فایرفاکس مشکلی نداره؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فایرفاکس مشکلی نداره؟


ساختمان موزیلا، جمعه، 19 ژانویه 2018، در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، موزیلا سازنده مرورگر وب فایرفاکس است.  (عکس از سانتیاگو مجیا / سانفرانسیسکو کرونیکل از طریق گتی ایماژ)

بزرگنمایی / ساختمان موزیلا، جمعه، 19 ژانویه 2018، در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، موزیلا سازنده مرورگر وب فایرفاکس است. (عکس از سانتیاگو مجیا / سان فرانسیسکو کرونیکل از طریق گتی ایماژ) (اعتبار: سان فرانسیسکو کرونیکل | روزنامه های هرست | گتی ایماژ)

در پایان سال 2008، فایرفاکس در حال پرواز بود. 20 درصد از 1.5 میلیارد نفر آنلاین از مرورگر موزیلا برای پیمایش در وب استفاده کرده اند. در اندونزی، مقدونیه و اسلوونی، بیش از نیمی از کاربران آنلاین از فایرفاکس استفاده می کنند. کن کواش، رئیس موزیلا در آن زمان، در یک پست وبلاگی نوشت: “سهم بازار ما در مناطق بالا دیوانه وار در حال رشد است.” تقریباً 15 سال بعد، همه چیز چندان هم گلگون نیست.

در همه دستگاه ها، مرورگر به کمتر از 4 درصد از بازار سقوط کرده است – در دستگاه های تلفن همراه این مقدار ناچیز نیم درصد است. سلنا دکلمن، معاون ارشد فایرفاکس می‌گوید: «با نگاهی به پنج سال گذشته و نگاهی به سهم بازار و ارقام خود که منتشر می‌کنیم، نمی‌توانیم این کاهش را انکار کنیم.» آمار خود موزیلا کاهش حدود 30 میلیون کاربر فعال در ماه را از اوایل سال 2019 تا اوایل سال 2022 نشان می‌دهد. دکلمن افزود: «در چند سال گذشته، آنچه ما شاهد آن بوده‌ایم در واقع یک سطح قابل توجهی است.

در دو دهه از زمانی که فایرفاکس از سایه نت اسکیپ راه اندازی شد، کلید ایجاد حریم خصوصی و امنیت در وب بوده است و کارمندان برای باز بودن بیشتر آنلاین و استانداردهای بهتر تلاش می کنند. اما کاهش سهم بازار با دو دور کاهش در موزیلا در سال 2020 همراه شد. سال آینده، قرارداد پرسود جستجو با گوگل منقضی می شود – مسئول بیشتر درآمد آن است. بسیاری از مرورگرهای متمرکز بر حریم خصوصی اکنون در قلمرو آن رقابت می کنند، در حالی که شکست ویژگی های جدید پایگاه آن را تهدید می کند. همه اینها باعث شده است که تحلیلگران صنعت و کارمندان سابق نگران آینده فایرفاکس باشند.

17 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات