باستان شناسان یک قایق رودخانه ای باستانی سومری را در عراق کشف کردند

باستان شناسان یک قایق رودخانه ای باستانی سومری را در عراق کشف کردند


برای بزرگنمایی کلیک کنید (اعتبار: موسسه باستان شناسی آلمان)

تنها چیزی که امروزه از یک قایق باستانی کشف شده در سال 2018 در اوروک سابق باقی مانده است، قیر است، قیر سیاهی که زمانی قاب آن را با نی، برگ خرما یا چوب می پوشاند. این ماده آلی شکننده مدت‌هاست که ناپدید شده است و تنها آثار شبح‌واری در قیر باقی می‌ماند. اما باستان شناسان باید بگویند که در دوران اوج خود، این قایق یک کشتی نسبتاً نازک – به طول 7 متر و حدود 1.5 متر عرض – مناسب برای حرکت در رودخانه ها و کانال های سومر باستان است.

باستان شناسان این قایق را در منطقه ای کشف کرده اند که 4000 سال پیش شلوغ ترین سرزمین بزرگ ترین شهر جهان یعنی اوروک بوده است. اوروک که در 5000 سال قبل از میلاد با ادغام دو شهرک کوچکتر در سواحل رود فرات تأسیس شد، یکی از اولین شهرهای بزرگ جهان است و احتمالاً حتی زادگاه اولین خط جهان (قدیمی‌ترین نمونه‌های شناخته شده) نوشته شده در جهان است. جهان بشقاب هایی از اوروک است). که در فهرست پادشاهان سومری ادعا می کند که گیلگمش پادشاه افسانه ای قهرمان از مقر او در اوروک در سال 2600 قبل از میلاد حکومت می کرد، که مدت زیادی از ساخت، کشتی و غرق شدن قایق اخیراً حفاری شده نمی گذرد.

در دوران شکوفایی خود در حدود 3000 سال قبل از میلاد، اوروک دارای 40000 سکنه در شهر بود که جمعیت آن در نواحی داخلی اطراف آن حدود 80000 یا 90000 نفر بود. منطقه خارج از شهر دارای جوامع کوچکتر، مزارع، کارگاه های تولیدی باستانی و شبکه های کانال است. اوروک افول طولانی و آهسته خود را تا سال 2000 قبل از میلاد آغاز کرد، تقریباً زمانی که قایق ما ساخته شد.

4 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات