاد کرده اند که می تواند با اولین حضور در فناوری و اخبار تلفن همراه به حرکات مصرف کنندگان پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.