منو سایت

  • خانه
  • تراشه های 3 نانومتری TSMC تا سه ماهه اول سال 2023 در دسترس نخواهد بود.

تراشه های 3 نانومتری TSMC تا سه ماهه اول سال 2023 در دسترس نخواهد بود.

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

پیشتر در ماه اوت ، TSMC اعلام کرد که به دلیل پیچیدگی فرآیند تولید ، استفاده از تراشه 3 نانومتری را برای یک سال به تعویق می اندازد. این بیانیه به این معنی است که تراشه A16 Bionic استفاده شده در iPhone 2022 اپل به جای فرایند 3 نانومتری بر اساس معماری 4 نانومتری طراحی شده است. چنین تفاوتی اساساً به این معنی است که قدرت پردازشی و بازده انرژی سری iPhone 14 اپل کمی کمتر از حد انتظار است.

بیانیه های وب سایت Tom’s Hardware این هفته نشان می دهد که اولین مجموعه تراشه های 3 نانومتری (N3) به سفارش مشتریان تا سه ماه اول 2023 در دسترس نخواهد بود. توسعه نسل دوم فرآیند بهبود یافته 3 نانومتری نیز در حال پیش رفت. استفاده از این معماری باعث بهبود کارایی ، بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی تراشه می شود.

TSMC تولید انبوه تراشه های 3 نانومتری را در نیمه دوم سال 2022 آغاز می کند.

تولید انبوه تراشه ها در فرایند 3 نانومتری (N3) از نیمه دوم سال آینده آغاز می شود. امروزه انتقال تراشه های تولید شده توسط فرایندهای پیچیده تر احتمالاً 100 روز به طول می انجامد. در نتیجه ، تراشه های 3 نانومتری تا 3 ماه اول سال 2023 CCWei به مشتریان تحویل داده نمی شود. مدیرعامل TSMC اعلام کرد: “برنامه ریزی برای تولید تراشه های N3 در سال 2021 انجام شد و تولید این نیمه رساناها در نیمه دوم سال 2022 کلیدی خواهد بود. تولید انبوه تراشه های 3 نانومتری TSMC در نیمه دوم سال آینده آغاز می شود. سال با این حال ، درآمد حاصل از فروش تراشه های فوق در سه ماهه اول سال 2023 آشکار خواهد شد. زیرا تحویل همه وافل های موجود در بازار یک چرخه زمانی خواهد داشت. »

چرخه توسعه فرآیند 3 نانومتری (N3) حدود 4 ماه پس از فرآیندهای 7 نانومتری (N7) و 5 نانومتری (N5) عقب ماند. در هر دو مورد ، TSMC با استفاده از فرآیند پیشرفته آن در آوریل و مه تولید انبوه تراشه را آغاز کرد. این تراشه ها به موقع به اپل تحویل داده شد و غول کوپرتینویی موفق شد در ماه سپتامبر مدل های جدیدی از آیفون خود را معرفی کند. با این حال ، به نظر می رسد سرعت توسعه فرآیند N3 بسیار کندتر شده است.

شرکت نیمه هادی تایوانی همچنین اعلام کرد که نسل دوم فناوری N3 خود همچنان از ترانزیستورهای FinFET استفاده می کند. اما همچنان شاهد پیشرفت در برخی زمینه ها خواهیم بود. این به TSMC فرصت های بیشتری می دهد و در نهایت به بهبود بازده تولید ، افزایش بهره وری و بهبود بهره وری انرژی کمک می کند.

هر وافل در نهایت برای تولید تعدادی چیپس استفاده می شود

مدیرعامل TSMC گفت: “ما از فرایند N3E به عنوان یک مدل گسترده از خانواده N3 رونمایی خواهیم کرد.” N3E از پنجره بهبود یافته فرآیند تولید سود می برد و شاخص های بهتری را از نظر بهره وری تولید ، کارایی و بهره وری انرژی ارائه می دهد. بر اساس برنامه ریزی ها ، تولید تراشه ها با استفاده از فرایند N3E تقریباً یک سال پس از استقرار گسترده فرآیند N3 آغاز می شود. “

با حرکت TSMC به فرایند 2 نانومتری ، شرکت به جای ترانزیستورهای FinFET به ترانزیستورهای اثر میدان Gate-All-Around (GAAFET) منتقل می شود. در نهایت ، معماری تراشه ها ناگزیر باید تغییر کند ، زیرا توسعه دهندگان و صنعت نیمه هادی ها باید با پیچیدگی طراحی و استقرار فیزیکی میلیاردها ترانزیستور در یک فضای کوچک روبرو شوند.

مدل جایگزین تراشه قدرتمند M1 اپل احتمالاً در رویداد Unleashed در روز دوشنبه (26 اکتبر) رونمایی می شود.

پیشتر در ماه مه ، IBM اعلام کرد که اولین تراشه 2 نانومتری جهان را با استفاده از معماری نانو ورق GAA ساخته است. استفاده از این معماری به IBM اجازه داد تا 50 میلیارد ترانزیستور را در فضایی به اندازه ناخن انگشت خود قرار دهد. این دستاورد یک خیال علمی محسوب نمی شود. تراشه M1 اپل که به عنوان جایگزین پردازنده های اینتل در برخی از مدل های Mac و همچنین جدیدترین مدل های iPad Pro استفاده شده است ، همچنین دارای 16 میلیارد ترانزیستور است. با ظهور فناوری 2 نانومتری ، تعداد ترانزیستورها در تراشه های A و M اپل احتمالاً بسیار بیشتر از حد انتظار و بسیار نزدیک به 50 میلیارد است.

اپل به احتمال زیاد از تراشه جدید سری M خود در رویداد Unleashed روز دوشنبه (26 اکتبر) رونمایی می کند. همچنین احتمالاً در این مراسم از نسل سوم ایرپاد و تعدادی مکینتاش مجهز به تراشه جدید M1X رونمایی شود. کارشناسان معتقدند که اپل در رویداد آینده یک تراشه قدرتمند و جدید طراحی شده توسط Apple Silicon ارائه می دهد ، به همین دلیل غول کوپرتینویی این رویداد را Unleashed نامید.

تراشه های 3 نانومتری TSMC تا سه ماهه اول سال 2023 در دسترس نخواهد بود. اولین بار در فناوری و اخبار تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.