منو سایت

  • خانه
  • محققان ماسکی ساخته اند که می تواند بیماری کووید 19 را خنثی کند

محققان ماسکی ساخته اند که می تواند بیماری کووید 19 را خنثی کند

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

ذرات معلق که هنگام صحبت ، عطسه یا سرفه در فضا پراکنده می شوند. یکی از راه های انتقال بیماری کووید 19 است. به همین دلیل ، استفاده از ماسک صورت در طول همه گیری ویروس کرونا به شدت توصیه می شود. استفاده از ماسک از خروج این ذرات از دهان و بینی جلوگیری می کند و از پخش شدن این ذرات بر روی صورت ، دهان و بینی افراد دیگر جلوگیری می کند.

البته حتی مدرن ترین اشکال این ماسک ها مانند N95 نیز 100٪ مثر نیستند. این ماسک ها دارای توانایی محافظتی در سطحی بسیار نزدیک به ایده آل هستند. اما هنوز احتمال کمی وجود دارد که ذرات از ماسک عبور کنند. با این حال ، محققان مکزیکی مدعی هستند که نوع جدید ماسک صورت تولید شده توسط آنها توانایی خنثی سازی بیماری کووید 19 را دارد. این دستاورد به دلیل استفاده از لایه های نازک نقره و مس در بافت ماسک است.

اگر ویروس وارد بافت ماسک شود یا روی آن قرار گیرد ؛ در این حالت ، عملیات برای خنثی سازی ویروس انجام می شود. محققان با دریافت ذرات آلوده به ویروس از بیمارانی که مبتلا به کووید 19 مثبت بودند و ذرات را روی یک لایه نقره-مس جاسازی شده در پلی پروپیلن قرار دادند ، اثر ماسک را ارزیابی کردند.

اگر بار عفونت کم باشد ، ویروس پس از حدود 2 ساعت ناپدید می شود. برای از بین بردن ویروس های شدیدتر حدود 8 ساعت طول می کشد.

محققان می گویند: “تماس ویروس Sars-CoV-2 با یک لایه نازک نقره و مس باعث شکسته شدن غشای آن شده و به RNA ویروس آسیب می رساند.” بنابراین ، حتی اگر ماسک SakCu به درستی کنار گذاشته شود ، باز هم مشکلی ایجاد نمی شود. “زیرا برخلاف بسیاری از ماسک های دور ریخته شده ، این ماسک آلودگی را حفظ نمی کند.”

طبق شایعات ، این ماسک هنوز به صورت انبوه تولید نشده است. بنابراین ، مشتریان در حال حاضر قادر به خرید آن از فروشگاه ها نیستند. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود این است که محققان هنوز باید تحقیقات مشابهی را در مورد این ماسک ها انجام دهند. با این حال ، طرح مفهومی فوق امیدوار کننده به نظر می رسد و احتمالاً در آینده به تولید ماسک های مثرتری کمک می کند.

محققان موفق به تولید ماسکی با قابلیت خنثی سازی بیماری کووید 19 شدند که اولین بار در فناوری و اخبار تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.