• خانه
  • اخبار
  • از آنجایی که سوزاک غیر قابل درمان می شود، واکسن منحرف شده می تواند از آن جلوگیری کند

از آنجایی که سوزاک غیر قابل درمان می شود، واکسن منحرف شده می تواند از آن جلوگیری کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
از آنجایی که سوزاک غیر قابل درمان می شود، واکسن منحرف شده می تواند از آن جلوگیری کند


میکروگراف الکترونی روبشی نایسریا گونوره.

بزرگنمایی / میکروگراف الکترونی روبشی نایسریا گونوره. (اعتبار: NIH)

یک واکسن موجود که از بیماری مننگوکوک جلوگیری می کند نیز می تواند تا 40 درصد در پیشگیری از عفونت های سوزاک موثر باشد که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم تر می شوند و برخی از گونه ها کاملاً غیر قابل درمان هستند. این یافته بر اساس مجموعه ای از مطالعات و نظرات منتشر شده در روز سه شنبه در The Lancet Infectious Diseases است.

به گفته محققان، اگرچه اثربخشی تخمین زده شده اندک است، اما واکسن – 4CMenB که به نام Bexsero نیز شناخته می شود – هنوز می تواند از بسیاری از عفونت ها جلوگیری کند. این واکسن می تواند از بیش از 100000 عفونت سوزاک در 10 سال در بریتانیا جلوگیری کند و تقریباً 10.4 میلیون دلار صرفه جویی کند. در همین حال، اثربخشی واکسن می‌تواند سرنخ‌های قابل‌توجهی را برای توسعه‌دهندگان واکسن فراهم کند تا واکسن مخصوص سوزاک را مؤثرتر کنند.

نیاز به چنین واکسنی واضح است. سوزاک نه تنها به سرعت در برابر داروها مقاوم می شود، بلکه در ایالات متحده و سایر کشورها نیز در حال افزایش است. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که در سال 2020 بیش از 82 میلیون مورد سوزاک در جهان وجود خواهد داشت. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده تخمین می زند که در سال 2020 نزدیک به 680000 مورد در ایالات متحده وجود خواهد داشت که 10 درصد بیشتر از سال 2019 و 45 درصد بیشتر از سال 2016 است.

9 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات