• خانه
  • اخبار
  • اگر دیلوفوسوروس 100 متر مقابل یوسین بولت بدود، چه کسی برنده خواهد شد؟

اگر دیلوفوسوروس 100 متر مقابل یوسین بولت بدود، چه کسی برنده خواهد شد؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اگر دیلوفوسوروس 100 متر مقابل یوسین بولت بدود، چه کسی برنده خواهد شد؟


اسکات لی، فیزیکدان دانشگاه تولدو، این تمرین را برای الهام بخشیدن به دانشجویان در دوره لیسانس فیزیک ارائه کرد.

بزرگنمایی / اسکات لی، فیزیکدان دانشگاه تولدو، این تمرین را برای الهام بخشیدن به دانشجویان در دوره لیسانس فیزیک ارائه کرد. (اعتبار: Aurich Lawson | Getty Images)

دایناسورهای اولیه ژوراسیک معروف به دیلوفوزاروس معلوم شد که در صحنه های فیلم پرفروش 1993 دزد هستند پارک ژوراسیک، مردی بالغ را بیرون آورد که فکر می کرد فقط موجوداتی شیرین و بی ضرر هستند – فقط تا زمانی که با ریختن سم به چشمانش او را غیرفعال کردند. اما چگونه می تواند دیلوفوزاروس در نوع دیگری از مسابقات شرکت کنید: مسابقه 100 متر در برابر یوسین بولت، دارنده هشت مدال طلای المپیک؟ این نبرد بزرگی نخواهد بود – بولت به راحتی می تواند جانور 900 پوندی را در دو ثانیه خوب شکست دهد.

این نتیجه گیری فیزیکدان اسکات لی از دانشگاه تولدو است، بر اساس تمرینی در فیزیک که برای دانشجویانش در فیزیک مقدماتی ایجاد کرده است. لی از کودکی عاشق دایناسورها بوده و به همراه خانواده‌اش فسیل‌ها را شکار می‌کرد و این عشق را به کلاس درس آورد. او گفت: «یکی از مشکلات بزرگ در آموزش فیزیک، ایجاد اشتیاق در دانش آموزان برای مطالب درسی است. این مشکلات دایناسورها واقعاً مورد توجه دانش آموزان قرار گرفته است.» او روند آموزشی خود را در مقاله جدیدی که در The Physics Teacher منتشر شده است، شرح می دهد.

بولت اثر خود را در تاریخ بازی‌های المپیک تابستانی 2008 پکن با شکستن رکورد جهانی خود در فینال 100 متر بر جای گذاشت و رقابت برای کسب طلا را در 9.69 ثانیه شکست داد. او به قدری از گروه جلوتر بود – دارنده مدال نقره در 9.89 ثانیه به پایان رسید – که بولت در جشن ها در فینال به وضوح سرعت خود را کاهش داد. مربی او گفت: اگر او با سرعت کامل به دویدن ادامه می داد، بولت در 9.52 ثانیه تمام می شد. این نتیجه گیری توسط تجزیه و تحلیل فیزیکدانان دانشگاه اسلو تأیید می شود که محاسبات آنها فینال را در حدود 9.55 ثانیه پیش بینی می کند.

12 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات