• خانه
  • اخبار
  • فوران در جزایر قناری آنطور که انتظار داشتیم عمل نکرد – اکنون می توانیم دلیل آن را بپرسیم

فوران در جزایر قناری آنطور که انتظار داشتیم عمل نکرد – اکنون می توانیم دلیل آن را بپرسیم

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فوران در جزایر قناری آنطور که انتظار داشتیم عمل نکرد - اکنون می توانیم دلیل آن را بپرسیم


فوران Cumbre Vieja پیچیده بود و دقیقاً آن چیزی نبود که کارشناسان انتظار داشتند.

بزرگنمایی / فوران Cumbre Vieja پیچیده بود و دقیقاً آن چیزی نبود که کارشناسان انتظار داشتند. (اعتبار: آندریاس ویبل)

فوران آتشفشانی Cumbre Vieja در پاییز گذشته در جزایر قناری به دلایل مختلفی شگفت‌انگیز بود. بیشتر فوران نه همانطور که برخی از کارشناسان پیش بینی کرده اند باعث می شود سونامی در سراسر اقیانوس اطلس پخش شود. اما برای آتشفشان شناسان، فوران چندین ویژگی غیرمنتظره دیگر را نشان داده است که می تواند به کارشناسان کمک کند تا بهتر پیش بینی کنند کدام آتشفشان ها بیشتر در معرض خطر فوران های فاجعه آمیز هستند و برنامه ریزی طولانی مدت بهتری برای لاپالما و مناطق آتشفشانی مشابه امکان پذیر می کند.

محققان هنوز در مراحل اولیه تجزیه و تحلیل انبوه داده هایی هستند که در طول فوران تقریباً سه ماهه (دقیقاً 85 روز و هشت ساعت) جمع آوری کردند. اما همانطور که در مقاله آینده نگر اخیر مشخص شد، فوران می تواند به تعدادی از سؤالات فعلی پاسخ دهد و در عین حال چندین سؤال جدید را مطرح کند – به ویژه برای پایان شگفت انگیز آن.

فرصت آموزشی نادر

فوران Cumbre Vieja در سال 2021 طولانی تر شد و گدازه بیشتری تولید کرد (بیش از 200 میلیون متر).3) از همه افراد دیگر در تاریخ ثبت شده لا پالما. این مدت طولانی، همراه با موقعیت نسبتا مناسب جزایر قناری، فرصت نادری را برای محققان از سراسر جهان فراهم کرد تا پیشرفت آتشفشان را با جزئیات مطالعه کنند. مشاهدات شامل اندازه‌گیری‌های ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی – قبل، حین و بعد از فوران – و همچنین بینش‌هایی از جریان ماگما زیرزمینی و مسیرهای گدازه‌ای در بالا است.

9 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات