منو سایت

  • خانه
  • ایلان ماسکا: سرعت انتقال داده در شبکه Starlink تقریبا برابر سرعت نور است!

ایلان ماسکا: سرعت انتقال داده در شبکه Starlink تقریبا برابر سرعت نور است!

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

با وجود محدودیت های زیرساخت های سنتی زمینی ، شبکه Starlink این پتانسیل را دارد که دسترسی به اینترنت پهن باند با سرعت بالا را به نقاط دور افتاده جهان ارائه دهد. Starlink در حال حاضر به صورت آزمایشی برای ارائه خدمات بین المللی در دسترس برخی از مشتریان اولیه است و روند توسعه هنوز ادامه دارد.

سرعت اینترنت تنها اشکال سرویس بتا است. اما به نظر می رسد این مشکل در آینده ای نزدیک حل خواهد شد. ایلان ماسکا ؛ مدیرعامل اسپیس ایکس در پاسخ به سوالی گفت که سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک قابلیت انتقال داده ها با سرعتی مشابه نور را دارد. اسپیس ایکس قصد دارد ماهواره های مجهز به لیزر را به مدار زمین پرتاب کند. این پدیده نقش مهمی در از بین بردن وابستگی به ایستگاه های زمینی ایفا خواهد کرد. Starlink در حال حاضر بر اساس آنتن ها ، ماهواره ها و ایستگاه های زمینی فعالیت می کند.

به نظر می رسد SpaceX قصد دارد وابستگی به این ایستگاه های زمینی را از بین ببرد. زیرا مدت زمان طولانی مورد نیاز برای ارتباط با ماهواره ها از انتقال سریع اطلاعات جلوگیری می کند. ایلان ماسک مدعی است که استفاده از لیزرها به طور معمول میزان داده ها را در مقایسه با فناوری نوری حدود 40 درصد افزایش می دهد. بنابراین ، دسترسی به اینترنت با نرخ داده بسیار بالا احتمالاً بدون نیاز به تجهیزات زمینی امکان پذیر است.

“هیچ مشکلی در پردازش وجود نخواهد داشت. ارتباطات لیزری به کاهش محدودیت های ایستگاه های زمینی کمک می کند. بنابراین داده های موجود در فضا را می توان از سیدنی استرالیا به لندن منتقل کرد. این فرایند حدود 40 درصد سریعتر از سرعت انتقال نور از طریق فیبر و مسیر کوتاهتر است. همچنین نیازی به ایستگاه های زمینی نخواهد بود و قطب شمال دسترسی عظیمی به پهنای باند خواهد داشت. ” – ایلان ماسکا ؛ 2 سپتامبر 2021

بر اساس بیانیه ایلان ماسک و محاسبات سرعت بر اساس سرعت فعلی فناوری نوری ، شبکه Starlink قادر است بسته های داده را با سرعت 180832 مایل بر ساعت ارسال کند که تقریبا معادل 97٪ سرعت انتقال نور در خلا است.

ایلان ماسک با اطمینان اظهار داشت که Starlink به زودی ارتباط خود را با عنصر ایستگاه زمینی در سراسر منطقه قطبی قطع کرده و پهنای باند کافی را ارائه می دهد. با توجه به پیشرفت سریع SpaceX ، چنین دستاوردی اغراق آمیز به نظر نمی رسد. اسپیس ایکس قصد دارد با کاهش تأخیر به 50 میلی ثانیه ظرفیت داده های خود را سه برابر کند و از ماهواره های نسل دوم خود برای افزایش پوشش قطبی استفاده کند.

SpaceX همچنین پرتاب بیش از 1200 ماهواره Starlink را در چند ماه آینده تسریع می کند. اما کمبود اکسید کننده های موشک و دشواری ساخت ماهواره احتمالاً روند را کمی کند می کند.

نوشته ایلان ماسک: سرعت داده ها در شبکه استارلینک تقریبا برابر سرعت نور است! اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.