منو سایت

  • خانه
  • در اینجا مهمترین تنظیمات کنترل پنل Nvidia که باید تغییر دهید آورده شده است

در اینجا مهمترین تنظیمات کنترل پنل Nvidia که باید تغییر دهید آورده شده است

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

هر کارت گرافیک ، یکپارچه یا جداگانه ، برای بازی یا کار ، در هر صورت دارای کنترل پنل یا درایور است. برنامه های درایور به کاربر اجازه می دهد تا تنظیمات کارت گرافیک خود را دستکاری کند. در این مقاله ، تنظیمات مهم کنترل پنل Nvidia را مرور کرده و به شما خواهیم گفت که کدام گزینه ها را باید دستکاری کنید.

کنترل پنل انویدیا دارای گزینه های گوناگونی است و این می تواند تا حدودی گیج کننده و ترسناک برای کاربران باشد. البته در عمل ، کاربران عادی نباید نگران همه این گزینه ها باشند. در اینجا مهمترین این گزینه ها آمده است.

کنترل پنل Nvidia را باز کنید

هنگامی که درایور را روی کارت گرافیک Nvidia خود نصب می کنید ، کنترل پنل Nvidia معمولاً برای شما نصب می شود. البته در برخی موارد این اتفاق نمی افتد. به عنوان مثال ، برخی از رایانه های رومیزی و لپ تاپ های نصب شده ممکن است از شما بخواهند از نسخه کنترل پنل Nvidia از Microsoft Store استفاده کنید. قبل از شروع ، در منوی استارت ، نوار جستجو را در Nvidia Control Panel جستجو کنید.

تنظیمات کنترل پنل Nvidia

اگر برنامه ای با آن نام مشاهده کردید ، می توانید بگویید که کنترل پنل Nvidia را نصب کرده اید. در غیر این صورت ، می توانید به فروشگاه مایکروسافت بروید و سپس این برنامه را به صورت رایگان بارگیری و نصب کنید. در نهایت ، هنگامی که این برنامه را باز می کنید ، با صفحه ای مانند تصویر زیر روبرو می شوید.

تنظیمات کنترل پنل Nvidia

ما همچنین موافقیم که رابط کاربری این نرم افزار کمی قدیمی است. همچنین ، اگر با تأخیر در تغییر گزینه ها و ایجاد تغییرات مواجه شدید ، نیازی به نگرانی نیست ، زیرا متأسفانه این امر در کنترل پنل Nvidia رایج است.

این مقاله را نیز بخوانید: Nvidia Resizable BAR چیست و تا چه اندازه بر عملکرد بازی تأثیر می گذارد؟

تنظیمات مهم سه بعدی در کنترل پنل Nvidia

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید “تنظیمات سه بعدی” است. در پنجره سمت چپ در بخش “تنظیمات سه بعدی” می توانید سه گزینه را مشاهده کنید ، اما تنها گزینه ای که در اینجا به آن نیاز دارید “مدیریت تنظیمات سه بعدی” است. سپس باید صفحه ای مشابه صفحه زیر را مشاهده کنید.

در این قسمت می توانید گزینه های زیادی را مشاهده کنید ، اما لازم نیست نگران این موضوع باشید. اکثر این گزینه ها برای کاربردهای مدرن تقریباً بی فایده هستند. بنابراین ما تنها به برخی از این گزینه ها می پردازیم.

اولین گزینه مفید در این لیست ، قانون “حداکثر چارچوب برای برنامه پس زمینه” است. به طور کلی با استفاده از این گزینه می توانید حداکثر نرخ فریم را برای یک برنامه یا بازی تعیین کنید. البته وقتی از پنجره بازی خارج می شوید و بازی را متوقف می کنید ، این نرخ فریم اعمال می شود. به عنوان مثال ، اگر نمی خواهید بازی را به طور کامل ترک کنید ، اما در عین حال می خواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید ، این گزینه ممکن است برای شما مفید باشد.

DSR – عوامل (مخفف DSR) هپویا جبالا Rبرای بهبود کیفیت تصویر می توان به جای Anti-Aliasing از esolution یا meta resolution پویا استفاده کرد. این ویژگی بازی شما را با وضوح بالاتری نمایش می دهد و سپس آن را تا سطح مانیتور خود (مقیاس پایین) کاهش می دهد.

به عنوان مثال ، می توانید یک بازی با وضوح 4K روی مانیتور 1080p خود شروع کنید. البته ، باید به خاطر داشته باشید که تصویری که مشاهده می کنید 4K کامل نیست ، اما در عین حال کیفیت آن کمی بالاتر از 1080p است. در نگاه اول ، این تنظیمات ممکن است بی فایده به نظر برسند ، اما باید توجه داشت که از نظر حذف نواقص گرافیکی ، این گزینه ممکن است بهتر از Anti-Aliasing عمل کند. البته این را هم باید در نظر داشته باشید که افزایش رزولوشن بازی ها فشار زیادی به کارت گرافیک شما وارد می کند و در نتیجه با کاهش نرخ فریم خود را نشان می دهد. بنابراین ، با دقت از این گزینه استفاده کنید.

حالت تأخیر کم برای بازی های مسابقه ای مانند Fortnite نیز مفید خواهد بود ، زیرا در چنین عناوینی می خواهید بازی تا حد ممکن تاخیر داشته باشد. Nvidia پیشنهاد می کند که این گزینه را روی “Ultra” قرار دهد ، اما در بررسی های شرکت ما نیز می بینیم که این گزینه در برخی بازی های رقیب محبوب تأثیر چندانی ندارد. البته در برخی موارد ، میلی ثانیه می تواند مثر باشد.

حداکثر نرخ فریم مشابه اولین گزینه ای است که در این مقاله بررسی کردیم ، با این تفاوت که همیشه فعال می شود. این گزینه می تواند در کاهش مصرف انرژی م andثر باشد و کاربردهای دیگری نیز دارد. به عنوان مثال ، برخی از بازی های قدیمی وجود دارد که بهتر است با نرخ فریم بالا اجرا نشوند.

Monitor Technology یکی دیگر از تنظیمات مهم در کنترل پنل انویدیا است. اگر مانیتور G-SYNC دارید ، این گزینه ای است که قطعاً باید تغییر دهید. اگر این گزینه به جای “G-SYNC Compatible” روی “Fixed Refresh” تنظیم شده باشد ، نمی توانید از فناوری ضد پارگی مانیتور G-SYNC خود به طور کامل استفاده کنید. برای اکثر کاربران ، این مفیدترین گزینه است.

این مقاله را نیز بخوانید: NVIDIA Reflex چیست و چگونه بر نحوه بازی شما تأثیر می گذارد؟

نمایش تنظیمات در کنترل پنل Nvidia

در حال حاضر در زیر گزینه “Display” ما به دو بخش “تغییر وضوح” و “راه اندازی G-SYNC” نگاه می کنیم.

تنظیمات کنترل پنل Nvidia

تب Change Resolution به شما امکان می دهد وضوح تصویر را تغییر دهید. همچنین می توانید نرخ تازه سازی را در اینجا تغییر دهید. اما مهمتر از این دو گزینه ، که می توان آنها را از طریق تنظیمات خود ویندوز نیز دستکاری کرد ، گزینه Customize است. در اینجا می توانید وضوح سفارشی یا نرخ تازه سازی را ایجاد کنید و حتی نرخ تجدید را روی عددی بالاتر از آنچه مانیتور شما می تواند پشتیبانی کند تنظیم کنید.

برای انجام این کار ، روی “سفارشی سازی” کلیک کنید و سپس “ایجاد وضوح سفارشی” را انتخاب کنید. گزینه های زیر در زیر نمایش داده می شود.

به طور واضح ، افزایش نرخ تازه سازی فراتر از قابلیت های مانیتور نوعی اورکلاک است و اگر این امر منجر به آسیب به مانیتور شود ، گارانتی آن نیز این مشکل را پوشش نمی دهد.

البته تغییر وضوح تصویر مشکلی ایجاد نمی کند. به طور کلی ، می توانید وضوح تصویر را در اینجا افزایش دهید و سپس آن را در تمام قسمتهای رایانه خود اعمال کنید. باز هم ، وضوح فیزیکی مانیتور شما در اینجا تغییر نخواهد کرد ، اما به هر حال تصاویر کمی بهتر و واضح تر به نظر می رسند. آخرین بخش “G-SYNC Setup” است و شبیه تصویر زیر است.

در این بخش ، می توانید G-SYNC را به روش های مختلف سفارشی کنید. اگر مانیتور G-SYNC دارید ، باید مطمئن شوید که این گزینه در اینجا و همچنین در “تنظیمات سه بعدی” فعال است. گزینه های “Enable G-SYNC” و “G-SYNC Compatible” را علامت زده و سپس مطمئن شوید که “Enable for windowed and full screen mode” انتخاب شده است.

اگر چندین مانیتور دارید ، در قسمت دوم می توانید دریابید که تنظیمات را برای کدام مانیتور تغییر می دهید. در بخش سوم ، می توانید با بررسی گزینه “فعال سازی تنظیمات برای مدل نمایشگر انتخاب شده” ، همه تغییرات را نهایی کنید.

اگر بیش از یک مانیتور دارید ، پیشنهاد ما این است که G-SYNC را فقط روی مانیتوری که بازی ها را روی آن شروع می کنید فعال کنید. اگر این ویژگی را برای چند مانیتور فعال کنید ، ممکن است مشکلات عجیبی مانند سوسو زدن صفحه ظاهر شود.

اگر مانیتور FreeSync یا Adaptive Sync دارید ، می توانید تنظیمات G-SYNC را برای آن فعال کنید. در این رابطه ، انویدیا به شما می گوید که صفحه نمایش شما برای G-SYNC مناسب نیست ، اما فناوری پشت G-SYNC همان FreeSync و Adaptive Sync است. البته مسئله سازگاری G-SYNC بیشتر مربوط به چاپ تأییدیه انویدیا است تا عملکرد واقعی این ویژگی بر روی مانیتور شما.

این مقاله را نیز بخوانید: G-Sync چیست ، چه کاربردی دارد و آیا با FreeSync متفاوت است؟

نتایجی که اظهار شده

ما مهمترین تنظیمات کنترل پنل Nvidia را در بالا توضیح دادیم. چندین گزینه در این برنامه وجود دارد ، اما اگر بخواهیم واضح باشیم ، باید بگوییم که بسیاری از این گزینه ها چندان مثر نیستند. اکثر کاربران نیازی به گزینه های دیگر ندارند ، بنابراین فقط توجه به موارد ذکر شده در این مقاله می تواند نیازهای آنها را برطرف کند.

حتی کسانی که رایانه را درک می کنند ممکن است به نیمی از گزینه های مربوط به مواردی مانند Anti-Aliasing توجه نکنند (البته به جز مواردی مانند DSR). با این حال ، کنترل پنل Nvidia گزینه های منحصر به فردی را ارائه می دهد که فقط در این نرم افزار موجود است و در سایر نقاط مانند Windows یافت نمی شود. در نهایت ، کنترل پنل Nvidia و Geforce Experience دو برنامه جداگانه هستند و هر دو برای گیمرها مفید هستند ، اما عملکرد متفاوتی نیز دارند.

این مقاله را نیز بخوانید: Nvidia GeForce Experience چیست و چه تفاوتی با کنترل پنل Nvidia دارد؟

معرفی مهمترین تنظیمات کنترل پنل Nvidia که باید تغییر دهید برای اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.