• خانه
  • اخبار
  • بیلیارد سیاه چاله ممکن است جنبه های عجیب ادغام سیاهچاله ها در سال 2019 را توضیح دهد.

بیلیارد سیاه چاله ممکن است جنبه های عجیب ادغام سیاهچاله ها در سال 2019 را توضیح دهد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بیلیارد سیاه چاله ممکن است جنبه های عجیب ادغام سیاهچاله ها در سال 2019 را توضیح دهد.


تصویری از دسته ای از سیاهچاله های کوچکتر در یک دیسک گازی که به دور یک سیاهچاله غول پیکر می چرخد.

بزرگنمایی / تصویری از دسته ای از سیاهچاله های کوچکتر در یک دیسک گازی که به دور یک سیاهچاله غول پیکر می چرخد. (اعتبار: J. Samsing / موسسه نیلز بور)

در سال 2019، همکاری LIGO / VIRGO سیگنالی از یک موج گرانشی از ادغام سیاه‌چاله را دریافت کرد که یکی از رکوردها بود. این سیگنال که «GW190521» نامیده می‌شود، عظیم‌ترین و از راه دورترین سیگنالی بود که تاکنون کشف شده بود و قوی‌ترین سیگنالی را که تا به حال تولید شده بود، نشان داد که در داده‌ها به جای «توئیت» معمول، «انفجار» را نشان می‌داد.

علاوه بر این، سیاه‌چاله جدید در نتیجه ادغام حدود 150 برابر سنگین‌تر از خورشید ما بود و GW190521 را به اولین رصد مستقیم یک سیاه‌چاله با جرم متوسط ​​تبدیل کرد. عجیب‌تر این است که دو سیاه‌چاله‌ای که با هم ادغام شده‌اند در مداری بیضوی (و نه دایره‌ای) قفل شده‌اند و محورهای چرخش آنها در مقایسه با این مدارها بسیار بیشتر از حد معمول کج شده است.

فیزیکدانان چیزی بیش از ارائه یک پازل جذاب که به نظر نمی رسد فوراً با تئوری تثبیت شده مطابقت داشته باشد، دوست ندارند، و GW190521 دقیقاً این را به آنها داد. بر اساس مقاله جدیدی در مجله نیچر، شبیه‌سازی‌های نظری جدید نشان می‌دهند که همه این جنبه‌های عجیب را می‌توان با حضور سومین سیاه‌چاله منفرد توضیح داد که در آخرین رقص سیستم دوتایی دخالت می‌کند تا یک «تانگوی آشفته» تولید کند.

۱۱ پاراگراف باقیمانده را بخوانید نظرات