منو سایت

  • خانه
  • راهنمای کاربر AMD Radeon

راهنمای کاربر AMD Radeon

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده
نکات مهم هنگام خرید رایانه بازی

اگر کارت گرافیک AMD دارید ، احتمالاً با نرم افزار AMD Radeon آشنا هستید که قبلاً Radeon Settings نامیده می شد. البته قبل از این نرم افزار AMD Catalyst Control Center نامیده می شد. اکثر کاربران تمایلی به ورود به این محیط ندارند و بنابراین خوشحال هستند که بازی ها تنظیمات گرافیکی خود را تعیین می کنند.

اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که می خواهید در جهت مخالف حرکت کنید ، خواندن این مقاله در مورد راهنمای نرم افزاری AMD Radeon بی دلیل نخواهد بود.

اگر از این ابزار به درستی استفاده کنید ، می بینید که می تواند برتری شما را نسبت به بازی ها داشته باشد. در این مقاله ، ما بر روی ویژگی های اصلی این نرم افزار تمرکز می کنیم و بر روی بخش “بازی” و “نمایش” تمرکز می کنیم.

تنظیمات بازی گرافیکی

Radeon Anti-Lag

این ویژگی برای کاهش تأخیر با اطمینان از همگام سازی سرعت GPU و CPU طراحی شده است. با این ویژگی ، AMD وعده می دهد که می تواند تاخیر ورودی را تا 32 درصد کاهش دهد. البته در عمل برخی از بازی ها از این ویژگی پشتیبانی می کنند و بنابراین مزایای آن محدود است.

صحبت های زیادی در مورد این است که کدام نوع بازی از این ویژگی نهایت استفاده را می برند و به نظر می رسد بهتر است این ویژگی را برای بازی هایی که از CPU بیشتر استفاده می کنند غیرفعال کنید ، در غیر این صورت ممکن است عملکرد شما کاهش یابد. همچنین به نظر می رسد در بازی هایی که با نرخ فریم بین 64 تا 90 اجرا می شوند بهترین عملکرد را داشته باشد.

رادئون چیل

راهنمای نرم افزار AMD Radeon

اگر نگران گرم شدن بیش از حد و مشکلات عملکردی ناشی از آن هستید ، شاید ایده خوبی باشد که Radeon Chill را فعال کنید. این ویژگی نرخ فریم را بسته به حرکات بازی تنظیم می کند. بنابراین وقتی چیزی روی صحنه بازی حرکت نمی کند ، نرخ فریم نیز به طور نامحسوس کاهش می یابد. پس از فعال سازی این ویژگی ، باید حداقل و حداکثر نرخ فریم را که می خواهید بازی شما بین آن اجرا شود ، تنظیم کنید. در واقع ، Radeon Chill را می توان به عنوان محدود کننده فریم در نظر گرفت.

Radeon Boost

در بازی های تیراندازی اول شخص ، معمولاً سریع می چرخید یا کارهایی را انجام می دهید که شوت در آنها نیز مثر است. در چنین مواردی ، Radeon Boost وضوح تصویر را کاهش می دهد و بر این اساس نرخ فریم و تاخیر ورودی را افزایش می دهد. این ویژگی ویژگی خوبی است ، اما متأسفانه فقط تعداد محدودی از بازی ها را پشتیبانی می کند. در هر صورت ، دلیلی وجود ندارد که این ویژگی را فعال نکنید.

تصویر Radeon را تیز کنید

بسیاری از گیمرها این ویژگی را دوست دارند. وضوح تصویر Radeon مدتهاست که وجود دارد و می تواند در همه بازی های سه بعدی مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی به شما امکان می دهد تا محو شدن ناشی از ناهماهنگی در برابر تراز را کاهش دهید. این ویژگی بر اساس یک نوار لغزنده درصد است. پیشنهاد ما این است که ابتدا نوار لغزنده را روی 50٪ تنظیم کنید و سپس بسته به کیفیت و عملکردی که دارید ، آن را افزایش یا کاهش دهید.

منتظر تازه شدن عمودی باشید

راهنمای نرم افزار AMD Radeon

ما راهنمای مربوط به نرم افزار AMD Radeon را ادامه می دهیم و در مورد Wait for Vertical Refresh صحبت می کنیم. این ویژگی را می توان نوعی VSync یا همگام سازی عمودی دانست که احتمالاً در مورد نام میانی آن زیاد شنیده اید. اگر یک بازی دارید که با نرخ فریم بالاتر (FPS) از نرخ بازخوانی مانیتور (هرتز) اجرا می شود ، پس از شروع آن ، می توانید خطوط افقی را در تصویر مشاهده کنید. به این پدیده پاره شدن تصویر می گویند. به همین دلیل VSync سعی می کند با محدود کردن فرکانس خروجی کارت گرافیک شما به میزان تازه سازی مانیتور ، این مشکل را حل کند. پس از امتحان موارد بالا ، اگر روی دکمه “Advanced” در زیر این گزینه ها کلیک کنید ، چندین گزینه دیگر را خواهید دید که اولین آنها Anti-Aliasing است.

هموارسازی

در صفحه هایی که وضوح بالایی ندارند یا اگر بازی خود را با وضوح پایین شروع کنید ، خواهید دید که خطوط مورب ، که عموماً باید صاف باشند ، صاف نیستند و حالت پله ای دارند. دلیل این امر این است که بازی های ویدئویی و هر چیزی که در مانیتور خود مشاهده می کنید از پیکسل های مربع تشکیل شده است. اکنون Anti-Aliasing یا به اختصار AA ، سعی می کند با پر کردن فاصله بین این مراحل پیکسل ، این مشکل را حل کند.

این مقاله را نیز بخوانید: AMD Smart Access Memory چیست و چقدر بر عملکرد بازی تأثیر می گذارد؟

اگر “بهبود تنظیمات برنامه” را انتخاب کنید ، از چیزی به نام “بهبود کیفیت هموارسازی” استفاده می شود. در این حالت ، لایه دیگری Anti-Aliasing روی لایه Anti-Aliasing اعمال شده در تنظیمات بازی اعمال می شود تا زمینه ها بیشتر نرم شوند. اگر “جایگزینی تنظیمات برنامه” را انتخاب کنید ، سپس فقط از تنظیمات زیر استفاده می شود ، نه تنظیمات درون بازی.

انواع هموارسازی

در نرم افزار AMD Radeon سه نوع anti-aliasing پیدا خواهید کرد:

  • چند نمونه برداری یا MSAA: کمترین فشار را به کارت گرافیک شما وارد می کند. این تکنیک تنها قسمتهایی از تصویر را که به آن نیاز دارند ، دستکاری می کند. به عنوان مثال ، زمینه های شی.
  • MSAA تطبیقی ​​چند نمونه ای یا تطبیقی: رسانه است. لبه های اجسام دارای عناصر شفاف مانند سیم خاردار ، نرده و
  • Supersampling یا SSAA: قوی ترین و البته سنگین ترین نوع Anti-Aliasing است که روی کل صفحه اعمال می شود.

فیلتراسیون مورفولوژیکی یا MLAA

فیلترینگ مورفولوژیکی یک روش AMD Anti-Aliasing است که شرکت ادعا می کند تأثیر مشابهی با SSAA دارد ، اما تأثیر کمتری بر عملکرد دارد. در عمل ، تأثیر این تکنیک در بازی به بازی متفاوت است. بنابراین برای بهترین نتایج ، بهتر است این ویژگی را در همه بازی های خود امتحان کنید.

فیلتراسیون ناهمسانگرد

راهنمای نرم افزار AMD Radeon

ضد لغزش نواقص لبه را کاهش می دهد و فیلتر ناهمسانگرد باعث بهبود بافت (بافت) می شود. به عنوان مثال ، جعبه های چوبی بیشتر شبیه جعبه های چوبی واقعی به نظر می رسند تا جعبه هایی که برچسب های بافت چوبی به آنها چسبانده شده است. با استفاده از این ویژگی ، بافت ها نیز از فواصل طولانی خوب به نظر می رسند و اگر از زاویه ای نزدیک به آنها نگاه کنید ، بافت ها ناهموار به نظر نمی رسند. اگر این ویژگی را فعال کنید ، انواع مختلفی از جمله 2x ، 4x ، 8x و 16x را خواهید داشت. حتی بالاترین سطح این ویژگی ، 16x ، روی کارت های گرافیک امروزی به خوبی کار می کند.

کیفیت فیلتر بافت

در زیر راهنمای نرم افزاری AMD Radeon برای کیفیت فیلتر بافت آمده است. این ویژگی باعث بهبود کیفیت بافت ها می شود تا نرمی و عملکرد بازی بهبود یابد. این گزینه در مقایسه با سایر گزینه های بافت اثر نسبتاً کمی دارد. یکی از ایده هایی که در جامعه بازی های امروزی مورد بحث قرار گرفته این است که این گزینه را روی “Performance” تنظیم کنید.

بهینه سازی قالب سطح

این ویژگی این روزها چندان مثر نیست. چند سال پیش ، از این ویژگی برای کاهش کیفیت گرافیک و افزایش بهره وری استفاده می شد ، اما ظهور این ویژگی امروزه تأثیر چندانی بر بازی ها و کارت های گرافیکی مدرن ندارد. بنابراین ، اگر بهینه سازی قالب سطح را روشن کنید ، می توانید بگویید که چیزی از دست نداده اید.

تجزیه و تحلیل

این ویژگی با تقسیم چند ضلعی های بزرگ به قطعات کوچکتر باعث بهبود گرافیک بازی می شود که جلوه های بصری بازی شما را هموارتر می کند. در این زمینه می توان از مثال تبدیل دانه های فلفل سیاه به فلفل پودری استفاده کرد. گزینه “AMD Optimized” از Tessellation x64 استفاده می کند ، اما اگر “Override application settings” را انتخاب کنید ، اگر می خواهید عملکرد بهتری داشته باشید ، می توانید Tessellation را در سطوح پایین تر تنظیم کنید.

بافر سه گانه OpenGL

امروزه بسیاری از بازی ها از API OpenGL استفاده نمی کنند. در صورت تمایل ، از طریق این پیوند می توانید به لیستی از برنامه هایی که از OpenGL استفاده می کنند دسترسی داشته باشید. در حال حاضر ، اگر بازی شما از OpenGL پشتیبانی می کند و همزمان OpenGL بافر سه گانه و VSync را فعال می کنید ، نرخ فریم هموارتر خواهد بود. بافر دوگانه نرخ فریم را به دلیل کاهش تأخیر همگام سازی به 30 کاهش می دهد (اگرچه بازی شما می تواند با سرعت 55 فریم در ثانیه اجرا شود). بافر سه گانه در حال حاضر این مشکل را برطرف کرده و نرخ فریم شما را محدودتر می کند.

کش Shader را بازنشانی کنید

Shaders بازی ها را روی هارد دیسک شما ذخیره می کند ، بنابراین زمان بوت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد (مخصوصاً اگر SSD ندارید). همچنین به خاطر داشته باشید که این ویژگی می تواند فضای ذخیره سازی زیادی (حدود 30 گیگابایت یا بیشتر) را اشغال کند.

تنظیمات نمایشگر

راهنمای نرم افزار AMD Radeon

ما کتابچه راهنمای نرم افزار AMD Radeon را ادامه می دهیم و در مورد قسمت صفحه نمایش بحث می کنیم. در منوی تنظیمات نرم افزار AMD Radeon ، با کلیک روی “Display” ، می توانید به قسمت تنظیمات مانیتور خود بروید. در زیر در مورد گزینه های مهم در این بخش بحث خواهیم کرد.

AMD FreeSync

AMD FreeSync در واقع پاسخ AMD به فناوری G-Sync انویدیا است. AMD FreeSync یک نوع همگام سازی تطبیقی ​​است و در پردازنده ها و مانیتورهای گرافیکی خاصی تعبیه شده است. عملکرد این تابع همچنین از بین بردن پارگی تصویر است. AMD FreeSync میزان بازخوانی مانیتور شما را با فرکانس خروجی کارت گرافیک همگام می کند. شما می توانید AMD FreeSync را به عنوان نسخه پیشرفته تری از V-Sync در نظر بگیرید.

وضوح فوق العاده مجازی

AMD فناوری خاص خود را Downsampling Virtual Super Resolution می نامد. این ویژگی به شما امکان می دهد از وضوح تصویر بالاتر از ظرفیت مانیتور خود استفاده کنید (به عنوان مثال ، وضوح 4k در مانیتور 1080p). این فناوری وضوح بالاتر را با مانیتور شما تطبیق می دهد تا تصویری روان تر داشته باشید.

مقیاس پردازنده گرافیکی

برای فعال کردن این ویژگی از کارت گرافیک به جای مانیتور برای تنظیم وضوح هر چیزی که روی صفحه می بینید استفاده می شود. اگر کارت گرافیک قدرتمندی دارید ، بهتر است از این گزینه استفاده کنید. به این ترتیب ، مانیتور شما می تواند کارهای نمایش تصویر را بهتر انجام دهد.

حالت بزرگنمایی

در بیشتر موارد ، کاربران برنامه های خود را به صورت تمام صفحه اجرا می کنند. اکنون ، برای مثال ، اگر یکی از بازی های شما دارای نسبت تصویر 4: 3 باشد ، یک بازی تمام صفحه (مانند مانیتور ، مانند 16: 9) نسبت تصویر را مخدوش می کند. اگر مشکلی در این مورد ندارید ، می توانید از گزینه “Full Panel” استفاده کنید. البته ، ما گزینه “حفظ نسبت تصویر” را ارائه می دهیم.

این مقاله را نیز بخوانید: هر آنچه که باید در مورد APU (واحد پردازش شتابدار) بدانید

گزینه های دیگری در نرم افزار AMD Radeon وجود دارد ، اما دانستن نحوه استفاده از گزینه های فوق می تواند اعتماد کافی را برای کار با ویژگی های مختلف این نرم افزار به شما بدهد. توجه داشته باشید که می توانید تنظیمات هر بازی خاص را به صورت جداگانه تغییر دهید. برای افزودن نمای بازی به نرم افزار AMD Radeon ، باید به قسمت “Games -> Add -> Scan” بروید. همچنین به خاطر داشته باشید که گزینه ای که برای یکی از بازی های شما کار می کند ممکن است برای بازی دیگری کار نکند.

واری-روشن

این ویژگی ، که عمدتا در لپ تاپ ها مشاهده می شود ، بسته به اینکه لپ تاپ خود را روشن کرده اید ، حالت بازی را فعال کرده اید و .. روشنایی صفحه را به طور پویا تغییر می دهد. البته ، از آنجا که ویندوز 10 خود دارای ویژگی مشابهی است ، شاید این دو ویژگی کمی همپوشانی دارند و در نتیجه این مشکل کمی شما را آزار خواهد داد. اگر واقعاً نیازی به تغییر خودکار روشنایی صفحه ندارید ، پیشنهاد می کنیم این گزینه را غیرفعال کنید.

نتایجی که اظهار شده

ما سعی کردیم راهنمای نرم افزاری AMD Radeon Software را در بالا به شما ارائه دهیم. اگر تلفن Android دارید ، ممکن است لازم باشد برنامه AMD Link را بررسی کنید. از طریق این برنامه می توانید مواردی مانند سرعت فن کارت گرافیک ، دمای آن و نرخ فریم تلفن خود را مشاهده کنید. حتی می توانید بازی های خود را از طریق AMD Link ضبط کنید.

راهنمای استفاده از نرم افزار AMD Radeon اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.