رنگدانه مورد علاقه پیکاسو روزی می تواند فلزات را از تلفن همراه شما بازیافت کند

رنگدانه مورد علاقه پیکاسو روزی می تواند فلزات را از تلفن همراه شما بازیافت کند


بزرگنمایی / یک روش جدید به بازیابی طلا از زباله های الکترونیکی با سرعتی سریع تر از استخراج از سنگ معدن تازه کمک می کند. (اعتبار: ریکو ماتسوشیتا / شینتا واتانابه)

طلا و برخی دیگر از فلزات گرانبها اجزای کلیدی در تراشه های کامپیوتری هستند، از جمله آنهایی که در لوازم الکترونیکی مصرفی مانند گوشی های هوشمند استفاده می شوند. اما بازیابی و بازیافت این فلزات از زباله های الکترونیکی می تواند دشوار باشد. بر اساس مقاله اخیر در Scientific Reports، محققان ژاپنی دریافتند که رنگدانه ای به نام آبی پروس که به طور گسترده توسط هنرمندان استفاده می شود، می تواند طلا و فلزات را از گروه پلاتین زباله های الکترونیکی بسیار موثرتر از جاذب های زیستی معمولی استخراج کند.

نویسندگان می نویسند: “مقدار طلای موجود در یک تن تلفن همراه 300-400 گرم است که 10 تا 80 برابر بیشتر از یک تن سنگ معدن طبیعی است.” سایر عناصر نیز وضعیت مشابهی دارند، بنابراین بازیابی این عناصر ارزشمند از زباله های الکترونیکی بسیار کارآمدتر و موثرتر از جمع آوری آنها از سنگ معدن طبیعی است.

آبی پروس اولین رنگدانه مصنوعی مدرن است. البته زمانی رنگدانه ای به نام آبی مصری وجود داشت که در مصر باستان برای هزاران سال استفاده می شد. رومی ها آن را caeruleum می نامیدند. اما پس از فروپاشی امپراتوری روم، رنگدانه چندان مورد استفاده قرار نگرفت و در نهایت راز نحوه ساخت آن از بین رفت. (از آن زمان، دانشمندان متوجه شدند که چگونه این فرآیند را بازسازی کنند.) بنابراین قبل از کشف آبی پروس، هنرمندان مجبور بودند از رنگ نیلی، سملت یا اولترامارین گران قیمت ساخته شده از لاجورد برای سایه های اشباع شده آبی استفاده کنند.

6 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات