منو سایت

  • خانه
  • تراشه MediaTek Dimensity 2000 با فرایند TSMC 4 نانومتری تولید می شود

تراشه MediaTek Dimensity 2000 با فرایند TSMC 4 نانومتری تولید می شود

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

ماه گذشته شایعاتی مبنی بر استفاده از تراشه های اصلی Dimensity در نسل بعدی MediaTek از معماری جدید ARM v9 وجود داشت. این مطابق شایعاتی است که مدیاتک یکی از اولین مشتریانی است که سفارش تولید تراشه را با استفاده از فرایند 4 نانومتری به TSMC داد.

تراشه پرچمدار آینده مدیاتک احتمالاً Dimensity 2000 نامیده می شود. یک خبرچین با شناسه ایستگاه چت دیجیتالی این موضوع را تأیید می کند و به جزئیات کلیدی در مورد ساختار نیمه هادی اشاره می کند. بر این اساس ، تراشه Dimensity 2000 به 1 هسته 3.0 گیگاهرتزی بسیار بزرگ Cortex X2 ، 3 هسته Cortex A710 و 4 هسته Cortex A510 مجهز خواهد شد. این پیکربندی اساساً شبیه به مدل مورد استفاده در تراشه های Snapdragon 898 و Exynos 2200 است (اگرچه دو تراشه آخر با استفاده از فرایند 4 نانومتری سامسونگ مونتاژ می شود).

پردازنده گرافیکی این تراشه احتمالاً Mali-G710 MC10 خواهد بود. با توجه به تصمیم سامسونگ برای استفاده از پردازنده گرافیکی AMD و مشکلاتی که هواوی در ساخت تراشه های جدید با آن مواجه است ، انتظار می رود Dimensity 2000 اولین و احتمالاً تنها تراشه ای باشد که از پردازنده گرافیکی جدید G710 استفاده می کند.

طبق داده های رسمی منتشر شده توسط ARM ، پردازنده گرافیکی G710 حدود 20 درصد سریعتر از G78 است. بر اساس گزارشات ، عملکرد پردازنده گرافیکی طراحی شده توسط AMD ، که در تراشه Samsung Exynos 2200 استفاده می شود. این تقریباً 30 درصد سریعتر از پردازنده گرافیکی قدیمی ARM است. با این حال ، پردازنده گرافیکی Mali-G710 با وعده بهبود 20 درصدی در بهره وری انرژی و 35 درصدی در عملکرد در عملیات یادگیری ماشین منتشر می شود.

عملکرد پردازنده و GPU تراشه با فرکانس هسته های پردازنده ، طراحی شده توسط فرایند 4 نانومتری تعیین می شود. با توجه به Ice Universe ، تراشه Exynos 2200 نیز با حداکثر فرکانس 3.0 گیگاهرتز کار می کند. این رقم برای تراشه پرچمدار کوالکام کمی بالاتر از 3.09 گیگاهرتز است.

اگرچه نتایج معیار اولیه تراشه Exynos به صورت آنلاین منتشر شده است. اما هنوز برای اظهار نظر در مورد کار محصول نهایی زود است. هر سه تراشه احتمالاً تا پایان سال 2021 یا ژانویه 2022 به طور رسمی رونمایی می شوند. طبق گزارشات ، MediaTek قصد دارد تراشه جدید خود را از سری Dimensity تا پایان سال 2021 عرضه کند. اما به دلیل بحران در صنعت نیمه هادی ، برنامه های شرکت ها اغلب تغییر می کند. با این حال ، اولین گوشی هایی با تراشه های ARM v9 جدید احتمالاً اوایل سال آینده در دسترس خواهند بود.

تراشه Dimensity 2000 مدیاتک با فرایند 4 نانومتری از TSMC تولید می شود. اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.