• خانه
  • اخبار
  • ستاره شناسان: ستاره خون آشام جو را از شریک دوتایی خود جدا کرد

ستاره شناسان: ستاره خون آشام جو را از شریک دوتایی خود جدا کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ستاره شناسان: ستاره خون آشام جو را از شریک دوتایی خود جدا کرد


مفهوم هنرمند از سیستم ستاره ای دوتایی.

برای بزرگنمایی کلیک کنید (اعتبار: ESO / L. Calçada)

در اوایل سال 2020، ستاره شناسان یک منظومه ستاره ای غیرعادی را در فاصله 1000 سال نوری از زمین کشف کردند. با این حال، دو تیم مختلف در مورد ماهیت سیستم، که HR 6819 نامیده می شود، اختلاف نظر دارند. یک تیم ادعا می کند که به یک گروه سه گانه متشکل از دو ستاره نگاه می کند که به دور یک سیاهچاله می چرخند. تیم دیگر فکر می‌کردند که ویژگی‌های HR 6819 را می‌توان به همین راحتی با یک سیستم دو ستاره بدون سیاه‌چاله توضیح داد.

برای حل این مشکل، دو گروه با هم کار کردند تا داده های مشاهداتی بیشتری را جمع آوری کنند. نتیجه: بر اساس مقاله جدیدی که در مجله Astronomy and Astrophysics منتشر شده است، HR 6819 در واقع یک سیستم دوتایی بدون سیاهچاله است. با این حال، HR 6819 نادر است: ستاره شناسان منظومه دوتایی را دقیقاً پس از اینکه یک ستاره شریک خود را از جو خود در فرآیندی به نام “خون آشام ستارگان” محروم کرد، ضبط کردند.

همانطور که قبلاً گزارش داده‌ایم، دانشمندان بر این باورند که سیاه‌چاله‌ها در جهان بسیار بیشتر از آنچه تاکنون کشف کرده‌ایم وجود دارد – احتمالاً صدها میلیون از آنها، با توجه به سن جهان ما. ما سیاهچاله‌های بسیار کمی پیدا کردیم، زیرا به جای اینکه بتوانیم مستقیماً آنها را مشاهده کنیم، می‌توانیم تنها با تأثیر آنها بر ماده اطراف به وجود آنها نتیجه‌گیری کنیم. برای مثال، اثرات گرانشی یک سیاهچاله می تواند بر مدار ستارگان مجاور تأثیر بگذارد، یا ماده در حال سقوط می تواند یک دیسک برافزایش گاز داغ را تشکیل دهد که به سرعت به دور یک سیاهچاله می چرخد ​​و پرتوهای ایکس قدرتمندی را ساطع می کند. یا یک ستاره بدبخت خیلی به یک سیاهچاله نزدیک می شود و به دلیل مشکلاتش از هم می پاشد و سقوط زباله ها نیز شتاب می گیرد و گرم می شود تا اشعه ایکس به فضا منتشر شود.

9 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات