• خانه
  • اخبار
  • سنگ مرموز هیپاتیا ممکن است حاوی اولین شواهد از یک ابرنواختر نوع Ia باشد

سنگ مرموز هیپاتیا ممکن است حاوی اولین شواهد از یک ابرنواختر نوع Ia باشد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سنگ مرموز هیپاتیا ممکن است حاوی اولین شواهد از یک ابرنواختر نوع Ia باشد


نمونه های کوچک از سنگ هیپاتیا تا یک سکه کوچک.  ابرنواخترهای نادر نوع Ia یکی از پرانرژی ترین رویدادهای جهان هستند.  محققان الگوی ثابتی از 15 عنصر را در سنگ هیپاتیا یافته‌اند، بر خلاف هر چیزی در منظومه شمسی ما یا در کهکشان راه شیری.

بزرگنمایی / نمونه های کوچک از سنگ هیپاتیا تا یک سکه کوچک. ابرنواخترهای نادر نوع Ia یکی از پرانرژی ترین رویدادهای جهان هستند. محققان الگوی ثابتی از 15 عنصر را در سنگ هیپاتیا یافته‌اند، بر خلاف هر چیزی در منظومه شمسی ما یا در کهکشان راه شیری (اعتبار: یان کرامرز)

در سال 1996، یک باستان شناس به نام علی ا. برکات در یک مزرعه در صحرای مصر مشغول کار بود و با سنگ سیاه و براق غیرمعمولی برخورد کرد که امروزه به نام سنگ هیپاتیا (به نام هیپاتیا اسکندریه) شناخته می شود. مطالعات چند سال گذشته نشان داده است که این سنگ منشأ فرازمینی دارد. و طبق مقاله ای که اخیراً در مجله Icarus منتشر شده است، بدن مادر احتمالاً پس از انفجار یک ابرنواختر نادر نوع Ia متولد شده است.

سنگ هیپاتیا در منطقه‌ای در جنوب غربی مصر که به دلیل شیشه‌هایش در صحرای لیبی شناخته می‌شود، پیدا شد که در اثر گرمای شدید سطح، به احتمال زیاد یک شهاب‌سنگ تولید شده است. سنگ هیپاتیا نیز ممکن است از این اثر ناشی شده باشد، اگرچه شواهد جدیدتر نشان می‌دهد که این دنباله‌دار احتمالاً یک بدن والدین است.

یان کرامرز از دانشگاه ژوهانسبورگ و چند تن از همکارانش سال ها در مورد سنگ هیپاتیا تحقیق کرده اند. کرامرز ساختار داخلی سنگ هیپاتیا را با کیک میوه ای مقایسه می کند: خمیری با مخلوط ضعیف که بیشتر سنگ (ماتریس های مخلوط) را با دانه های معدنی در کمین سنگ ها تشکیل می دهد که نشان دهنده گیلاس و آجیل است. او مواد ثانویه در شکاف های سنگ را به آردی تشبیه کرد که شکاف های کیک میوه ای را می پاشد.

۱۱ پاراگراف باقیمانده را بخوانید نظرات