منو سایت

  • خانه
  • راه حل های عیب یابی آدرس IP و IP برای Windows و Mac

راه حل های عیب یابی آدرس IP و IP برای Windows و Mac

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

اگر در سیستم عامل ویندوز با خطای “Windows یک آدرس IP درگیری پیدا کرده است” یا “رایانه دیگری در این شبکه دارای آدرس IP مشابه است” روبرو شده اید ، پس باید بدانید این پیام به چه معناست؟ چنین پیامی زمانی رخ می دهد که دو رایانه متصل به شبکه آدرس IP یکسانی داشته باشند. در این مقاله ، ما در مورد راه حل های تعارض آدرس IP در Windows و Mac بحث خواهیم کرد.

تعارض آدرس IP چیست؟

این مشکل زمانی رخ می دهد که دو یا چند دستگاه متصل به یک شبکه آدرس IP یکسانی داشته باشند. برای توضیح بهتر این مشکل ، باید کمی به عقب برگردیم و ببینیم آدرس IP برای چیست. آدرس IP همان نقش آدرس خانه شما را بازی می کند. در واقع ، با استفاده از آدرس IP ، رایانه شما در یک شبکه یافت می شود. روتر شما از این آدرس برای هدایت ترافیک اینترنت به دستگاه صحیح استفاده می کند.

بنابراین ، دو دستگاه در یک شبکه نمی توانند آدرس IP یکسانی داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد ، همان آدرس های IP می توانند شبکه را گیج کنند. می توانید این گونه فکر کنید تا ارائه دهنده نامه هنگام تحویل نامه متوجه شود که دو خانه در یک خیابان با آدرس یکسان وجود دارد.

این مقاله را نیز بخوانید: DHCP چیست ، چه کاربردی دارد و چگونه از آن استفاده می کنیم؟

توجه داشته باشید که ما در اینجا در مورد آدرس های IP خصوصی صحبت می کنیم. اینها آدرس های IP مورد استفاده در شبکه شما هستند. بقیه اینترنت نیز می توانند دستگاه های موجود در شبکه شما را از طریق آدرس های IP عمومی مشاهده کنند. البته ، وقتی نوبت به حل تعارضات آدرس IP می رسد ، هیچ ارتباطی با آدرس های IP عمومی نداریم. خوب ، اکنون که می دانیم دو کامپیوتر نمی توانند آدرس IP یکسانی داشته باشند ، پس چرا چنین خطایی رخ می دهد؟

مسئله تعارض IP را حل کنید

خطای تعارض آدرس IP چگونه رخ می دهد؟

در شبکه های IP خانگی مدرن ، تداخل نادر است. این به دلیل وجود DHCP (پروتکل پیکربندی میزبان پویا) است. روترها آدرس های IP را از طریق سیستم DHCP مدیریت کنید. با استفاده از DHCP ، وقتی دستگاه جدیدی را به شبکه خود متصل می کنید ، روتر شما یکی از آدرس های IP موجود را به آدرس IP ذخیره نشده اختصاص می دهد. مدتی است از همان آدرس استفاده می شود. پس از انقضای آدرس IP فعلی ، IP جدیدی از روتر شما انتخاب می شود.

اگر روتر شما مشکلی ندارد ، دو دستگاه مختلف نباید آدرس IP یکسانی داشته باشند. روش کار این است که روتر شما می داند کدام آدرس ها در حال حاضر استفاده می شود و بنابراین آنها را به دستگاه دیگری اختصاص نمی دهد.

تداخل IP معمولاً هنگامی رخ می دهد که از IP ثابت در شبکه خود استفاده می کنید. DHCP به طور خودکار آدرس IP را به دستگاه های مختلف اختصاص می دهد. از طرف دیگر ، IP استاتیک به این معنی است که شما به طور دستی یک آدرس IP ثابت را به یک دستگاه اختصاص می دهید ، به طوری که این دستگاه همیشه از آن آدرس استفاده می کند.

اگر به اشتباه یک آدرس ثابت را به دو یا چند دستگاه اختصاص دهید ، با خطای تعارض آدرس IP مواجه خواهید شد. همچنین ، اگر دستگاهی را راه اندازی کنید که از IP ثابت بدون ذخیره آدرس روتر خود استفاده کند ، باز هم همان مشکل را خواهید داشت. این به روتر شما اجازه می دهد این آدرس را به دستگاه دیگری اختصاص دهد ، که در نهایت منجر به تداخل IP می شود.

مسئله تعارض IP را حل کنید

سناریوی دیگر تداخل IP زمانی اتفاق می افتد که دو سرور DHCP در شبکه خود دارید (اگرچه باید از این کار اجتناب کنید). به عنوان مثال ، مودم بی سیم شما ممکن است به مودم و روتر ISP شما متصل باشد. اگر هر دو دستگاه سعی کنند به عنوان روتر عمل کنند ، می توانند آدرس IP یکسانی را به دستگاه های مختلف اختصاص دهند.

این مقاله را نیز بخوانید: چگونه می توانیم آدرس IP تلفن Android یا iPhone خود را پیدا کنیم؟

همچنین ممکن است اگر یکی از دستگاه ها در حالت آماده به کار باشد و سپس آنلاین شود ، مشکل تداخل IP دوباره ایجاد می شود. به عنوان مثال ، ممکن است لپ تاپ خود را به مدت دو هفته در خواب زمستانی گذاشته باشید. در این مدت ، روتر شما می تواند با آدرس IP لپ تاپ شما تماس گرفته و سپس آن را به دستگاه دیگری مانند تلفن هوشمند خود اختصاص دهد. پس از روشن کردن لپ تاپ ، رایانه شما ممکن است فکر کند که آدرس IP قدیمی خود را دارد ، بنابراین در چنین سناریویی ، هر دو دستگاه دارای دو آدرس IP یکسان هستند و در نهایت با مشکل تداخل IP مواجه خواهید شد.

فرض کنید لپ تاپ خود را به شبکه های دیگر متصل کرده و سپس آن را در حالت آماده به کار قرار داده و آن را به خانه می آورید. حال ، اگر دامنه آدرس های IP در شبکه شما با آدرس شبکه دیگر یکسان باشد ، به احتمال زیاد IP مورد استفاده لپ تاپ شما یکی از آدرس های IP مورد استفاده در شبکه شما است و بنابراین با خطای تداخل IP

راه حل هایی برای حل تعارض آدرس های IP

اولین کاری که باید انجام دهید این است که کامپیوتر و تجهیزات شبکه خود را مجددا راه اندازی کنید. شاید مشکل شما به دلیل یک خطای ساده باشد ، بنابراین راه اندازی مجدد می تواند آن را برطرف کند. راه اندازی مجدد مودم و روتر (البته مگر اینکه مودم یکپارچه داشته باشید) همه آدرس های IP را از طریق DHCP مجدداً اختصاص می دهد. اگر راه اندازی مجدد کار نمی کند ، مشکل کمی عمیق تر است. سپس باید بدانید که آیا رایانه شما از آدرس IP ثابت استفاده می کند یا خیر.

مشکل تداخل آدرس IP در ویندوز 10 را برطرف کنید

در این مورد ، باید “تنظیمات” را باز کرده و به “شبکه و اینترنت> وضعیت” بروید. روی “Change options adapter” کلیک کنید و سپس روی نام اتصال شبکه خود در پنجره ظاهر شده دوبار کلیک کنید. در پنجره ای که ظاهر می شود ، چندین گزینه خواهید داشت.

در پنجره وضعیت ، روی Properties و سپس دوبار کلیک کنید Internet Protocol Version 4. “به طور خودکار آدرس IP را دریافت کنید” باید در این منو انتخاب شود. در صورت مشاهده آدرس IP دستی ، باید “به طور خودکار آدرس IP را انتخاب کنید” و سپس “OK” را کلیک کنید. مراحل مشابه را برای پروتکل اینترنت نسخه 6 (در صورت امکان) تکرار کنید تا ببینید آیا مشکل شما برطرف شده است.

همچنین می توانید آدرس IP فعلی را در رایانه خود اجرا کرده و سپس آدرس دیگری را به آن اختصاص دهید. مطمئناً راه اندازی مجدد همان کار را انجام می دهد ، اما هنوز هم ارزش امتحان کردن را دارد. برای انجام این کار ، روی منوی Start راست کلیک کنید (یا Win + X را فشار دهید) ، و سپس Command Prompt یا Windows PowerShell را انتخاب کنید. در پنجره باز شده ، دستور زیر را وارد کرده و کلید “Enter” را فشار دهید تا آدرس IP فعلی شما خارج شود:

ipconfig / release

سپس باید یک آدرس IP جدید از روتر خود با استفاده از دستور زیر دریافت کنید:

ipconfig / بروز رسانی

حل تعارضات آدرس IP در Mac

در Mac ، می توانید گزینه آدرس IP را در بخش “Apple Menu> System Preferences> Network” پیدا کنید. در سمت چپ باید نوع اتصال مورد استفاده خود را انتخاب کرده و سپس روی “Advanced” کلیک کنید.

در صفحه ای که ظاهر می شود ، برگه “TCP / IP” را انتخاب کنید. اگر “پیکربندی IPv4” روی “دستی” تنظیم شده است ، باید آن را به “استفاده از DHCP” تغییر دهید. همچنین بررسی کنید که پیکربندی IPv6 روی Automatic تنظیم شده باشد (اگر غیرفعال نباشد) و سپس روی OK کلیک کنید.

مسئله تعارض IP را حل کنید

در سمت راست این صفحه ، می توانید آدرس IP فعلی خود را با کلیک روی دکمه “تمدید اجاره DHCP” به روز کنید.

روتر را بررسی کنید

اگر روش های بالا برای شما کار نمی کند ، باید وارد پنل مدیریتی روتر خود شوید و سپس دستگاه های متصل را مشاهده کنید. نحوه انجام این کار نیز بستگی به مدل روتر شما دارد ، بنابراین ما نمی توانیم مراحل خاصی را در اینجا به شما ارائه دهیم.

در صفحه کنترل روتر ، معمولاً می توانید با رفتن به برگه “پیوست ها ، دستگاه های متصل ، شبکه من” یا موارد مشابه به لیست دستگاه های متصل خود دسترسی پیدا کنید. به دستگاه های متصل شده نگاه کنید و سپس ببینید آیا آدرس IP تکراری بین آنها یافت می شود یا خیر.

مسئله تعارض IP را حل کنید

برای سهولت کار ، می توانید از فرمان موجود در خط فرمان Windows استفاده کنید ipconfig و در ترمینال Mac نیز با کمک فرمان ifconfigآدرس IP رایانه خود را بررسی کنید. این امر پیدا کردن آدرس IP کپی شده در لیست دستگاه های متصل را آسان تر می کند.

این مقاله را نیز بخوانید: اگر در اتصال به اینترنت مشکل دارید ، این مقاله را بخوانید!

اگر دو دستگاه با آدرس IP مشابه پیدا کردید ، باید تنظیمات هر آدرس IP ثابت را حذف کنید یا یکی از آدرس های IP روتر خود را تغییر دهید تا مشکل برطرف شود. بطور کلی در موارد داخلی لازم نیست نگران آدرس IP ثابت باشید. بنابراین ، بهتر است اجازه دهید روتر شما این کار را به صورت خودکار انجام دهد. اگر به دلایلی به آدرس IP ثابت نیاز دارید ، بهتر است آن را در روتر خود ثبت و پیکربندی کنید تا آدرس IP یکسان به بیش از یک دستگاه اختصاص داده نشود.

به روز رسانی نرم افزار روتر

اگر روتر شما مشکلی دارد ، احتمال تداخل IP نیز افزایش می یابد و در این زمینه به شما هشدار داده نمی شود. اگر بعد از راه حل بالا هنوز مشکلی دارید ، بهتر است نرم افزار روتر خود را به روز کنید.

در اینجا ، روش دقیق انجام این کار بستگی به مدل روتر شما دارد. در هر صورت ، پس از ورود به پنل مدیریتی روتر خود ، باید به دنبال گزینه “Firmware Update” باشید. این گزینه معمولاً در منوی Advanced یا Tools قرار دارد.

مسئله تعارض IP را حل کنید

در برخی از روترها ، می توانید نسخه نرم افزار را به طور خودکار از طریق پنل مدیریت به روز کنید. در سایر موارد ، باید نسخه جدید را از وب سایت سازنده بارگیری کرده و سپس آن را در روتر خود بارگذاری کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از اینترنت کمک بگیرید.

نتایجی که اظهار شده

ما در مورد راه حل مشکل تعارض آدرس های IP در Windows و Mac در بالا بحث کردیم. در بیشتر موارد ، این مشکلی برای کاربران خانگی ایجاد نمی کند مگر اینکه با IP ثابت برخورد کنند. با راه اندازی دستگاه های DHCP می توانید از چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

عیب یابی ناسازگاری آدرس IP برای Windows و Mac اولین بار در اخبار فنی و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.