منو سایت

  • خانه
  • شیائومی فناوری خنک کننده جدید و پیشرفته خود را برای گوشی های هوشمند معرفی کرده است

شیائومی فناوری خنک کننده جدید و پیشرفته خود را برای گوشی های هوشمند معرفی کرده است

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

تراشه های گوشی های هوشمند هر سال سریع تر می شوند. اما با وجود بهبود مستمر فرآیندهای مورد استفاده برای تولید نیمه هادی ها، دمای این قطعات به طور مداوم در حال افزایش است. بنابراین، ایده های خنک کننده مبتنی بر محفظه های بخار یا لوله های حرارتی به بخش رایج سیستم های تهویه دمایی تبدیل شده است.

شیائومی همچنین اخیراً فناوری خنک کننده خود به نام Loop LiquidCool را توسعه داده است. این فناوری عملکرد لوله های گرمایش اصلی را به دو صورت مختلف بهبود می بخشد و در نتیجه راندمان سیستم خنک کننده دو برابر می شود. این فناوری احتمالا در نیمه دوم سال 2022 در محصولات شیائومی استفاده خواهد شد.

نمودار زیر نحوه عملکرد این فناوری را نشان می دهد. گرمای تولید شده توسط تراشه باعث تبخیر مایع می شود (به این واحد تبخیر کننده می گویند).

گاز داغ از لوله عبور می کند و به کندانسور خنک کننده هدایت می شود (مثلاً با استفاده از یک قاب فلزی به نام رادیاتور). پدیده ای که باعث می شود گاز دوباره مایع شود. این مایع سپس دوباره وارد محفظه پرکننده شده و واحد اواپراتور را تغذیه می کند. بنابراین می توان چرخه فوق را تکرار کرد.

این مراحل مشابه چرخه ای است که در یک لوله حرارتی معمولی انجام می شود. اما چند تفاوت عمده وجود دارد. ابتدا گاز داغ و مایع سرد جدا نگه داشته می شوند. این پدیده در مورد لوله های حرارتی صدق نمی کند. در سیستم لوله حرارتی، واحد انتقال مایع و محفظه ای که گاز از آن عبور می کند. همه آنها در یک لوله فلزی قرار می گیرند و تماس بین این دو باعث کاهش کارایی می شود.

دومین تغییر عمده استفاده از شیرهای تسلا برای اطمینان از جریان مناسب در مدار سیستم است. این شیرها توسط تسلا اختراع شده اند و هیچ قطعه متحرکی ندارند. در عوض، آنها بر طراحی هوشمند خود تکیه می‌کنند تا جریان سیال بسیار آسان‌تری را از یک طرف به طرف دیگر ارائه دهند. این دریچه ها به راحتی به عنوان رشته ای از قطرات قطره ای شکل قابل تشخیص هستند.

پیش از این، از نظر تئوری نحوه عملکرد فناوری Loop LiquidCool توضیح داده شده بود. حال اما ذکر چند نکته ضروری است. با این حال هنوز چند ماه تا عرضه اولین گوشی های مجهز به فناوری فوق باقی مانده است. اما شیائومی یک نسخه سفارشی از گوشی هوشمند Mix 4 ایجاد کرده است و سیستم Loop LiquidCool را جایگزین دوربین بخار سنتی کرده است.

پس از 30 دقیقه عملیات Genshin Impact با سرعت 60 فریم در ثانیه و حداکثر تنظیمات ویدئو، حداکثر دمای ثبت شده برای تراشه 47.7 درجه سانتیگراد بود. این رقم حدود 8.6 درجه کمتر از دمای تراشه در مدل آزمایش نشده Mix 4 است. شایان ذکر است که این ویدیو برای اهداف محافظه کارانه تر است و نشان می دهد که دمای تراشه تقریباً 5 درجه کمتر از سایر تلفن های هوشمند مجهز به اسنپدراگون 888 است. تراشه

شیائومی ادعا می کند که این سیستم از طراحی منعطفی برخوردار است و می تواند به گونه ای ساخته شود که فضای لازم را برای سایر اجزای دستگاه ایجاد کند. به عنوان مثال، طراحی مربع شکل حلقه، فضای بیشتری را برای باتری، ماژول‌های دوربین و سایر اجزا باقی می‌گذارد.

شیائومی از فناوری خنک کننده جدید و پیشرفته برای گوشی های هوشمند رونمایی کرد. اولین بار در اخبار فناوری و موبایل ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.