منو سایت

  • خانه
  • تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی همراه خواهد بود

تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی همراه خواهد بود

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

عملکرد پردازنده A15 Bionic در سری آیفون 13 خیلی بهتر از نسل قبلی نیست. افزایش 8 درصدی فرکانس پایه CPU در تراشه A15 باعث می شود عملکرد پردازنده تک هسته ای در معیار Geekbench 5 نسبت به تراشه A14 حدود 9 درصد سریعتر باشد. علاوه بر این ، عملکرد CPU با پردازش چند هسته ای 15 درصد سریعتر است. با این حال ، عملکرد GPU به طرز چشمگیری افزایش یافته است و در کل عملکرد نسخه پیشرفته تر 5 هسته ای حدود 38 درصد بهبود یافته است.

طی دو سال گذشته ، تعدادی از مدیران و کارکنان با استعداد تیم طراحی تراشه های سری A اپل را ترک کرده اند. در نتیجه ، تراشه های A14 Bionic و A15 Bionic از معماری CPU مشابهی استفاده می کنند. بنابراین انتظار می رود با عرضه تراشه A16 Bionic از اپل ، شاهد جایگزینی هسته های جدید در سطح پردازنده باشیم.

بر اساس گزارشات ، تراشه A16 Bionic از فرایند تولید 4 نانومتری TSMC استفاده خواهد کرد. اگرچه بهبود عملکرد ترانزیستورها در سطح فرآیند تقریباً محدود است. اما هسته پردازنده بزرگ به مدل Avalanche ارتقا می یابد و هسته پردازنده کوچک (کم مصرف) به مدل Blizzard ارتقا می یابد. این پیکربندی جایگزین ترکیب هسته های Firestorm و Icestorm در تراشه های A14 Bionic و A15 Bionic خواهد شد.

قبل از عرضه تراشه A13 Bionic ، میزان بهبود عملکرد تک هسته ای در هر نسل جدید پردازنده های سری A بیش از 20 درصد بود. این بار انتظار داریم شاهد پیشرفت مشابهی با عرضه تراشه A16 Bionic باشیم. تخمین زده می شود که اگرچه تعداد کل ترانزیستورهای مورد استفاده تراشه A15 حدود 27 درصد بیشتر از پردازنده A14 است. اما چگالی ترانزیستورها (تعداد ترانزیستورها در تراشه میلی متر مربع) در فرایند N5P (نسخه بهبود یافته فرآیند 5 نانومتری) تنها 1 increased افزایش یافته است. این عدد کمتر از 135 میلیون ترانزیستور است.

تراشه A16 Bionic اپل از فرایند 4 نانومتری استفاده خواهد کرد

گوشی های هوشمند سری آیفون 12 اپل اولین دستگاه های این شرکت هستند که مجهز به پردازنده های 5 نانومتری هستند. در همان زمان ، به گفته منابع خبری ، غول کوپرتینویی خود را آماده می کند تا روند فنی محصولات جدید و آینده خود را بهبود بخشد. کارشناسان موسسه تحقیقاتی Trend Force در گزارش جدید خود به این مشکل اشاره کرده و تاریخ های احتمالی کشف اولین تراشه های اپل را که با فرایند 4 نانومتری تولید شده اعلام کردند.

این گزارش همچنین معرفی اپل در سال 2022 را پیش بینی می کند و اعلام می کند که تا آن زمان ، غول مستقر در کوپرتینو از خط تولید 4 نانومتری شرکت تایوانی TSMC برای ساخت تراشه های لازم استفاده خواهد کرد. A16 Bionic اولین پردازنده 4 نانومتری در بازار خواهد بود. اعمال تغییرات مشابه در خانواده ARM و پردازنده های Apple M1 برای لپ تاپ ها نیز یک سناریوی احتمالی به نظر می رسد.

TSMC و سامسونگ الکترونیکس قبلا اعلام کرده اند که تسلط بر فرایندهای فنی کوچکتر (شامل 2 و 3 نانومتر) را افزایش داده و تولید انبوه این تراشه ها را تا سال 2025 هدف خواهند گرفت.

تراشه A16 Bionic اپل با تغییرات قابل توجهی نسبت به نسل قبلی منتشر می شود ، اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.