• خانه
  • اخبار
  • این قدیمی ترین استفاده شناخته شده از تقویم مایاها است

این قدیمی ترین استفاده شناخته شده از تقویم مایاها است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
این قدیمی ترین استفاده شناخته شده از تقویم مایاها است


طرح سیاه و سفید یک هرم و یک سکوی برجسته.

بزرگنمایی / طرحی هنری از اینکه مجموعه معبد 300 تا 200 قبل از میلاد در سن بارتولو در دوران اوج خود چگونه بوده است. (اعتبار: استوارت و همکاران 2022)

در میان ویرانه های مدفون شده در زیر هرم مایاها در شمال گواتمالا، باستان شناسان گچ شکسته ای را پیدا کردند که روی آن علامتی نقاشی شده بود. نمادی با یک روبان و یک نقطه برای عدد “7” بالای سر یک گوزن ترسیم شده است که نشان دهنده “7 گوزن” است، تاریخی در سیستم تقویم 260 روزه مایاها. حدود 2300 سال پیش، گچ رنگ‌شده قدیمی‌ترین کاربرد شناخته شده سیستم تقویم است که تاکنون توسط فرهنگ‌های میان‌آمریکایی، از جمله آزتک‌ها و مایاها استفاده شده است – و امروزه نیز توسط بسیاری از جوامع مایا استفاده می‌شود.

دیوید استوارت باستان شناس دانشگاه تگزاس و همکارانش در مقاله اخیر خود در مورد گلیف نوشتند: انعطاف پذیری آن در بسیاری از جوامع تا به امروز نشان دهنده اهمیت آن در زندگی مذهبی و اجتماعی است. «توانایی ما برای ردیابی استفاده اولیه از آن در قرن بیست و سوم، شاهد دیگری بر اهمیت تاریخی و فرهنگی آن است.

7 الن، 2300 سال پیش

تقویم مایاها اعداد 1 تا 13 را با 20 کلمه برای حیوانات، گیاهان یا مفاهیم ترکیب می کند. این 20 کلمه به ترتیب خاصی می چرخند. به عنوان مثال، آهو همیشه با خرگوش، آب، سگ، میمون و علف دنبال می شود. وقتی اعداد مربوط به روزها به 13 می رسد، از نو شروع می شوند، بنابراین 13 خرگوش با 1 آب، 2 سگ و غیره دنبال می شوند. (تست پاپ: روز بعد از 7 آهو چیست؟)

۱۱ پاراگراف باقیمانده را بخوانید نظرات