منو سایت

  • خانه
  • تا سال 2025، اینتل به یک شرکت پیشرو در زمینه فرآیندهای تولید تراشه تبدیل خواهد شد

تا سال 2025، اینتل به یک شرکت پیشرو در زمینه فرآیندهای تولید تراشه تبدیل خواهد شد

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

قانون مور مشاهده ای است که اولین بار توسط FairChild Semiconductor و گوردون مور انجام شد. موسس اینتل معرفی شد. اولین نسخه این قانون در سال 1965 ارائه شد و ادعا می کند که تعداد ترانزیستورهای یک مدار مجتمع هر سال دو برابر می شود. ده سال بعد، آقای مور این قانون را اصلاح کرد و بیان کرد که تعداد ترانزیستورها در مدارهای مجتمع هر دو سال دو برابر می شود.

پت گلسینگر؛ مدیر عامل اینتل می گوید این شرکت تا سال 2025 به بهترین برند جهان از نظر استفاده از فرآیندهای تولید تراشه تبدیل خواهد شد و از سامسونگ و TSMC پیشی خواهد گرفت.

افزایش تعداد ترانزیستورهای داخل تراشه به معنای افزایش قدرت پردازش و بازده انرژی آن است. اما از آنجایی که تعداد ترانزیستورهای داخل تراشه به اعداد باورنکردنی رسید. به همین دلیل است که اکنون این سوال در ذهن بسیاری از مردم ایجاد می شود که آیا امکان بقای قانون مور وجود خواهد داشت؟ به عنوان مثال، تعداد رو به رشد ترانزیستورها در تراشه های سری A اپل در چند سال گذشته را در نظر بگیرید.

گوشی های آیفون 11 اپل در سال 2019 از تراشه A13 Bionic مجهز به 8.5 میلیارد ترانزیستور استفاده کردند. در حالی که تراشه A14 Bionic مورد استفاده در سری آیفون 12 (محصول 2020) دارای 11.8 میلیارد ترانزیستور است. و امسال تراشه A15 Bionic به 15 میلیارد ترانزیستور مجهز شده است. اکنون سوال این است که کاهش اندازه ترانزیستورها بر اساس معماری فعلی که برای ساخت آنها استفاده می شود تا چه حد امکان پذیر خواهد بود؟

TSMC و سامسونگ دو تولید کننده مستقل نیمه هادی در جهان هستند و طبق نقشه راه خود قصد دارند مقیاس فرآیند تولید را به 2 نانومتر کاهش دهند. با این حال، هر دو شرکت در طول مسیر با مشکلات جزئی مواجه شدند و عرضه تراشه های 3 نانومتری خود را به تاخیر انداختند. به گفته شرکت های تولید کننده تراشه، افزایش پیچیدگی فرآیند تولید مدار مجتمع با استفاده از فرآیند 3 نانومتری دلیل چنین تاخیرهایی است.

اینتل اعلام کرده است که به زودی سریعتر از قانون مور حرکت خواهد کرد

به گزارش وب سایت CNET، پت گلسینگر؛ مدیر اجرایی اینتل دیروز در یک کنفرانس آنلاین گفت: “قانون مور زنده و سالم است.” امروز، ما پیش‌بینی می‌کنیم که قانون مور را در دهه آینده یا حتی زودتر حفظ خواهیم کرد. ما به عنوان مبتکر قانون مور، به تلاش های مداوم خود برای نوآوری ادامه خواهیم داد. این اظهارات جسورانه توسط شرکتی مطرح شد که در استفاده از فرآیندهای تولید در دهه گذشته از TSMC و سامسونگ عقب مانده است و به دلیل این وضعیت به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

آقای گلسینگر اشاره می کند که اینتل قصد دارد بار دیگر با استفاده از پردازنده های متشکل از چند قطعه سیلیکون در یک بسته، به یک شرکت پیشرو در استفاده از فرآیندهای تولید تبدیل شود. پت گلزینگر گفت: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که حتی ممکن است هر دو سال از منحنی رشد دو برابری عبور کنیم. او همچنین وعده داد که تغییر مشابهی در سال 2024 آغاز خواهد شد.

اینتل در تلاش برای پرش از فرآیند 14 نانومتری به 10 نانومتری مشکل داشت. اما TSMC و سامسونگ به حرکت رو به جلو ادامه دادند.

اینتل به دنبال فناوری‌ها و پیشرفت‌هایی است که به آن اجازه می‌دهد در دهه آینده سریع‌تر از قانون مور رشد کند.

آقای گلسینگر به دو پیشرفت جدید اشاره می کند و خاطرنشان می کند که این دو عامل بار دیگر اینتل را به تولید کننده تراشه پیشرو در جهان تبدیل خواهند کرد. اولین فناوری RibbonFET نام دارد که معمولاً به عنوان Gate-All-Around (GAA) شناخته می شود. این طراحی از 4 پورت برای تغییر جریان ترانزیستورها استفاده می کند. یکی دیگر از فناوری های پیشرفته PowerVia یا Backside Power Delivery نام دارد. به آنها اجازه می دهد از یک طرف تراشه برق دریافت کنند و از طرف دیگر به عنوان یک اتصال ویژه برای اتصالات داده استفاده کنند.

طراحی تراشه امروزی دارای ترانزیستورهایی است که سعی می کنند هر دو عملکرد را در یک سمت ارائه دهند. این پدیده توانایی طراحان را برای کاهش پیچیدگی فرآیند تولید تضعیف کرده و توانایی کاهش اندازه تراشه را محدود خواهد کرد.

انتظار می‌رود این پیشرفت‌ها، همراه با بسته‌بندی بهتر، توانایی اینتل را برای تبدیل شدن به یک برند پیشرو در استفاده از فرآیندهای تولید، به میزان قابل توجهی افزایش دهد. علاوه بر این، اینتل اعلام کرد که برای اولین بار از لیتوگرافی بی نهایت فرابنفش (EUV) با دیافراگم دیجیتال بالا استفاده خواهد کرد. با کوچکتر شدن ترانزیستورها، فرآیند انتقال مدارها به صفحات پیچیده تر می شود. لیتوگرافی EUV قبلاً قانون مور را یک بار ذخیره کرده بود. زیرا این ماشین ها قادر خواهند بود مدارهای بسیار نازکی را روی صفحات پیاده سازی کرده و در نهایت آنها را به تراشه تبدیل کنند.

با وجود تمام این دستاوردها، پت گلینگر; مدیر عامل اینتل کاملاً معتقد است که اینتل تا سال 2024 به TSMC و سامسونگ خواهد رسید و حتی در سال 2025 از آنها پیشی خواهد گرفت.

تا سال 2025، اینتل به یک شرکت پیشرو در زمینه فرآیندهای تولید تراشه تبدیل خواهد شد که برای اولین بار در اخبار فناوری و موبایل ظاهر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.