• خانه
  • اخبار
  • جرم بیشتر بوزون W به شکاف در سپر مدل استاندارد اشاره دارد

جرم بیشتر بوزون W به شکاف در سپر مدل استاندارد اشاره دارد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
جرم بیشتر بوزون W به شکاف در سپر مدل استاندارد اشاره دارد


تصویری از یک رویداد کاندید برای تجزیه بوزون W به یک میون و یک نوترینو از برخورد پروتون-پروتون، که توسط آشکارساز ATLAS برخورد دهنده بزرگ هادرون در سال 2018 ثبت شده است.

بزرگنمایی / تصویری از یک رویداد کاندید برای تجزیه بوزون W به یک میون و یک نوترون از برخورد پروتون-پروتون که توسط آشکارساز ATLAS برخورد دهنده بزرگ هادرون در سال 2018 ثبت شده است (اعتبار: ATLAS Collaboration / CERN)

مدل استاندارد فیزیک ذرات چندین دهه در برابر آزمایش های سخت پس از آزمایش مقاومت کرده است و کشف بوزون هیگز در سال 2012 قطعه رصدی نهایی این پازل را ارائه کرد. اما این مانع فیزیکدانان نشده است که دائماً به دنبال فیزیک جدید فراتر از آنچه مدل پیش‌بینی می‌کند باشد. در واقع، می دانیم که این مدل باید ناقص باشد زیرا شامل گرانش نمی شود و حضور ماده تاریک در جهان را در نظر نمی گیرد. همچنین نمی تواند سرعت شتاب انبساط جهان را که بسیاری از فیزیکدانان به انرژی تاریک نسبت می دهند، توضیح دهد.

آخرین اشاره در مورد اینکه چگونه مدل استاندارد ممکن است نیاز به تجدید نظر داشته باشد از اندازه گیری دقیق جدید بوزون W از همکاری Fermilab CDF II می آید. طبق یک مقاله همکاری جدید که در مجله Science منتشر شده است، این اندازه گیری از نظر آماری جرم بالاتری برای بوزون W نسبت به مدل استاندارد پیش بینی شده به دست آورد – به ترتیب 7 انحراف استاندارد. این همچنین با اندازه‌گیری‌های دقیق قبلی از جرم بوزون W در تضاد است.

کلودیو کامپاگناری می‌گوید: «مقدار بسیار بالای جرم بوزون W، که توسط CDF Collaboration گزارش شده است، مستقیماً یک عنصر اساسی در قلب مدل استاندارد را برمی‌انگیزد، جایی که هم پیش‌بینی‌های تجربی و هم پیش‌بینی‌های نظری به خوبی تثبیت شده و به خوبی درک شده‌اند». دانشگاه، سانتا باربارا) و مارتین مولدرز (سرن) در یک دیدگاه همراه نوشتند. «این یافته… دیدگاه جدیدی هیجان انگیز در مورد درک کنونی از اساسی ترین ساختارهای ماده و نیروها در جهان ارائه می دهد.

10 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات