• خانه
  • اخبار
  • این موشک بسیار بزرگ، گران و سال ها دیر است، اما موشک SLS بالاخره به اینجا رسید

این موشک بسیار بزرگ، گران و سال ها دیر است، اما موشک SLS بالاخره به اینجا رسید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
این موشک بسیار بزرگ، گران و سال ها دیر است، اما موشک SLS بالاخره به اینجا رسید


صبح روز جمعه، سامانه پرتاب فضایی تایتانیک ناسا به محل پرتاب رسید. این موشک هنوز برای پرواز آماده نیست و ممکن است تا چند ماه دیگر از این سیاره بلند نشود. اما در حالی که موشک کاملاً مونتاژ شده به اندازه یک آسمان خراش در یک شب آرام در فلوریدا در روز پنجشنبه در مرکز فضایی کندی غلتید، هیچ کس نمی تواند انکار کند که بالاخره به اینجا رسیده است.

راستش را بخواهید درک نگرش به این موشک دشوار است. البته نمی توان از راکتی که به بلندی یک زمین فوتبال آمریکایی بلند است نترسید. طراحی، ساخت و آزمایش چنین ماشین بزرگ و پیچیده ای یک دستاورد مهندسی قابل توجه است. اما نمی‌توان بدون در نظر گرفتن هزینه‌های هنگفت، تاخیرهای مداوم و پیری قریب‌الوقوع، در مورد موشک سیستم پرتاب فضایی و محموله آن، فضاپیمای اوریون، بحثی منطقی داشت.

یک چیز واضح به نظر می رسد: اگرچه این موشک SLS تمام عیار و کپسول خدمه اوریون زمینه را برای پرتاب آزمایشی بدون سرنشین Artemis I در اواخر امسال فراهم کردند، اما استقرار آن پایان پرتاب این سیستم پرتاب را نشان نمی دهد. بلکه آغاز پایان است. این احتمالاً آخرین نفس از دوران آپولو ناسا است که برای شش دهه آژانس فضایی را در برگرفته است.

19 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات