• خانه
  • اخبار
  • اپیدمی آبله میمون شیوع پیدا می کند. ایالات متحده، بریتانیا، اسپانیا، پرتغال و دیگران مواردی را گزارش کرده اند

اپیدمی آبله میمون شیوع پیدا می کند. ایالات متحده، بریتانیا، اسپانیا، پرتغال و دیگران مواردی را گزارش کرده اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اپیدمی آبله میمون شیوع پیدا می کند. ایالات متحده، بریتانیا، اسپانیا، پرتغال و دیگران مواردی را گزارش کرده اند


عکس سال 2003 از دست ها و پاهای یک دختر بچه 4 ساله مبتلا به آبله میمون در لیبریا.

بزرگنمایی / عکس سال 2003 از دست ها و پاهای یک دختر بچه 4 ساله مبتلا به آبله میمون در لیبریا. (اعتبار: گتی | BSIP)

شیوع فزاینده آبله میمون به چندین کشور از جمله ایالات متحده گسترش یافته است، که نشان می دهد این بیماری منتقله از حیوانات، که در مناطق جنگلی مرکز و غرب آفریقا رخ می دهد، بی سر و صدا و بدون شناسایی در حال گسترش است.

تاکنون، ایالات متحده یک مورد از مردی از ماساچوست را گزارش کرده است که اخیراً به کانادا سفر کرده است و روز پنجشنبه 17 مورد ادعایی را در مونترال گزارش کرده است. بریتانیا 9 مورد را شناسایی کرده است که یکی از آنها مربوط به سفر اخیر به نیجریه است، جایی که آبله میمون بومی است. اما به نظر می رسد بقیه موارد در بریتانیا آلوده شده اند و همه مربوط به پرونده سفر، تماس یا زمان نیست. پرتغال در حال بررسی بیش از 20 مورد، اسپانیا در حال بررسی 23 مورد، و ایتالیا و سوئد حداقل یک مورد را گزارش کرده اند.

منشا بیماری

آبله یکی از بستگان آبله است و علائم مشابهی ایجاد می کند، اما باعث بیماری خفیف تری نسبت به ویروس تخریب شده می شود. دو آتش سوزی آبله میمون وجود دارد: هیزم غرب آفریقا و هیزم حوضه کنگو. کنده سیاه آفریقای غربی که در بریتانیا یافت می شود نرمتر از این دو است. این معمولا یک عفونت خود محدود شونده است، اگرچه در برخی موارد می تواند باعث بیماری شدید شود. میزان مرگ و میر حدود 1 درصد برآورد شده است. در همین حال، سهم حوضه کنگو دارای نرخ مرگ و میر تخمینی 10 درصد است. برای هر دو جنس، کودکان از جمله افرادی هستند که در معرض خطر ابتلا به بیماری های جدی هستند و عفونت می تواند به ویژه در دوران بارداری خطرناک باشد و باعث عوارض، شرایط مادرزادی و مرده زایی شود.

9 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات