• خانه
  • اخبار
  • روسیه می گوید که همکاری اش با ایستگاه فضایی تا دو سال دیگر پایان می یابد

روسیه می گوید که همکاری اش با ایستگاه فضایی تا دو سال دیگر پایان می یابد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
روسیه می گوید که همکاری اش با ایستگاه فضایی تا دو سال دیگر پایان می یابد


تصویری از ایستگاه فضایی بین المللی

بزرگنمایی (اعتبار: ناسا)

از آنجایی که جنگ در اوکراین باعث شعله‌ور شدن تنش‌های سیاسی بین ایالات متحده و روسیه شده است، رئیس آژانس فضایی روسیه Roscosmos تلاش کرده است از مشارکت این کشورها در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی استفاده کند. دیمیتری روگوزین، رئیس Roscosmos، از غرب خواسته است که تحریم های خود علیه روسیه را پایان دهد یا این کشور به همکاری خود در ISS پایان دهد و شراکت را در موقعیت نامناسبی قرار دهد. اما در اوایل ماه ژوئیه، روگوزین برکنار شد و یوری بوریسوف معاون سابق نخست‌وزیر جایگزین او شد. تقریباً در همان زمان، ایالات متحده و روسیه به توافقی دست یافتند که به موجب آن فضانوردان روسی با وسیله نقلیه دراگون اسپیس ایکس به ایستگاه پرواز کنند در ازای دادن صندلی به فضانوردان در پرتاب‌های سایوز.

این می تواند به عنوان نشانه ای از همکاری بیشتر مدیریت جدید Roscosmos در نظر گرفته شود. هر گونه چنین امیدی در روز سه‌شنبه زمانی که بوریسوف اعلام کرد روسیه تعهد فعلی خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی را که در سال 2024 به پایان می‌رسد، تمدید نخواهد کرد، از بین رفت. برنامه‌های فعلی ناسا شامل اشغال این ایستگاه تا پایان دهه است.

روسیه تعدادی ماژول را به ایستگاه فضایی بین المللی عرضه کرده است و بخش های آن حاوی پنل های خورشیدی است که به بودجه انرژی ایستگاه کمک می کند. مهمتر از آن، نیروی رانشی را فراهم کرد که به ایستگاه فضایی بین المللی اجازه داد مدار خود را حفظ کند، که در غیر این صورت به تدریج از بین می رفت. در حال حاضر مشخص نیست با خروج این کشور از شراکت، چه اتفاقی برای سخت افزار روسیه خواهد افتاد.

4 پاراگراف باقی مانده را بخوانید | نظرات