• خانه
  • اخبار
  • اخترشناسان دقیق ترین نقشه سیارک روان را تاکنون کشف کرده اند

اخترشناسان دقیق ترین نقشه سیارک روان را تاکنون کشف کرده اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اخترشناسان دقیق ترین نقشه سیارک روان را تاکنون کشف کرده اند


ستاره شناسان در موسسه فناوری ماساچوست و جاهای دیگر ترکیب سیارک روان را ترسیم کرده اند و سطحی از فلز، شن و سنگ را آشکار کرده اند.

بزرگنمایی / ستاره شناسان در موسسه فناوری ماساچوست و جاهای دیگر ترکیب سیارک روان را ترسیم کرده اند و سطحی از فلز، شن و سنگ را آشکار کرده اند. (اعتبار: ناسا)

اخترشناسان دقیق ترین نقشه تا به امروز را روی سطح سیارک 16-Psyche ایجاد کرده اند، سیارکی که دانشمندان معتقدند ممکن است حاوی سرنخ هایی از شکل گیری سیارات در منظومه شمسی باشد. طبق مقاله ای که در مجله تحقیقات ژئوفیزیک منتشر شده است، 16-Psyche دارای سطح بسیار متنوعی از فلز، شن و سنگ است که نشان می دهد تاریخچه آن ممکن است شامل فوران های فلزی و همچنین برخوردهای سایر اجرام آسمانی باشد. این سیارک کانون مأموریت روان ناسا است که اواخر امسال پرتاب شد.

همانطور که قبلاً گزارش شده بود، 16 Psyche یک سیارک از نوع M است (به این معنی که محتوای فلز بالایی دارد) که در کمربند اصلی سیارکی به دور خورشید می چرخد، با شکل غیر معمول سیب زمینی مانند. فرضیه ترجیحی از دیرباز این است که روان هسته فلزی برهنه پیش سیاره (سیاره کوچک) از اولین روزهای منظومه شمسی بوده است و پوسته و گوشته از برخورد (یا برخوردهای متعدد) با اجسام دیگر حذف شده است. در سال‌های اخیر، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که تخمین‌های جرم و چگالی با یک هسته باقی‌مانده تمام فلزی سازگار نیست. در عوض، به احتمال زیاد مخلوط پیچیده ای از فلزات و سیلیکات ها است.

از طرف دیگر، ممکن است این سیارک زمانی بدن مادر طبقه‌ای از شهاب‌سنگ‌های سنگی بوده باشد که متلاشی شده و دوباره در مخلوطی از فلز و سیلیکات انباشته شده‌اند. یا شاید این جسمی مانند 1 Ceres، یک سیاره کوتوله در کمربند سیارکی بین مدار مریخ و مشتری باشد – با این تفاوت که 16 Psyche ممکن است در حین سرد شدن، دوره ای از آتشفشان آهن را تجربه کرده باشد و فلزات بسیار غنی شده را در این مراکز آتشفشانی باقی بگذارد.

7 پاراگراف باقی مانده را بخوانید نظرات