منو سایت

  • خانه
  • ایالات متحده فروش برخی از قطعات را به شرکت های چینی Huawei و SMIC مجاز کرده است

ایالات متحده فروش برخی از قطعات را به شرکت های چینی Huawei و SMIC مجاز کرده است

 تاریخ انتشار :
/
  دسته‌بندی نشده

پیش از این در ماه می 2019، ایالات متحده تلاش کرد هواوی را مجازات کند. در آن زمان ، شرکت چینی فاصله خود را از سامسونگ کاهش داد و در شرف تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده تلفن های هوشمند در جهان است. با این حال، برخی معتقدند که پیشی گرفتن اپل از هواوی منجر به انتقال این برند چینی به لیست سیاه آمریکا شد. اما حقیقت این است که مقامات آمریکایی معتقدند هواوی تهدیدی برای امنیت ملی خود محسوب می شود و در نتیجه ، این شرکت به زنجیره تأمین خود در ایالات متحده که سالانه میلیاردها دلار هزینه می کند دسترسی پیدا می کند. ممنوع.

هواوی همچنان در لیست سیاه وزارت بازرگانی ایالات متحده قرار دارد و این پدیده شرکت چینی را از دسترسی به زنجیره تامین در ایالات متحده منع کرده است.

هواوی نمی تواند قطعات مورد نیاز را از تامین کنندگان آمریکایی بدون مجوز از دولت آمریکا تأمین کند. این پدیده دسترسی هواوی به نسخه GMS (سرویس موبایل گوگل) اندروید را مسدود کرد و در عوض این شرکت از سیستم عامل بومی خود به نام Harmony OS استفاده کرد.

تصمیم دولت آمریکا برای تصویب قانون جدید صادرات درست یک سال پس از قرار گرفتن هواوی در لیست سیاه ، اوضاع را بدتر کرد. این قانون به عدم خودکفایی چین در تولید مدارهای مجتمع می پردازد و ضربه مهلکی به صنعت این کشور وارد می کند.

هواوی از نسخه مخصوص تراشه اسنپدراگون 888 کوالکام استفاده می کند که از شبکه های 4G (نه 5G) پشتیبانی می کند.

ایالات متحده سال گذشته اعلام کرد که همه تولید کنندگان نیمه هادی از فناوری آمریکایی برای مونتاژ تراشه های پیشرفته استفاده خواهند کرد. آنها نمی توانند تراشه را بدون اجازه دولت به هواوی بفروشند. هواوی پس از تمام شدن تراشه پیشرفته خود به نام Kieran 9000 5G مجبور شد از نسخه 4G تراشه اسنپدراگون 888 استفاده کند. با این حال ، این مانع از اتصال 5G در مدلهای پیشرو هواوی شد. اما این به شرکت چینی اجازه داد تا از تراشه های ساخته شده با فرآیند پیشرفته 5 نانومتری استفاده کند.

با روی کار آمدن دولت جدید ایالات متحده در اوایل سال جاری، برخی از کارشناسان معتقدند هواوی از محدودیت های اعمال شده توسط دولت قبلی خلاص خواهد شد. اما اینطور به نظر نمی رسید. با این حال، رویترز گزارش می دهد که تامین کنندگان آمریکایی تحت قرارداد با هواوی و SMIC (بزرگترین کارخانه نیمه هادی چین) مجوز فروش کالا و فناوری به ارزش میلیاردها دلار را از نوامبر سال گذشته تا آوریل امسال دریافت کردند. هوآوی و SMIC هر دو در لیست سیاه دولت ایالات متحده قرار دارند.

ایالات متحده دسترسی SMIC به سنگ نگاره های EUV تولید شده توسط شرکت آلمانی ASML را ممنوع کرده است. این دستگاه به سازندگان نیمه هادی کمک می کند تا بردهای مدار را انتقال داده و میلیاردها ترانزیستور را در داخل یک تراشه قرار دهند. مسدود کردن دسترسی SMIC به دستگاه EUV مانع از پیشروی TSMC و Samsung Foundry در تولید نیمه هادی شد.

نام شرکت SMIC در دسامبر سال گذشته، زمانی که دولت دونالد ترامپ هنوز در قدرت بود؛ به لیست سیاه وزارت بازرگانی ایالات متحده منتقل شد

بر اساس اسنادی که رویترز به دست آورده است، 113 تامین کننده مجوز صادرات محصولات خود به هواوی به ارزش 61 میلیارد دلار را دریافت کرده اند. تأمین کنندگان همچنین 188 مجوز به ارزش 42 میلیارد دلار برای فروش تجهیزات SMIC دریافت کردند. بیش از 90 of از برنامه های مجوز توسط ارائه دهندگان قرارداد SMIC تأیید شده است. در حالی که 69 درصد درخواست ها برای فروش محصولات و خدمات به هواوی تایید می شود.

این اطلاعات تا زمان رای گیری در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در روز پنجشنبه محرمانه بود. رأی گیری در کمیته به درخواست مایکل مک کال؛ عضو ارشد جمهوری خواه که می خواست اطلاعات مجوز را منتشر کند. برگزار شد. جمهوری خواهان مخالف در چین از شنیدن این خبر ناراحت شدند. زیرا آنها در تلاشند تا از خرید فناوری آمریکایی توسط شرکت های چینی جلوگیری کنند.

برنامه های مجاز مجوز معادل انتقال نیستند

به عنوان مثال ، سناتور مارکو روبیو به رویترز گفت که جو بایدن؛ رئیس جمهور ایالات متحده باید دلایل اعطای معافیت به برخی از تامین کنندگان Huawei و SMIC را توضیح دهد. روبیو گفت: “این فقط یک مثال دیگر از عدم توجه جدی رئیس جمهور بایدن به تهدید و امنیت اقتصادی ناشی از حزب کمونیست چین است.” در همین حال ، مایکل مک کال ؛ یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: افزایش شفافیت و نظارت عمومی بر نحوه انتقال فناوری آمریکایی به دشمن در راستای منافع ملی ما خواهد بود.

با این حال ، شایان ذکر است که طبق اعلام وزارت بازرگانی ایالات متحده ، مجوزها و نرخ نقل و انتقالات معادل نیستند. مجوزهای تجاری هوآوی و SMIC بر اساس فرآیندهای ایجاد شده توسط دولت ترامپ و اجرا شده توسط دولت بایدن صادر می شوند و مجوزها به مدت 4 سال اعتبار دارند.

هواوی بزرگترین تامین کننده تجهیزات 5G در جهان است

بیشتر مجوزهای صادر شده متعلق به عناصر غیر حساس است. 81 مورد از 113 مجوز اعطا شده به اعضای زنجیره تامین هواوی در ایالات متحده و 121 مجوز از 188 مجوز اعطا شده به تامین کنندگان SMIC مربوط به فروش تجهیزات غیر حساس است.

یکی از مقامات سابق وزارت بازرگانی در دولت دونالد ترامپ گفت: “این مدت زمان بسیار کوتاه پنجره دقیقی برای روند صدور مجوز برای هواوی و SMIC نیست.” این برنامه به منظور جلوگیری از دستیابی برخی شرکت ها به فناوری روز بدون وارد کردن آسیب های غیر ضروری به صادرات کالاهای دیگر از ایالات متحده، با موفقیت اجرا شده است. “به نظر می رسد انتشار این سند به منظور گمراه کردن مردم و درج در سرفصل ها بوده است.

 

ایالات متحده مجوز فروش برخی از قطعات را به شرکت های چینی Huawei و SMIC صادر کرد. این اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.