• خانه
  • اخبار
  • برج های سنگی قرمز یوتا با ریتمی قابل پیش بینی می لرزند و می درخشند

برج های سنگی قرمز یوتا با ریتمی قابل پیش بینی می لرزند و می درخشند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
برج های سنگی قرمز یوتا با ریتمی قابل پیش بینی می لرزند و می درخشند


برج Eagle Plume در Bears Ears، یوتا.  زمین شناسان دانشگاه یوتا یک مدل ریاضی برای پیش بینی فرکانس های تشدید بنیادی این سازنده و سازندهای مشابه بر اساس هندسه و خواص مواد ایجاد کرده اند.

بزرگنمایی / برج Eagle Plume در Bears Ears، یوتا. زمین شناسان دانشگاه یوتا یک مدل ریاضی برای پیش بینی فرکانس های تشدید بنیادی این سازنده و سازندهای مشابه بر اساس هندسه و خواص مواد ایجاد کرده اند. (اعتبار: گروه تحقیقاتی زمین شناسی)

برج‌ها و طاق‌های صخره‌ای قرمز رنگ پراکنده در سراسر جنوب یوتا و فلات کلرادو در واکنش به زلزله، بادهای قوی، تنش‌های حرارتی و دیگر منابع ارتعاشی مانند هلیکوپترها، قطارها و قطارها، بودجه و انفجارها می‌لرزند و تاب می‌خورند. توانایی ارزیابی پایداری این سازه ها و تشخیص هرگونه آسیب ناشی از ارتعاش می تواند یک چالش باشد. به همین دلیل است که زمین شناسان چندین سال است که فرکانس های طبیعی این برج ها را اندازه گیری می کنند.

به رهبری جف مور زمین شناس دانشگاه یوتا، گروه زمین شناسان یک صفحه وب کامل را به ثبت لرزه های تشدید طبیعی (ارتعاشات) ناشی از برج ها و طاق های سنگی قرمز یوتا اختصاص داده اند. زمین شناسان اکنون از این مجموعه داده ها برای ایجاد نظریه ای استفاده کرده اند که می تواند فرکانس های ارتعاش و تغییر شکل این سازنده ها را پیش بینی کند، همانطور که در مقاله اخیر منتشر شده در مجله Seismological Research Letters توضیح داده شده است.

غلبه بر موانع

همانطور که قبلاً گزارش کردیم، درک این دینامیک بسیار مهم است تا بتوانیم نحوه واکنش سازه ها را در صورت وقوع زلزله یا اختلالات مشابه پیش بینی کنیم. و با این حال، در طول سالها، علیرغم تحقیقات گسترده در مورد ساختارهای مدنی انسانی، تلاش زیادی برای انجام این کار صورت نگرفته است. یکی از چالش های اصلی، دستیابی به دسترسی مورد نیاز برای انجام این اندازه گیری های ارتعاشی در وهله اول است. یا سازندها محدود هستند (بهتر است آنها را برای آیندگان نگه دارید)، یا قرار دادن حسگرها در مکان های صعب العبور روی سازندها بسیار دشوار است.

8 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات