منو سایت

  • خانه
  • تراشه تانسور سفارشی گوگل حتی ضعیف تر از تراشه آیفون XS Max A12 اپل است!

تراشه تانسور سفارشی گوگل حتی ضعیف تر از تراشه آیفون XS Max A12 اپل است!

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

همه می دانیم که با معرفی رسمی گوشی هوشمند پیکسل 6 پرو، گوگل تراشه تنسور خود را نیز معرفی خواهد کرد. با این حال، تصور نخواهیم کرد که گوگل با راه اندازی این نیمه هادی به دنبال رقابت با شرکت های معروف تولید تراشه باشد.

وب سایت Wccftech اخیرا اعلام کرده است که تراشه Tensor سریع ترین چیپست موبایل در جهان نخواهد بود. در واقع گوگل با عرضه این تراشه به دنبال یک موقعیت برتر است. تلاش می کند در این زمینه به استقلال برسد. به عبارت دیگر، غول بزرگ تقاضا بر بهره وری تمرکز خواهد کرد.

علاوه بر این، برخی افراد اخیراً نتایج آزمایش تراشه تانسور را در پایگاه داده Geekbench دریافت کردند. با نگاهی به نتایج تست های مقایسه ای گوشی های هوشمند پیکسل 6 پرو گوگل و آیفون XS مکس اپل (محصول سال 2018) می توان دریافت که تراشه تانسور حتی در برابر چیپست 3 سال پیش اپل نیز تحویل داده خواهد شد. به عبارت دیگر، تراشه تانسور گوگل حتی نمی تواند با تراشه A12 Bionic (که 3 سال پیش عرضه شد) رقابت کند. بنابراین از این منظر، گوگل حداقل 3 سال از اپل عقب است.

یکی از کاربران توییتر با شناسه 9lekt نتایج عملکرد این تراشه ها را در بنچمارک Geekbench 5 منتشر کرده است. مطالعه این نتایج به وضوح نشان می دهد که تراشه A12 استفاده شده در آیفون XS Max اپل به ترتیب امتیاز 1117 و 2932 را در تک هسته ای و چند هسته ای کسب کرده است. تست های اصلی برای پردازش در عین حال، تراشه گوگل در همین آزمایش توانست امتیاز 1012 را برای پردازش تک هسته ای و 2760 امتیاز را برای پردازش چند هسته ای کسب کند.


تفاوت در نتایج به دست آمده از 2 تراشه در نگاه اول قابل توجه به نظر نمی رسد. اما این تفاوت در عمل کاملا محسوس خواهد بود. البته برای اظهار نظر نهایی در این زمینه باید تا عرضه گوشی هوشمند پیکسل 6 پرو منتظر ماند. اما در حال حاضر به نظر می رسد که حتی قدرتمندترین گوشی گوگل نیز قادر به رقابت با آیفون قدیمی اپل نخواهد بود.

تراشه تانسور احتمالاً روی بهره وری انرژی تمرکز دارد

با این حال، نتایج آزمون مقایسه ای تنها می تواند نیمی از مشکل را توضیح دهد. در واقع ارقام اعلام شده لزوما نشان دهنده عملکرد واقعی تراشه نیست. به عبارت دیگر بحث بهینه سازی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. گوگل احتمالا برخی از قابلیت های پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو را با استفاده از تراشه تانسور قربانی خواهد کرد.

نتایج ناامید کننده تراشه در آزمایش های پردازش تک هسته ای و چند هسته ای احتمالاً به دلیل بهره وری انرژی آن است. در واقع، ممکن است گوگل عمداً عملکرد تراشه را کاهش داده باشد تا بهترین شارژ باتری را برای کاربران گوشی‌های هوشمند پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو فراهم کند. کنترل دوگانه گوگل بر سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل احتمالا باعث می شود تلفن های پیکسل نرم تر از رقبای خود کار کنند.

گوگل احتمالا از تراشه های سخت افزاری خود برای تقلید از استراتژی اپل استفاده خواهد کرد. غول کوپرتینویی توانسته نرم افزار و سخت افزار خود را تطبیق دهد. به زبان ساده، سخت افزار و نرم افزار اپل برای یکدیگر ساخته شده اند. با این حال، اظهارات فوق تنها حدس و گمان است و پاسخ های نهایی با عرضه گوشی های هوشمند پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو مشخص خواهد شد.

تراشه تانسور سفارشی گوگل حتی ضعیف تر از تراشه آیفون XS Max A12 اپل است! اولین بار در اخبار فناوری و موبایل ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.