• خانه
  • اخبار
  • رمز و راز کیهانی: ستاره شناسان یک ستاره در حال مرگ را در حال وزش حلقه های دود به تصویر می کشند

رمز و راز کیهانی: ستاره شناسان یک ستاره در حال مرگ را در حال وزش حلقه های دود به تصویر می کشند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
رمز و راز کیهانی: ستاره شناسان یک ستاره در حال مرگ را در حال وزش حلقه های دود به تصویر می کشند


تصویری از ستاره V Hydrae یا به اختصار V Hya.  به گفته مارک موریس، ستاره شناس دانشگاه UCLA، ستاره در دوران مرگ خود، یک سری حلقه های در حال انبساط از خود ساطع کرد که دانشمندان تخمین زده اند هر چند صد سال یکبار تشکیل می شوند.

بزرگنمایی / تصویری از ستاره V Hydrae یا به اختصار V Hya. به گفته مارک موریس، ستاره شناس دانشگاه UCLA، ستاره در دوران مرگ خود، یک سری حلقه های در حال انبساط از خود ساطع کرد که دانشمندان تخمین زده اند هر چند صد سال یکبار تشکیل می شوند. (اعتبار: ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / S. Dagnello (NRAO / AUI / NSF))

ستاره شناسان یک ستاره غول سرخ را که از آخرین عذاب مرگ خود می گذرد با جزئیات بی سابقه ای شکار کرده اند که ویژگی غیرعادی را آشکار می کند. این ستاره که با نام V Hydrae (یا به اختصار V Hya) شناخته می شود، طبق پیش چاپی که برای انتشار در مجله Astrophysical پذیرفته شده بود، شش حلقه مختلف از مواد را دور انداخت. مکانیسم خاص تشکیل این “حلقه های دود” مرموز هنوز نامشخص است. با این حال، رصد به طور بالقوه می‌تواند الگوهای فعلی را برای این مرحله خاص از تکامل ستاره‌ای متزلزل کند و روشنایی بیشتری بر سرنوشت خورشید خودمان بیافزاید.

مارک موریس، یکی از اخترشناسان UCLA، یکی از نویسندگان این مقاله گفت: “V Hydrae در فرآیند تخلیه جو خود – در نهایت بیشتر جرم آن – گرفتار شده است – کاری که اکثر غول های قرمز در مراحل پایانی انجام می دهند.” با این حال، این اولین و تنها باری است که یک سری حلقه‌های در حال انبساط در اطراف یک ستاره در عذاب‌های قبل از مرگش دیده می‌شود – یک سری حلقه‌های دودی در حال گسترش «که تخمین می‌زنیم هر چند صد سال یک‌بار منفجر می‌شوند.»

غول های سرخ یکی از آخرین مراحل تکامل ستاره ها هستند. هنگامی که هسته ستاره از طریق همجوشی هسته ای تبدیل هیدروژن به هلیوم را متوقف می کند، گرانش شروع به فشرده سازی ستاره می کند و دمای داخلی آن را افزایش می دهد. این فرآیند یک پوسته هیدروژنی را مشتعل می کند که در اطراف یک هسته بی اثر می سوزد. در نهایت، فشردگی و گرمایش در هسته باعث شد که ستاره به طور قابل توجهی منبسط شود و به قطری بین 62 تا 620 میلیون مایل (100 میلیون تا 1 میلیارد کیلومتر) برسد. دمای سطح طبق استانداردهای ستاره ای نسبتاً پایین است: فقط 4000 تا 5800 درجه فارنهایت (2200 تا 3200 درجه سانتیگراد). بنابراین این ستارگان ظاهر نارنجی مایل به قرمزی پیدا می کنند، از این رو نام مستعار غول سرخ را به خود اختصاص داده اند.

9 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات