• خانه
  • اخبار
  • فرهنگ 40000 ساله چینی از ابزار سنگی، بر خلاف سایرین

فرهنگ 40000 ساله چینی از ابزار سنگی، بر خلاف سایرین

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فرهنگ 40000 ساله چینی از ابزار سنگی، بر خلاف سایرین


عکس بسیار نزدیک از یک ساز سنگی ماقبل تاریخ.

بزرگنمایی / این تیغه سنگ چخماق هنوز هم بقایای دسته استخوانی آن متصل است. (اعتبار: وانگ و همکاران 2022)

ما قدیمی‌ترین فرهنگ‌های بشری را فقط از بادوام‌ترین بخش‌هایشان می‌شناسیم: عمدتاً ابزارهای سنگی، گاهی اوقات استخوان‌ها. به یک باستان شناس باتجربه دوره پلیستوسن یک تیغه ماهون نشان دهید و احتمالاً به شما خواهد گفت که چه نوع انسان زادگانی آن را ساخته اند، چند وقت پیش و کجا. اما باستان شناس سنگ و استخوان 40000 ساله فا گانگ وانگ و همکارانش که اخیراً در یک سایت چینی 40000 ساله به نام Xiamabei کشف شده اند، به نظر می رسد که باستان شناسان تا به حال چیزی ندیده اند.

تکنولوژی منحصر به فرد برای ابزار سنگی

مردمی که در Xiamabei، در شمال حوضه نیوهان چین زندگی می‌کردند، از ابزارهایی استفاده می‌کردند که عمدتاً از تیغه‌های کوچک (تکه‌های سنگی کوچک و تیز) تشکیل شده بود که اغلب به دسته‌های استخوانی متصل می‌شدند. بر اساس آثار میکروسکوپی سایش ابزار، به نظر می رسد که مردم Xiamabei از همان تیغه های معمولی برای همه چیز استفاده می کردند، از تراشیدن پوست و بریدن گوشت گرفته تا چوب خسته کننده و بریدن مواد گیاهی نرم تر.

تقریباً هر یک از 382 توپ سنگی یافت شده در Xiamabei کمتر از چهار سانتی متر طول دارد. ساخت و استفاده از این تیغه های کوچکتر به افراد اولیه اجازه می دهد تا کارهای بیشتری را با مواد کمتر انجام دهند. دستگیره‌ها به آسان‌تر گرفتن و انعطاف‌پذیری ابزار کمک کردند. وانگ و همکارانش تیغه‌ای پیدا کردند که دسته‌ای از استخوان هنوز به سنگ متصل بود. بر روی تعدادی از 17 تیغه دیگر که از نظر علائم میکروسکوپی ساییدگی به دقت مورد بررسی قرار گرفتند، خراش‌های کوچکی از دسته‌های استخوانی به همراه آثار الیاف گیاهی مورد استفاده برای اتصال تیغه‌ها در محل پیدا کردند.

14 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات